spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
راز آفرینش-2 چاپ پست الكترونيكي
۰۶ مهر ۱۳۸۸
 انسان، از زمانی که چشم باز کرد و خود را شناخت در پی پیدا کردن راه هایی برای راحت زندگی کردن بود. در این میان چیزی که به این انگیزه دامن میزد، تلاش برای رسیدن به آرزوهای بزرگ و دست نیافتنی بود.

 یکی از آرزوهای دیرینه ی انسان پرواز بود. پرواز در آسمان آبی همانند پرندگان، آزاد و بدون خطر. انسان برای رسیدن به این آرزوی خود مثل همیشه دست به دامن طبیعت شد و از آن الگو برداری کرد. با بررسی دقیق چونگی پرواز انواع پرندگان به اصول کلی پرواز دست یافت و شروع به ساخت وسایل پرواز کرد. تا اینکه این آرزوی بزرگ در اوایل قرن بیستم به حقیقت پیوست. اما تا زمان حاضر با وجود همه ی پیشرفتی که در ساخت هواپیماها به دست آمده، هنوز در پرواز انسان، خطر سقوط وجود دارد، درست برعکس پرندگان.


 پرندگان پس از آموختن پرواز دیگر اشتباهی نمی کنند و به راحتی در میان آسمان آبی و زمین به پرواز مشغول می شوند. حال سؤالی که مطرح می شود این است که انسان با وجود عقل، این همه تلاش و پیشرفت در زمینه ی پرواز، چراهنوز دچار مشکل است اما پرندگان که موجوداتی محدود هستند و مانند انسان از توانایی تفکر بهره ای نبرده اند، از زمانی که پرواز را می آموزند دیگر دچار مشکل نمی شوند و بدون خطا و اشتباه پرواز می کنند. چه کسی اینگونه پرواز کردن را به پرندگان آموخته که از اشرف مخلوقات هم بهتر به این کار می پردازند؟...

برای یافتن پاسخ این سؤال و از این قبیل سؤالات ما به تماشای لوح فشرده ی "پرواز پرندگان" مؤسسه موعود نشستیم. در این برنامه ی مستند که ساخته ی هارون یحیی است در مورد تفاوت بال پرندگان، طراحی و برنامه ریزی کامل پرواز، مهاجرت دسته جمعی پرندگان، مانورهای آن ها در حین پرواز و... بحث شده است.


"پرواز پرندگان" در مجموعه ی راز آفرینش1 در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. نکته ی جالب توجه این برنامه تطابق عجایب زندگی و پرواز پرندگان با آیات قرآن کریم است. برای آشنایی بیشتر با این اثر با هم قسمتی از گفته های آن را می خوانیم:

"...هواپیماهای جنگنده از دستگاهای الکترونیکی زیادی برای تعیین خطوط طول و عرض پرواز استفاده می کنند، اما غازهایی که مسافت های طولانی تری نسبت به جنگنده ها می پیمایند، در میان ابرها نیز متوجه می شوند که به چه سمتی در حال پروازند، بدون اینکه از هرگونه دستگاه یا تجهیزات مصنوعی استفاده کنند. در ارتفاع چند هزار متری اکسیژن، بسیار کم است و به همین دلیل خلبانان از دستگاه های اکسیژن استفاده می کنند اما غازها نیازی به استفاده از دستگاه اکسیژن ندارند. ریه ها و سلول های خاص خونی آن ها به گونه ای آفریده شده است که این پرنده می تواند حتی در چنین ارتفاعاتی پرواز کند. علاوه بر این ساختار بدنی این مخلوقات هماهنگی خاصی با محیط دارد، بدن این موجودات در مقابل دمایی که گاهی تا 55درجه زیر صفر می رسد مقاوم است و با محیط سازگاری دارد..."   
    
فروشگاه اینترنتی موعود:
http://yaranshop.ir/
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.