صفحه نخست arrow مقالات arrow امام مهدي (َعج) arrow پیام حضرت آیت الله العظمي صافی گلپايگاني به مناسبت نيمة شعبان
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
پیام حضرت آیت الله العظمي صافی گلپايگاني به مناسبت نيمة شعبان چاپ پست الكترونيكي
۱۴ شهريور ۱۳۸۸
اشاره:
آيت الله العظمي صافي گلپايگاني به مناسبت دهة مباركة مهدويّت و جشن بزرگ ميلاد حضرت بقيّـ[ الله(عج) پيامي صادر كرد. با توجّه به نكات ارزنده و درس‌آموزي كه در اين پيام آمده است، در اين شمارة موعود، متن كامل اين پيام ارائه مي‌شود. در پيام اين مرجع تقليد آمده است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم
«إنّ لله تعالي في أيّام دهرکم نفحاتٌ ألا فتعرّضوا لها؛ [همانا براي شما در روزگار حياتتان، از جانب خدا نسيم‌هاي رحمتي مي‌وزد، آگاه باشيد و خود را در معرض آن قرار دهيد].
السّلام علي المهدي الّذي وعد الله به الاُمم

تجديد عهد و تازه کردن پيمان و نوساختن ايمان اگرچه همواره مطلوب و بازسازي حال و روحية ولايي و شکرگزاري بر نعمت اسلام و مودّت و محبّت اهل‌بيت(ع)، هميشه و در هر زمان وظيفه و غنيمت است؛ ولي در روزهاي شريف و فرصت‌هاي مبارک، برکات ويژه و عنوان تعظيم شعائر و بزرگداشت و تجليل از دوستان و تذليل دشمنان دارد.
يکي از اين فرصت‌هاي عظيم و با برکت، ماه شعبان و عيد ولادت حضرت سيّد الشّهداء

ـ عليه‌السّلام ـ و مخصوصاً دهة‌ مهدويّت و نيمة‌ شعبان و عيد ولادت حضرت صاحب الأمر و الزّمان بقيّـة الله في أرضه و خليفته في عباده مولانا المهدي المنتظر ـ عجّل الله تعالي فرجه الشّريف ـ است که اگر چه از اساس، اين روز الهي همواره روز جشن و سرور و اعلام وجود و حضور شيعيان و دوستان اهل بيت بوده و هست و بر جلوة‌ جهاني و شکوه ملکوتي آن افزوده مي‌شود، اينک چند سالي است که به عنوان دهة‌ مهدويّت، وسعت زماني و گستردگي برنامه‌هاي آن در داخل و خارج از كشور بيشتر و پربارتر شده و با نشاط و شور و رونق و اخلاص کامل‌تر برگزار مي‌شود.

 در واقع اين دهه، مدرسة‌ همگاني و دانشگاه بزرگ ولايي مي‌شود که شعب حياتي فرهنگي، اخلاقي و تربيتي آن در جوامع، شيعه بلکه ساير جوامع فراگير شده و مرد و زن و پير و جوان و عالم و جاهل همه از برکات معرفت و هدايت آن بهره‌مند مي‌شوند و چه آفاق جديدي که هر سال از آن ظاهر و ابواب علم و معرفت و بصيرت بيشتر که از آن به روي مردم گشوده مي‌شود. همة اقشار و طبقات، به ويژه جوانان مؤمن و پرشور در اين ميدان وسيع با اظهار وجود، عزّت و کرامت اسلام و قداست و معنويت و استعلاي فرهنگ مهدوي را گرامي مي‌دارند و فِرَق ضالّه را مأيوس مي‌سازند. هنيئاً لهم ذلک! بر همه، اين اظهار ايمان مبارک و فرخنده و خجسته باد.

در خاتمه به همة منتظران و دلباختگان حضرت ولي الله الأعظم ـ ارواحنا فداه ـ يادآور مي‌شوم که: عصر غيبت امام(عج)، عصر امتحان و عصر تمحيص و تخليص است؛ کساني در اين عصر در هويّت اسلامي و مذهبي ثابت مي‌مانند که در اين امتحانات و نمونه‌گيري‌ها خود را نباخته و با استقامت و ثبات قدم، شخصيت اسلامي خويش را حفظ نمايند.

