spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
سايه معشوق چاپ پست الكترونيكي
۱۵ فروردين ۱۳۸۴

سيد على شفيعى
سايه معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد؟ ما بدو محتاج بوديم او به ما مشتاق بود
حضرت صاحب‏الامر، سلام‏الله‏عليه، در يكى از نامه‏هاى شريف خود به جناب شيخ مفيد، رضوان‏الله‏عليه، چنين نوشت:
... انا غير مهملين لمراعاتكم ولا ناسين لذكركم و لولا ذلك لنزل بكم اللاواء و اصطلمكم الاعداء فاتقوا الله جل جلاله... (1)
جدا كه ما در مراقبت و مواظبت از شما كوتاهى نمى‏كنيم و شما را از ياد نمى‏بريم و اگر جز اين بود هر آينه بر شما بلا نازل مى‏گرديد و شما را دشمنان در كام خود فرو مى‏بردند. پس تقواى الهى را مراعات كنيد.

چه بسا گوينده‏اى كه به هنگام سخن و به وقت تكلم به منظور ارايه قدرت و توان خود از ادات تاكيد و ضمير متكلم مع الغير ( انا) بهره مى‏گيرد گرچه متكلم يكى بيش نيست. چه تبديل مفرد به جمع نشانه كثرت قدرت و افزايش توان است. در جمله فوق نيز امام عصر، عجل‏الله‏تعالى فرجه، مى‏فرمايد: انا غير مهملين لمراعاتكم.

اما نيك كه بنگرى و در صدر و ذيل نامه كه اشاره شد نظر افكنى خواهى دانست كه اينجا تنها جاى اعمال و ارايه قدرت و قوت نيست، بلكه همراه آن جاى ابراز مودت و رافت و اظهار محبت و شفقت نيز هست.

زيرا مواظبت امام، عليه‏السلام، از شيعيان خود و فراموش نكردن آنان و در نتيجه حفظ آنان از بلا و رهايى از اعدا از اهم مظاهر شفقت و مرحمت آن وجود عزيز است‏به بركت قدرت امامت و ولايت. پس ادات تاكيد براى بيان اهميت موضوع و ضمير متكلم به منظور ارايه توان و شوكت است.

توضيح: آنچه به نظر مى‏رسد آن است كه كلمات حضرت صاحب، عجل‏الله‏تعالى‏فرجه‏الشريف، آميزه‏اى است از ابراز قدرت و عظمت معنوى امامت و رهبرى همراه با اظهار ملاطفت و محبت مشفقانه و پدرانه از سوى آن امام رئوف و مهربان.

نتيجه سخن آنكه: ما با كمال قدرت و توان علمى و معنوى كه خداوند به ما ارزانى داشته است از اخبار و جريانات شما آگاهى داريم و مراقب شما شيعيان بوده و دعاتان مى‏كنيم و بدينگونه است كه خداوند از شما حوادث ناروا را دور مى‏سازد و بلاها را از شما زدوده و دشمنانتان را در اجراى نقشه‏هاى خائنانه‏شان ناتوان و ذليل مى‏گرداند و رعايت تقوى الهى از سوى شما ضامن استمرار و ادامه اين نعمتها است.

پس اى منتظر ظهور! و اى عاشق حضرت مهدى، عليه‏السلام‏بنگر كه امام غايب از ديدگان تو چگونه از تو حراست و مراقبت مى‏كند.

و بنگر كه او چسان به كار و حال تو احاطه و اشراف دارد.

با اينكه بظاهر از تو دور است اما به ياد تو سخن مى‏گويد و در اين رابطه روحانى خبرى و اثرى از بعد منزل نيست تو او را نمى‏بينى اما او تو را مى‏بيند و چيزى از تو بر او پنهان و مخفى نيست كه: يحيط علمنا بانبائكم و لا يعزب عنا شيئى من اخباركم.

اين بزرگترين مژده امام، عليه‏السلام، است‏به تو.

و هم قوى‏ترين اتمام حجت است‏بر تو.

پس اكنون كه تو با تشيع خود با انتظار ظهور او و موالاتت از مقام والاى امامت و مهدويت اين صلاحيت را به دست آورده و چنين موهبت را كسب كرده‏اى كه مورد عنايت و مشمول دعاى خير او هستى و در معرض شفقت و مركز محبت او قرار گرفته‏اى، بلا را از تو دور مى‏گرداند و خطر را از تو مى‏رهاند و از تو پاسدارى و حفاظت مى‏فرمايد.

پس براى ادامه اين وضع و شكر اين نعمت، تو نيز براى او دعا كن و سلامت او را از خدا بخواه. و تعجيل فرج او را بطلب و زمينه را در خود و در جامعه‏ات براى ظهور او و تشكيل دولت‏حقه الهيه او فراهم كن. اين انقلاب اسلامى را با آنچه بتوانى تقويت كن و در حمايت و مساعدت جمهورى اسلامى باش كه اين انقلاب خود مقدمه آن انقلاب عظيم الهى است.

شيعيان امامت‏بلكه تمامى مسلمين را به وظايفشان آگاه و آگاه‏تر فرما.

آنان را به مساله غيبت و فلسفه آن و به بركات ظهور امام و گسترش قسط و عدل فراگير او مطلع و معتقد ساز و در اين مسير حركت آخرين به حركت آور.

تقوى پيشه كن كه او خود فرمود: فاتقواالله جل جلاله.

تا هم شكر نعمت گزارده و بر نعمت‏خود بيفزايى كه

لئن شكرتم لازيدنكم. (2)

و هم دستورات امامت را اجرا كرده باشى. و هم موجبات قبولى اعمال و عبادات خود را فراهم آورى كه انما يتقبل الله من المتقين. (3)

سلام و درود بر منتظران ظهور باد كه بگفته امام هفتم موسى بن جعفر، عليه‏السلام، همدرجه امامان معصوم در روز قيامت هستند.


پى‏نوشت:
1. نامه امام، عجل‏الله‏تعالى‏فرجه‏الشريف، به شيخ مفيد. صادره در اواخر ماه صفر410 ق، مدرك: احتجاج شيخ طبرسى، بحار الانوار علامه مجلسى، ج‏53، ص 175.
2. سوره ابراهيم (14)، آيه‏7.
3. سوره مائده (5)، آيه‏27.

ماهنامه موعود شماره 15 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.