صفحه نخست arrow مقالات arrow عدالت arrow در آرزوي عدالت: بازخواني آرمان‌هاي نظام اسلامي
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
در آرزوي عدالت: بازخواني آرمان‌هاي نظام اسلامي چاپ پست الكترونيكي
۲۷ فروردين ۱۳۸۸


اشاره:

دوازده فروردين، روز جمهوري اسلامي و سي‌امين سالگرد تشكيل نظام اسلامي در ايران است. اين روز به تعبير حضرت امام خميني(ره) «روز نخستين حكومت الله و از بزرگ‌ترين اعياد مذهبي و ملّي ماست». با تبريك اين روز به همة منتظران حضرت موعود(ع) و بزرگداشت ياد و نام بنيان‌گذار اين نظام، توجه شما را به مقالة حاضر كه نگاهي گذرا به آرمان‌هاي نظام اسلامي، به ويژه آرمان گسترش عدالت و رفع ظلم از جامعه است، جلب مي‌كنيم.

با پيروزي انقلاب اسلامي، در 22 بهمن 1357 و سقوط نظام سلطنتي، مهم‌ترين مانع در راه تحقق خواستة ملت ايران در زمينة استقرار جمهوري اسلامي، حاكميت قوانين اسلامي و برقراري حكومت عدل اسلامي از ميان رفت، ولي براي تحقق عيني اين خواسته لازم بود كه رهبران انقلاب براساس ساز و كارهاي پذيرفته شده در جهان، نظامي حكومتي كه داراي مشروعيت و مقبوليت مردمي باشد، بنيان‌گذارند. از اين رو حضرت امام در همان اوايل پيروزي انقلاب موضوع برگزاري رفراندوم براي تشكيل نظام جمهوري اسلامي را مطرح كردند.

در اين ميان عدّه‌اي از غرب‌زدگان زمزمة تشكيل جمهوري دمكراتيك، يا جمهوري دمكراتيك اسلامي را سر داده و در صدد ايجاد تفرقه در صفوف مستحكم مردم برآمدند، امّا اين بار نيز امام خميني با درايت و هوشمندي تمام اين توطئه را خنثا و با قاطعيت تمام اعلام كردند كه خواسته مردم تشكيل جمهوري اسلامي است، «نه يك كلمه زياد و نه يك كلمه كم».1 در پيامي كه ايشان در تاريخ 29/12/1357 خطاب به ملت ايران صادر كردند چنين آمده بود:

«ما تا آخر نفس ايستاده‌ايم. من اين يك سال، دو سال آخر عمر را وقف شما كرده‌ام. از شما مي‌خواهم، از ملت مي‌خواهم كه اين نهضت را نگه دارند تا تأسيس حكومت عدل اسلامي. از آن وقت تا حالا مي‌گفتيد تا مرگ اين كذا نهضت ادامه دارد، حالا بايد بگوييد تا اقامة حكومت اسلامي نهضت ادامه دارد. آنكه ملت ما مي‌خواهد جمهوري اسلامي است، نه جمهوري فقط، نه جمهوري دمكراتيك، نه جمهوري دمكراتيك اسلامي، جمهوري اسلامي».2
سرانجام همه‌پرسي جمهوري اسلامي، در روزهاي 10 و 11 فروردين 1358 برگزار شد و 2/98 درصد مردم ايران به تشكيل نظام جمهوري اسلامي رأي «آري» دادند.

برپايي اين رفراندوم و اعلام رسمي نظام جمهوري اسلامي در ايران، چنان نقش مهم و سرنوشت‌سازي در تحقق آرزوهاي ديرين مردم و رهبر انقلاب اسلامي داشت كه حضرت امام در اعلاميه‌اي، روز 12 فروردين (روز اعلام نتايج همه‌پرسي جمهوري اسلامي) را «از بزرگ‌ترين اعياد مذهبي و ملي» برشمردند:
«من در اين روز مبارك، روزفتح و ظفر ملت، جمهوري اسلامي ايران را اعلام مي‌كنم [...] صبحگاه 12 فروردين كه روز نخستين حكومت الله است، از بزرگ‌ترين اعياد مذهبي و ملي ماست. ملت ما بايد اين روز را عيد بگيرند و زنده نگه دارند».

ايشان در بخشي ديگر از اين اعلاميه، فرمودند:
«من از دولت‌ها مي‌خواهم كه بدون وحشت از غرب و شرق، با استقلال فكر و اراده، باقي‌ماندة رژيم طاغوتي را كه آثارش در تمام شئون كشور ريشه دارد پاكسازي كنند و فرهنگ و دادگستري و ساير وزارتخانه‌ها و ادارات [را] كه با فرم غربي و غرب‌زدگي برپا شده است به شكل اسلامي متحوّل كنند و به دنيا عدالت اجتماعي و استقلال فرهنگي و اقتصادي و سياسي را نشان دهند».3

اكنون سي سال از آن تاريخ مي‌گذرد و مردم ما در آستانة چهارمين دهة استقرار نظام جمهوري اسلامي، بيش از هر زمان ديگر در انتظار تحقق آرمان‌هاي اصلي اين نظام، به ويژه برقراري عدالت اجتماعي هستند.
از آغازين روزهاي اوج‌گيري انقلاب اسلامي، پايان دادن به ستم‌ها و نابرابري‌هاي موجود در جامعه و گسترش عدالت در همة شئون زندگي مردم به عنوان يكي از آرمان‌هاي اساسي رهبران انقلاب و به تبع آنها خيل ميليوني مردمي كه با همة وجود خود انقلاب را ياري و همراهي كردند، مطرح بوده است و بنيان‌گذار نظام جمهوري اسلامي نيز در هر مناسبتي بر آن تأكيد مي‌كردند.

