spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
كتاب در يك مقاله چاپ پست الكترونيكي
۱۳ فروردين ۱۳۸۴


 
يكى از راههاى مهم ترويج معارف امام زمان، عليه السلام، تاليف و تدوين كتابهاى مناسب در سطح توان علمى و معلومات اقشار مختلف جامعه است. از ديرباز در پاسخ به اين ضرورت، انديشمندان و علماى متعهد اسلامى و دست اندركاران مراكز تحقيقاتى تلاش كرده اند تا از طريق تهيه و نگارش مطالب ارزشمند و چاپ و نشر آن گامى بردارند. در اين راستا واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران از بدو تاسيس زمينه تاليف و چاپ دهها كتاب را فراهم كرده است كه در اين شماره به معرفى يكى از اين آثار پرداخته مى شود.

لازم به تذكر است از اين به بعد در همين قسمت در هر شماره يك كتاب معرفى خواهد شد بدان اميد كه براى علاقه مندان به مطالعه مفيد باشد.

نام كتاب: حضرت مهدى (ع) فروغ تابان ولايت نويسنده: محمد محمدى اشتهاردى ناشر: انتشارات مسجد مقدس جمكران نوبت چاپ: دوم تيراژ: 5000 قيمت: 690 تومان

در اين اثر كه مشتمل بر سيصد و پنجاه صفحه است مطالبى در زمينه معارف امام زمان، عليه السلام، در طى هشت فصل به شرح ذيل ارايه شده است.

فصل اول: پدر و مادر و ولادت حضرت مهدى، عليه السلام:
تحت اين عنوان مسايلى نظير نسب و نام و كنيه و مشخصات و شمايل امام، عليه السلام، به همراه حوادث قبل و بعد از ميلاد آن حضرت در ضمن تقريبا بيست صفحه مورد بررسى قرار گرفته است.

فصل دوم: غيبت صغرى و كبرى:
در اين فصل ضمن تقسيم دوران زندگى آن حضرت به سه دوره كودكى - دوره غيبت صغرى و غيبت كبرى در هر مورد مطالب مختصرى بيان مى شود و سپس در زمينه ولايت فقيه و اشكالاتى كه بر آن شده است مباحثى ارايه شده. در ادامه به اين پرسش كلى كه آيا قيام قبل از ظهور مهدى، عليه السلام، جايز است يا نه؟ جواب داده مى شود.

فصل سوم: پاسخ به بيست و هفت سؤال:
در اين قسمت براى سؤالاتى چون:

1- فايده غيبت طولانى چيست؟

2- اقامتگاه حضرت مهدى كجاست؟

3- نشانه هاى ظهور چيست؟

4- مساله طول عمر امام، عليه السلام، چگونه بايد حل كرد؟

5- رجعت چيست؟

6- شخص پنج ساله چگونه امام مردم مى شود؟

7- آيا قيام مهدى، عليه السلام، مسلحانه است؟

و... با اختصار پاسخ داده شده است.

فصل چهارم: انتظار يا زمينه سازى:
ضمن پاسخ به اين سؤال كه آيا انجام كار سازنده و مثبت منافات با اين مطلب كه امام، عليه السلام، پس از پر شدن زمين از جور و فساد ظهور خواهند كرد پيدا نمى كند؟ در ادامه از امورى چون: جاذبه قرآن و حقانيت اسلام و استقامت و شجاعت و زهد و رعايت حقوق و اخلاق و تعاون و اتحاد مسلمانان و... به عنوان عوامل مهم زمينه سازى ياد مى شود سپس در بخش دوم اين فصل به عناصر اصلى برنامه ريزى قيام و ظهور اشاره مى شود كه از جمله آنهاست:

1- هدفدارى 2- اخلاص 3- مانع شناسى 4- توجه به جهانى بودن و...

فصل پنجم: ويژگيهاى ياران مهدى، عليه السلام:
ابتدا به ويژگيهاى كلى ياران آن حضرت در قرآن و حديث اشاره مى گردد و آنگاه مطالبى در زمينه سيصد و سيزده نفر از ياران مخصوص امام، عليه السلام، كه چه صفاتى دارند و از چه مناطقى هستند و آيا در بين آنها زن هم وجود دارد يا نه؟ ارايه مى شود و پايان اين قسمت بحثى هم در زمينه چگونگى امدادهاى غيبى به چشم مى خورد.

فصل ششم: ديداركنندگان امام مهدى، عليه السلام، در غيبت كبرى:
به شرح حكايات بعضى از كسانى كه موفق به ديدار حضرت در دوره غيبت كبرى شده اند پرداخته است.

فصل هفتم: حكومت درخشان امام مهدى، عليه السلام:
به شرح ويژگيهاى حكومت امام، عليه السلام، پس از ظهور و دستاوردهاى مختلف آن از نظر سياسى، اجتماعى، فرهنگى، اختصاصى مى پردازد. در ادامه بحثى هم در زمينه توجه امام، عليه السلام، به شهرهاى مكه، كوفه، قم آورده شده است.

فصل هشتم: خودسازى و پاكسازى در عصر غيبت مهدى، عليه السلام:
در اين بخش به عمده وظايف شيعيان در دوره غيبت اشاره مى گردد تا هر كس از طريق آنها به فراهم شدن زمينه ظهور كمك نمايد كه از جمله اين وظايف است:

- خودسازى، - رعايت حقوق برادران، - ايستادگى در مقابل سختيها و آزمايشها، - معرفت پيدا كردن به امام زمان، عليه السلام، و اطاعت از او، - توجه به شناخت قرآن و اجراى آن، - انجام وظايف دينى بويژه توجه به جمعه و جماعات و...

مؤلف محترم با استفاده از روايات و آيات و تلفيق مناسب آن دو با اسناد تاريخى، با قلمى روان در هر يك از فصلها مطالبى را ارايه كرده است كه در اينجا جهت آشنايى بيشتر با سبك نگارش وى متن يك پرسش و پاسخ را ذكر مى كنيم:

آيا قيام مهدى، عليه السلام، مسلحانه است؟ پاسخ: امام قائم، عليه السلام، همچون پيامبر اسلام، صلى الله عليه وآله، نخست اعلان دعوت مى كنند و در آغاز ظهور پيامشان را به جهانيان مى رسانند. در اين ميان عده اى دعوتش را مى پذيرند; ولى عده ديگرى كارشكنى و توطئه گرى كرده و به مخالفت برمى خيزند. امام، عليه السلام، در برابر اينها قيام مسلحانه مى كنند. امام جواد، عليه السلام، در اين زمينه مى فرمايند: سيصد و سيزده نفر از ياران امام قائم، عليه السلام، به خدمتش در مكه مى رسند. حضرت دعوتش را به جهانيان آشكار مى سازد و وقتى كه اين تعداد به صدهزار نفر رسيد به اذن خداوند متعال قيام مسلحانه مى كند.
 ماهنامه موعود شماره 16


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.