spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
ميعادگاه منتظران چاپ پست الكترونيكي
۱۳ فروردين ۱۳۸۴اشاره: بيش از هزار سال است كه مسجد مقدس جمكران ميعادگاه منتظران و سجده‌‌گاه مشتاقان كوى مهدى، عليه‌‌السلام، است. و هر شب چهارشنبه هزاران عاشق دلسوخته از گوشه و كنار ايران اسلامى و ديگر كشورها به اين مسجد رو مى‌‌آورند تا شايد نشانى از آن يار غايب از نظر بيايند.

به منظور فراهم آوردن امكان ارتباط گسترده‌‌تر خوانندگان موعود با مسجد شريف جمكران بر آن شديم كه در هر شماره صفحاتى را به اين مسجد اختصاص دهيم.

مطالبى كه در اين صفحات درج مى‌‌شود همگى توسط معاونت فرهنگى مسجد مقدس جمكران تهيه و تدوين شده و در اختيار علاقه‌‌مندان موعود قرار گرفته است.

كلام نور
از حضرت مهدى، عليه‌‌السلام، چنين روايت‌‌شده است:

... و فى ابنة رسول الله، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، لى اسوة حسنة.

دختر رسول خدا، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، براى من سرمشق خوبى است. (1)

اسوه كه در زبان فارسى آن را به الگو و سرمشق و نمونه و... معنى مى‌‌كنند. در بخشهاى مختلف زندگى انسان از جمله در امورى چون نظامهاى تعليم و تربيت و انتقال احكام و ارزشهاى مكتبى و... مطرح مى‌‌گردد و به جهت نتايجى كه بر آن مترتب است از اهميت و جايگاه بسيار والايى برخورد است. توضيح آنكه در تمامى نظامهاى آموزشى و تربيتى در كنار ساير عوامل مساله ارايه الگو براى متعلمين يكى از شيوه‌‌هاى مهم و در عين حال مؤثر انتقال مواد مورد نظر آموزشى و تربيتى است. چون مجموعه مطالبى كه مقرر شده است‌‌به متعلمين آموزش داده شود به صورت عينيت‌‌يافته در كليه اعمال و رفتار افراد متصف به اين مطالب كه همان الگوها هستند نشان داده مى‌‌شود تا علاقه‌‌مندان از طريق مطالعه و دقت در عملكردهاى آنها از كم و كيف و نتايج و ثمرات عملى آن در پيشبرد اهداف اصلى زندگى فردى و اجتماعى افراد جامعه مطلع شوند و بعلاوه مشاهده نتايج مثبت عينى، خود انگيزه‌‌اى باشد تا آحاد جامعه در راستاى گسترش و تعميم اين امور بطور داوطلبانه از روى ميل و رغبت اقداماتى را در حد توانشان به عمل آورند.

بر اين اساس در آيات و روايات اسلامى بارها و بارها در زمينه اهميت الگو و معرفى الگوهاى مناسب و لزوم تبعيت از آنها سخن به ميان آمده است. به عنوان مثال در يكى از آيات قرآن مجيد از وجود مبارك پيامبر اكرم، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، به عنوان اسوه حسنه (2) كه همه ملزم به پيروى از ايشان هستند ياد شده است‌‌يعنى مردم موظفند با سرمشق قرار دادن مجموعه اعمال و رفتارهاى آن حضرت به تصحيح و تكميل نارساييهاى موجود در عملكردهاى خود بپردازند چرا كه مجموعه سيره فردى و اجتماعى آن حضرت در چارچوب تعاليم عاليه اسلام انجام مى‌‌شود و به عبارت بهتر عملكردهاى آن رهبر بحق الهى تجسم عينى مجموعه تعاليم قرآن و اسلام است. لذا هر بخش از اعمال و رفتار و گفتار ايشان جت‌‌براى آحاد امت اسلامى است.