اين آرمان بزرگ در قانون اساسي جمهوري اسلامي نيز تجلي يافته و در اصول متعددي از اين قانون بر آن تأكيد شده است. براساس بندهاي 9، 12 و 14 اصل سوم قانون اساسي «دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است... همة امكانات خود را براي امور زير به كار برد»:
«ـ رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همه، در تمام زمينه‌هاي مادي و معنوي؛
ـ پي‌ريزي اقتصاد صحيح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامي جهت ايجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محروميت در زمينه‌هاي تغذيه و مسكن و كار و بهداشت و تعميم بيمه؛

ـ تأمين حقوق همه‌جانبه افراد از زن و مرد و ايجاد امنيت قضايي عادلانه براي همه و تساوي عموم در برابر قانون».
رهبر معظم انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز بارها بر رسالت نظام جمهوري اسلامي در زمينة گسترش عدالت در جامعه تأكيد كرده و از جمله در يكي از سخنان خود در اين زمينه مي‌فرمايد:

«نظام اسلامي، نظام عدالت است. شما كه آرزومند و مشتاق ظهور خورشيد مهدويت در آخرالزمان هستيد و الآن حدود هزار و دويست سال است كه ملت اسلام و شيعه در انتظار ظهور مهدي موعود ـ عجّل الله تعالي فرجه الشريف و جعلنا الله فداه ـ است، چه خصوصيتي براي آن بزرگوار ذكر مي‌كنيد؟ «الّذي يملأ الله به الأرض قسطاً و عدلاً» نمي‌گوييد كه «يملأ الله به الأرض ديناً». اين نكتة خيلي مهمي است. چرا به اين نكته توجه نمي‌كنيم؟ اگرچه قسط و عدل متعلق به دين است، امّا هزار سال است كه امت اسلامي براي قسط و عدل دعا مي‌كند و اين نظام اسلامي كه به وجود آمده است، اوّلين كارش اجراي قسط و عدل است. قسط و عدل، واجب‌ترين كارهاست. ما رفاه را هم براي قسط و عدل مي‌خواهيم. كارهاي گوناگون، مبارزه، جنگ، سازندگي و توسعه را براي قسط و عدل مي‌خواهيم. براي اينكه در جامعه عدالت برقرار شود، همه بتوانند از خيرات جامعه استفاده بكنند و عده‌اي محروم و مظلوم واقع نشوند. در محيط قسط و عدل است كه انسان‌ها مي‌توانند رشد كنند. به مقامات عالي بشري برسند و كمال انساني خود را به دست بياورند. قسط و عدل، يك مقدمة واجب براي كمال نهايي انسان است. چه‌طور مي‌شود به اين قضيه بي‌اعتنايي كرد؟»4

چنان‌كه از سخنان مقام معظم رهبري نيز استفاده مي‌شود، برقراري قسط و عدل در جامعه از آن رو اهميت دارد كه مقدمة رشد و كمال معنوي انسان‌هاست و هرگز نمي‌توان انتظار داشت كه ايمان و اعتقاد مردم و التزام آنها به احكام و آموزه‌هاي اسلامي در جامعه‌اي كه مناسبات اجتماعي و اقتصادي آن بر مبناي ستم و تجاوز شكل گرفته است، توسعه و تعميق يابد. هم از اين روست كه در بسياري از روايات هدف اصلي قيام جهاني امام مهدي(ع) گسترش عدل و داد در سراسر زمين و نابودي همة مظاهر ستم و تجاوز ذكر شده است.

با توجه به نكات ياد شده بر همة مسئولان نظام اسلامي لازم است كه در چهارمين دهه استقرار اين نظام ـ دهه‌اي كه مقام معظم رهبري از آن به عنوان دهة توسعه و عدالت ياد كرده‌اند ـ همة تلاش خود را بر گسترش عدالت در جامعه و زدودن مظاهر ستم از همة مناسبات فرهنگي، آموزشي، اقتصادي، اجتماعي، قضايي و... قرار دهند؛ چرا كه تنها در اين صورت است كه مي‌توان اميدوار بود ديگر آرمان‌هاي انقلاب اسلامي؛ يعني گسترش فضايل اخلاقي، توسعه و تعميق ايمان و باور ديني مردم، رواج ارزش‌ها و هنجارهاي اسلامي در جامعه و در يك كلمه تشكيل جامعة ايده‌آل و نمونة اسلامي، محقق شود.

ابراهيم شفيعي سروستاني

ماهنامه موعود شماره 98

پي‌نوشت‌ها:

1. صحيفة نور، ج 5، ص 122 و صحيفة امام، ج 6، ص 265.
2. صحيفة نور، ج 5، ص 129 و همچنين ر.ك: همان، صص 181 و 186؛ صحيفة امام، ج 6، صص 276، 353 و 363.
3. صحيفة نور، ج 5، صص 234ـ235 و صحيفة امام، ج 6، صص 453ـ454.
4. روزنامة جمهوري اسلامي، پنج‌شنبه 26/4/1376.

 
بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.