spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
ميعادگاه منتظران چاپ پست الكترونيكي
۱۲ فروردين ۱۳۸۴


تهيه و تنظيم: سيدصادق سيدنژاد


اشاره: بيش از هزار سال است كه مسجد مقدس جمكران ميعادگاه منتظران و سجده گاه مشتاقان كوى مهدى، عليه السلام، است. و هر شب چهارشنبه هزاران عاشق دلسوخته ازگوشه و كنار ايران اسلامى و ديگركشورها به اين مسجد رو مى آورند تاشايد نشانى از آن يار غايب از نظربيايند.

به منظور فراهم آوردن امكان ارتباط گسترده تر خوانندگان موعودبا مسجد شريف جمكران بر آن شديم كه در هر شماره صفحاتى را به اين مسجد اختصاص دهيم.

مطالبى كه در اين صفحات درج مى شود همگى توسط معاونت فرهنگى مسجد مقدس جمكران تهيه وتدوين شده و در اختيار علاقه مندان موعود قرار گرفته است.

كلام نور
فانا يحيط علمنا بانبائكم ولايعزب عنا شئ من اخباركم.....

علم ما به اخبار شما احاطه دارد وچيزى از آنها بر ما پنهان نمى ماند.... (1)

اين عبارت قسمتى از توقيعى است كه در اواخر صفر سال چهارصد و ده هجرى قمرى خطاب به عالم بزرگ شيعه ابوعبدالله محمدبن محمدبن نعمان بغدادى معروف به شيخ مفيد از ناحيه مقدس امام زمان، عجل الله تعالى فرجه، صادر شده است. در ضمن اين عبارت به نكات ارزشمندى از جمله مساله ماهيت علم امام و كم و كيف آن و اشراف كامل حضرت بقية الله، عجل الله تعالى فرجه، بر تمام امور مردم دردوره غيبت و ... اشاره مى شود.

در مورد علم امام اگر چه شيعه وسنى بالاتفاق معتقدند كه يكى ازشرايط امام برخوردارى از علم وآگاهى كافى نسبت به كليه امورى است كه مردم و جامعه به آن نيازدارند، با اين همه چون در تبيين منزلت امام و تعريف اصل امامت ديدگاههاى متفاوتى دارند; يعنى دانشمندان اهل تسنن امامت را يك مقام اجتماعى مى دانند، نظير آنچه كه در بين تمام ملل از ديرباز به شيوه هاى مختلف رايج است كه درهر يك از آنها فرد خاصى، با شرايطمخصوصى، با توجه به ويژگيهاى فكرى و فرهنگى حاكم بر آن جامعه زمام امور را به دست مى گيرد و درچارچوب اصول و مقررات و قوانين پذيرفته شده اجتماعى به اداره امورجامعه مى پردازد.

اما بر طبق ديدگاه شيعيان، امامت يك منصب الهى است و امام جانشينى پيامبر را برعهده دارد و در نتيجه تمام مسئوليتهاى پيامبر بجز دريافت وحى متوجه اوست بر اين اساس اوبايد معصوم از خطا و گناه و اعلم به تمام امور دينى و دنيوى باشد تابتواند با توجه به واقعيات نظام هستى و مصالح افراد، كليه نيازهاى مادى ومعنوى آنها را برآورده نمايد. لذاپيروان اين دو مكتب در مقدار و نوع وكيفيت علم امام، نظر يكسانى نمى توانند داشته باشند; چون بر طبق تعريفى كه علماى اهل سنت از امام ارائه مى دهند برخوردارى از مقدارمتوسط علم و آگاهيهاى رايج كه افراد عادى هم از آن برخوردارندبراى انجام اين مسئوليت كفايت مى كند. ولى وقتى از اين منظر به مجموعه روايات موجود در متون شيعى نگاهى مى اندازيم به چندين دسته از روايات در زمينه توصيف ويژگيهاى والاى علوم ائمه اطهار،عليهم السلام، برمى خوريم. به عنوان مثال در «اصول كافى » در بابى تحت عنوان «ان الائمة يعلمون علم ما كان ومايكون و انه لايخفى عليهم شى ء»رواياتى آورده شده است كه در آنهابتصريح بيان مى شود كه ائمه،عليهم السلام، به همه امورى كه پيش از اين اتفاق افتاده است و يا بعد از اين به وقوع خواهد پيوست آگاهند وچيزى بر آنان مخفى نمى ماند و يا درجلد بيست و ششم «بحارالانوار» درصفحات صد و نه به بعد در ضمن حدود بيست روايت بيان شده است كه امام نسبت به همه آنچه در آسمان و زمين و بهشت و جهنم تا قيامت واقع مى شود; علم دارد و چيزى نيست كه ائمه، عليهم السلام، به آن آگاه نبوده باشند و همچنين دربابهاى هشت و نه اين جلد ازبحارالانوار در ضمن چند روايت ديگر آمده است كه ائمه اطهار،عليهم السلام، به همه احتياجات واعمال بشر و احوال شيعيان آگاهى كامل دارند و حتى به آنچه كه در دل آنها مى گذرد اطلاع پيدا مى كنند.