عزيزان من! دنيا، سراي غرور و فريب است؛ به هوش باشيد که جلوه‌هاي رنگارنگ اين دنياي فاني شما را در گرداب گناه و معصيت و ظلم و عصيان که آخرت سوز است قرار ندهد. بر حسب بعض اخبار، امتحانات آنقدر شديد مي‌شود که بسا شخص صبح کند در حال ايمان و شب کند در حالي‌ که از اسلام خارج شده و کافر باشد؛ مؤمنين بايد بسيار مواظب خود باشند.

عزيزان من! بدانيد تمامي اعمال شما و نيز حرف‌هايي که مي‌زنيد و نوشته‌هايي که مي‌نويسيد و مي‌خوانيد و اظهار نظرهايي که مي‌کنيد در مرئيٰ و منظر آن حجّت بالغة الهي است؛ پس با عمل صالح و انجام وظايف شرعيه و دوري از معاصي، موجبات سُرور خاطر آن جان جانان و وليّ دوران را فراهم نماييد. اين کلام الهي در سورة‌ عصر را مکرّر به ياد آوريد که: همه در خسارت و زيان‌اند، مگر آنها که ايمان و عمل صالح دارند و يکديگر را به حق و صبر و شکيبايي سفارش مي‌نمايند.

اميد آنکه خداوند متعال با دعاي حضرت بقيّـ[ الله ـ عجل الله تعالي فرجه ـ جامعة ما، خصوصاً جوانان عزيز را از خطرات آخرالزّمان حفظ فرمايد.

حقير، اين بزرگْ عيد سعيد را به عموم شيفتگان عدالت حقيقي و برادري جهاني اسلامي و نجات بشريت از شرّ استضعاف و استحقار، مخصوصاً منتظران ظهور آن وليّ دوران و قطب عالم امکان ـ ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ـ تبريک عرض مي‌نمايم و همگان را به ثبات و استقامت اسلامي و حفظ هويّت ديني در برابر گرايش‌هاي الحادي و مادّي و اتّحاد و اتّفاق و رعايت عدل و انصاف و قضاي حوائج بندگان خدا و ساير موجبات خشنودي آن حضرت توصيه مي‌نمايم و به چند نكتة مهم اشاره مي‌كنم:

1. منتظران آن حضرت بايد با بصيرت كامل و با حفظ هويّت ديني در برابر گرايش‌هاي الحادي و مادّي، ثبات و استقامت داشته و با اتّحاد و برادري، دسيسه‌ها و ترفند‌هاي دشمنانِ دين و مذهب را خنثي نموده و از آرمان‌هاي بلند ديني خود دفاع نمايند؛

2. منتظران آن حضرت بايد در قضاي حوائج بندگان و رفع مشكلات برادران و خواهران ديني خود كوشا باشند و نگذارند حتّي يك نفر از دوستداران آن حضرت در سختي و مضيقه باشد، اگر كسي مي‌خواهد آن وجود مقدّس از او خشنود باشند بايد شيعة‌ آن حضرت را مسرور نمايد؛

3. بايد منتظران آن حضرت، جشن بزرگ ميلاد را در سراسر گيتي، با شكوه و معنويّت برگزار كنند و به دنيا اعلام دارند، روز نيمة شعبان يعني روز نجات بشر از ظلم و ستم و تاريكي‌ها، روز نور و علم و دانش، رفاه و آسايش همة مردم جهان و در يك كلمه روز طلوع خورشيد عدالت و مهرباني، صفا و صميميّت و سعادت و خوشبختي.

مسلمانان بايد به هر وسيله‌ كه مي‌توانند با چراغاني و تشكيل مجالس شادي و جشن و سرور و چاپ كتاب‌هاي ديني و مذهبي و اهداي جوايز به جوانان، خود را در اين جشن بزرگ، سهيم و از بركات آن استفاده نمايند و اين مجالس نوراني را از آلوده شدن به مناهي و ملاهي، منزّه و پاك نگه دارند.

به اميد آن روزي كه حاكميّت اسلام و قرآن و مكتب نوراني اهل البيت(ع) در سراسر جهان برقرار شود.
إنّهم يرونه بعيداً و نراه قريباً.


ماهنامه موعود شماره 103

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.