در اين روايت هم كه از وجود مبارك حضرت امام زمان، عليه‌‌السلام، نقل شده است‌‌به اين حقيقت از بعد ديگرى اشاره مى‌‌شود. اغلب در سطح جامعه اسلامى خودمان به افراد زيادى برمى‌‌خوريم كه وقتى بحث ظهور حضرت ولى‌‌عصر، عجل‌‌الله‌‌تعالى‌‌فرجه، و يا وظايف مردم در قبال آن حضرت مطرح مى‌‌شود سؤال مى‌‌كنند:

آن حضرت در برخورد با امور جامعه و حوادث مربوط به آن چه شيوه‌‌اى را در پيش خواهند گرفت؟ و اصولا ما از چه راههاى مى‌‌توانيم با ملاك و معيارهاى ويژگيهاى رفتارى آن حضرت آشنا شويم؟

شايد يكى از بهترين جوابها در اين زمينه آن باشد كه هر كس از طريق مراجعه به مجموعه رواياتى كه از حضرات معصومين، عليهم‌‌السلام، درباره ابعاد مختلف زندگى و حكومت آن حضرت وارد شده است مى‌‌تواند از كم و كيف عملكردها و معيارها و ملاكهاى آن اطلاع حاصل كند. هر چند اين شيوه راههاى مناسب براى آن امر است ولى وجود مبارك حضرت ولى‌‌عصر، عليه‌‌السلام، بر طبق اين حديث نورانى، راه نزديكتر و در عين حال همگانى‌‌ترى را نشان مى‌‌دهند و مى‌‌فرمايند: مجموعه عملكردها و سيره فردى و اجتماعى دختر بزرگوار پيامبر اكرم، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، حضرت فاطمه، عليهاالسلام، سرمشق و الگو و مقتداى من است. يعنى اگر شما در صدد هستيد كه بدانيد عملكردهاى من چگونه و بر طبق كدام معيارها خواهد بود; مى‌‌توانيد براى پى بردن به اين امر، ابعاد مختلف زندگى آن حضرت را از بدو تولد تا لحظه شهادت مورد مطالعه و بررسى قرار دهيد و ببينيد در عرصه زندگى شخصى در انجام عبادات و تكاليف دينى و در برخورد با اطرافيان و مردم و در پيشامدهاى اجتماعى در برخورد با دشمنان و... به چه صورتى عمل كردند و مجموعه اين رفتار و عملكردها را بر اساس چه ملاكها و در چارچوب چه اصولى انجام دادند. آنگاه مى‌‌توانيد از برنامه‌‌ها و اهداف مربوط به قيام من آگاه شويد و روند و جهت‌‌گيرى كارهاى مرا بشناسيد. چرا كه اعمال و رفتار حضرت زهرا، عليهاالسلام، براى من حجت و وجود مباركشان الگو و سرمشق است. اينجا ممكن است كسى سؤال كند چون شرايط دوره ظهور با جريانات عصر زندگى حضرت فاطمه، عليهاالسلام، تفاوت خواهد داشت; لذا در اغلب موارد كارهاى اين دو بزرگوار بطور طبيعى بايد با همديگر تفاوت داشته باشد.

در پاسخ به چنين پرسشى بايد گفت: هر چند در ظاهر عملكردهاى اين دو حجت الهى به لحاظ تغيير شرايط فرق خواهد داشت همانطور كه اين تفاوت را در مقايسه برخوردها و اعمال هر يك از معصومين، عليهم‌‌السلام، با يكديگر هم مى‌‌بينيم ولى آنچه حائز اهميت است آن كه انگيزه و اهداف و ملاكهاى همه آنها مشترك است‌‌يعنى همه آنها جهت فراهم نمودن زمينه براى حاكميت پيدا كردن احكام الهى تلاش و كوشش كردند; منتهى چون هر كدام از آنها با افراد خاصى و با شرايط مخصوصى روبرو بودند لذا بظاهر عملكردهايشان با همديگر فرق مى‌‌كرد وگرنه همه آنها هدف واحدى را دنبال مى‌‌كنند.
والسلام

پى‌نوشتها:
1. بحارالانوار ج 53، ص 180.
2. لكم فى رسول الله اسوة حسنة. سوره احزاب، آيه 21.

 


ماهنامه موعود شماره 16


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.