spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
تروريست يا «اسلاميست» ؟ چاپ پست الكترونيكي
۲۳ ارديبهشت ۱۳۸۸

 در حاليکه از دهه هاي اخير دهها گروه تروريستي با اسامي و اهداف گوناگون در سرتاسر جهان فعاليت کرده و مي‌کنند، حوادث 11 سپتامبر 2001 به غرب اين اجازه را داد تا با ارتباط دادن فعاليتهاي تروريستي به مسلمانان، دست به تخريب گسترده وجهه دين اسلام کند. به اين ترتيب سران غرب بهترين فرصت را يافتند تا از گسترش اسلام در کشورهاي غربي که بزرگترين نگراني آنها بود، جلوگيري کنند.
 
 
 
 
از زمان آغاز مبارزه به اصطلاح ضد تروريستي آمريکا با افراط گرايان مذهبي که به غلط نام اسلامي را يدک مي کشند، رسانه هاي غربي اقدام به واژه سازي غرض ورزانه اي با نام "اسلاميست" براي اين افراد کرده اند.  

در حاليکه از دهه هاي اخير دهها گروه تروريستي با اسامي و اهداف گوناگون در سرتاسر جهان فعاليت کرده و مي‌کنند، حوادث 11 سپتامبر 2001 به غرب اين اجازه را داد تا با ارتباط دادن فعاليتهاي تروريستي به مسلمانان، دست به تخريب گسترده وجهه دين اسلام کند. به اين ترتيب سران غرب بهترين فرصت را يافتند تا از گسترش اسلام در کشورهاي غربي که بزرگترين نگراني آنها بود، جلوگيري کنند.

در همين راستا رسانه هاي غربي نيز تمام تلاش خود را براي چنين هدفي به کار گرفتند. آنها به انحاء مختلف سعي کردند اسلام را معادل ترور و وحشيگري معرفي کرده و پيروان ديگر اديان را به مثابه مظلوماني جلوه دهند که در معرض تهديد دائمي اين وحشيگري ها است.

در طول هشت سال گذشته هزاران حمله تروريستي در گوشه و کنار جهان به نام تروريستهايي که خود را مسلمان مي نامند صورت گرفته است. در اين بين گروههاي افراط گرايي مانند طالبان و القاعده که دست پرورده سازمانهاي اطلاعاتي غرب هستند با يدک کشيدن نام اسلام و با هدف انجام دستورات سران اين سازمانها اقدام به انجام وحشيانه ترين حملات تروريستي کرده و هزاران انسان بي گناه را به کام مرگ فرستاده اند.

امروز تمام رسانه هاي غربي تروريستها را با نام ساختگي "اسلاميست" مي شناسند. اين نام به کساني اطلاق مي شود که جنايتکاراني بالفطره اند و براي دستيابي به اهداف خود از کشتار زنان و کودکان نيز ابايي ندارند. با اين حال جعل صفت اسلامي توسط آنان سبب شده واژه سازي جديدي توسط رسانه ها براي تروريسم صورت گيرد. اين رسانه ها که وظيفه اي جز تحريف واقعيات و دروغ بافي به نفع قدرتهاي نظامي و استعماري جهان ندارند، به عمد نام "اسلاميست" را جايگزين "تروريست" کرده اند.

اين در حالي است که پيش از اين در هيچ کشوري عقايد مذهبي و اعتقادات گروههاي معاند و مخالف دولت مورد توجه قرار نمي گرفت و با سر زدن اقدام تروريستي از سوي آنان گفته مي شد يک گروه شورشي و يا شبه نظامي مسئول آن است. بعنوان مثال گروههاي شورشي "کوکلوس کلان" در آمريکا، "اتا" در اسپانيا، "فارک" در کلمبيا"، "ببرهاي تاميل" در سريلانکا، "طالبان" در افغانستان کنوني و دهها گروه شورشي کوچک و بزرگ در ديگر نقاط جهان که تنها با نام يک گروه تروريستي و يا شورشي شناخته مي شوند.

اما اکنون وضع به گونه اي شده که هر اقدام تروريستي و يا تلاش براي چنين اقدامي از سوي حتي يک فرد منتسب به اسلام، زبان رسانه هاي غرب را به طعن و نکوهش باز کرده و با عناويني مانند بنيادگراي مسلمان و يا اسلاميست نوک پيکان حملات آنها را متوجه تمام مسلمانان جهان مي کند.

در حاليکه اعمال يک فرد با توجه به حوزه فکري و عقايد شخصي وي سر مي زند و هيچ ارتباطي به دين و مسلک وي ندارد که اگر اينگونه باشد بايد تمامي گروههاي مذکور و اعضاي آنان با اديان خود ناميده شوند مانند "مسيحيست"، "يهوديست" و يا "بوديست".

از اين رو به نظر مي رسد براي پايان دادن به اين رويه بايد اينگونه واژه سازي در رسانه هاي غربي و استفاده از پسوند و يا پيشوند اسلامي براي نامگذاري پديده هاي تروريستي، مورد اعتراض کشورهاي اسلامي و مسلمانان واقعي قرار گيرد. دست کم از اين طريق مي توان از نسبت داده شدن وحشيگريهاي گروههاي بي دين به مسلمانان جلوگيري کرد و از سوي ديگر زبان طاعنان اسلام و دشمنان ديرين اين دين مبين را کوتاه کرد.

منبع: برنا

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.