در اين قسمت از توقيع مبارك حضرت امام عصر، عليه السلام،ضمن آنكه به اين حقيقت كه علم امام از نظر كم و كيف قابل قياس با علوم عادى رايج نيست; تاكيد مى شود. درعين حال به يكى از پرسشهاى وشبهات موجود در زمينه مساله غيبت كه براى بعضى از افراد پيش آمده است، پاسخ داده شده است. توضيح آنكه بعضى از افراد به خاطر فاصله گرفتن از معارف اهل بيت،عليهم السلام، بغلط معتقد شده اند كه در دوره غيبت مردم به طور كلى ازبركات وجودى امام، عليه السلام،محروم مى شوند و رابطه آنها بكلى باحجت الهى قطع مى گردد.

لذا حضرت امام زمان، عجل الله تعالى فرجه، با اين عبارت مختصر برهمگان اعلام مى نمايند كه چنين ديدگاه و اعتقادى باطل و بى اساس است چرا كه ما از همه اعمال واخبارآنها با خبر هستيم و بر آن نظارت داريم و حتى در همين توقيع در ادامه مى فرمايند:

فليعمل كل امر منكم بما يقرب به من محبتنا و يجتنب ما يدنيه من كراهتنا و سخطنا...

بنابراين هر يك از آنها بايد به كارى بپردازند كه آنان را به دوستى ومحبت ما نزديك مى سازد و از امورى كه موجب ناراحتى و ناخشنودى مامى شود پرهيز نمايند.

در كل اين عبارات بخوبى دلالت مى كند كه امام عصر، عجل الله تعالى فرجه، بر رفتار و كردار مردم در دوره غيبت هم همانند زمان حضور اشراف كامل دارند.

بر اين اساس مفاد بسيارى ازروايات اين است كه غيبت آن حضرت به معنى معلوم نبودن مكان شريف شان براى بيشتر مردم است و اين بى خبرى اكثريت از مكان و كيفيت زندگى آن حضرت هرگز دليل بر نبودايشان در بين مردم نيست. در ضمن در روايات مختلف از جمله در ذيل روايتى از امام صادق، عليه السلام،وارد شده است كه: يشهدالمواسم يرى الناس و لايرونه. (2)

آن حضرت همه ساله در مراسم حج شركت در حالى كه او همه مردم را مى بيند ولى آنها او را نمى بينندو يا در بعضى از تعابير هست كه:

فيرى الناس و يعرفهم و يرونه ولايعرفونه. (3)

آن حضرت مردم را مى بيند و آنهارا مى شناسد اما مردم هرچند او رامى بينند ولى قادر به شناخت اونيستند.

نتيجه آنكه هر فرد مسلمان با علم به اين واقعيت كه اخبار همه رفتارها وعملكردهايش به امام زمان ، عجل الله تعالى فرجه، رسانده مى شودو به طور طبيعى آن حضرت ازمشاهده اعمال خوب و شايسته شيعيان خوشحال و از اعمال ناشايست آنها ناراحت مى گردند; لذاهمواره تلاش مى كند كه كارهاى او به گونه اى باشد كه موجبات رضايت وخوشحالى امام، عليه السلام، را فراهم سازد و به عبارت ديگر آگاهى ازاشراف امام، عليه السلام، بر اعمال يكى از عوامل مهمى است كه موجب توجه و دقت بيشتر افراد در رفتارهاو كردارهايشان مى شود تا مجموعه آنها در چارچوب مقررات و احكام الهى انجام گيرد در لحظه اى از مسيرحق دور نشوند.


پى نوشتها:
1. بحارالانوار، ج 53، ص 175، ح 16.
2. بحارالانوار، ج 52، ص 156، ح 4.
3. بحارالانوار، ج 52، ص 152.

 


مجله موعود شماره 17


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.