spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
رمضان، بهار انتظار چاپ پست الكترونيكي
۱۱ فروردين ۱۳۸۴
رفتن به
رمضان، بهار انتظار
صفحه 2

مرحوم مجلسى، قدس‏سره، دربيان اعمال ماه مبارك رمضان‏مى‏گويد:

از جمله وظايفى كه در هر شب (ماه‏رمضان) مقرر شده اين است كه بنده‏در آغاز هر دعاى نيكو و در پايان هرعمل پسنديده آن كس را كه جانشين‏خداوند، جل‏جلاله، در ميان بندگان وسرزمينهاى او مى‏داند، ياد كند; زيراآن جانشين عهده‏دار همه نيازمنديهاى‏روزه‏دار است; از خوراكى وآشاميدنى او گرفته تا همه آنچه كه اودر نظر دارد; يعنى همه اسباب ووسايلى كه در اختيار جانشين‏پروردگار بزرگ (رب الارباب) است.همچنين هر روزه‏دار وظيفه دارد كه‏آن جانشين خدا را، به آنچه كه‏شايسته مانند اوست، دعا كند; ومعتقد باشد كه خداوند، جل‏جلاله، وجانشين او بر او منت گذاشته‏اند كه‏چنين جايگاه و منزلتى را به اوبخشيده‏اند. (8)

مرحوم مجلسى پس از اين‏عبارت روايتى را از «ابن‏ابى‏قره‏» نقل‏مى‏كند كه در آن به نقل از صالحين،عليهم‏السلام، چنين آمده است:

در شب بيست و سوم ماه رمضان،ايستاده و نشسته و در هر حالى كه‏هستى، و همچنين در تمام اين ماه و به‏هر صورت ممكن، بلكه در تمام مدت‏روزگارت، پس از بزرگداشت نام‏خداى تعالى و درود و صلوات برپيامبر و خاندان او بگو:

اللهم كن لوليك القائم بامرك،محمدبن الحسن المهدى عليه وعلى آبائه افضل الصلاة والسلام، فى هذه الساعة و فى كل‏ساعة، وليا و حافظا و قائدا وناصرا و دليلا و مؤيدا حتى‏تسكنه ارضك طوعا و تمتعه فيهاطولا و عرضا....

خداوندا، ولى و برپاكننده امرت،محمد، زاده حسن، مهدى را، كه برترين‏درودها و سلامها بر او و پدرانش باد،در اين ساعت و درهمه ساعتها،سرپرست، نگهدار، راهبر، ياور،راهنما و پشتيبان باش تا او را [نه ازسر زور بلكه] به اختيار [مردم] درزمين جايگاه بخشى و او را در درازا وپهناى زمين بهره‏ور و كامران سازى. (9)

با توجه به آنچه كه گذشت‏برهمه ما لازم است كه در فرصت‏به‏دست آمده در ماه مبارك رمضان ازيك سو به نقش و جايگاهى كه‏حضرت بقية‏الله الاعظم، ارواحنافداه،به عنوان حجت‏خدا و امام عصر درسراسر جهان هستى و در زندگى‏همه انسانها دارند، توجه كنيم و آن‏را بدرستى بشناسيم; و از سويى‏ديگر به وظيفه و تكليفى كه در برابرآن و جود مقدس كه ولى نعمت همه‏ما و واسطه همه فيوضات الهى‏هستند بخوبى واقف شويم و بدانيم‏كه همه نعمتها و بركتهاى الهى به‏سبب وجود ايشان بر ما جارى شده‏و بنابراين بى‏توجهى و غفلت نسبت‏به آن حضرت، ناسپاسى وقدرناشناسى بزرگى است كه‏خداوند بسادگى از آن نخواهدگذشت.

2. انتظار و آمادگى براى ظهوردولت كريمه اهل بيت، عليهم‏السلام
در تعدادى از دعاهايى كه در ماه‏مبارك رمضان وارده شده موضوع‏انتظار و آمادگى براى ظهور موردتوجه قرار گرفته كه در اينجا به‏برخى از آنها اشاره مى‏كنيم:

1-2 دعاى افتتاح
يكى ازدعاهايى كه خواندن آن در هر شب‏ماه رمضان سفارش شده، دعاى‏افتتاح است. نكته قابل توجه در مورددعاى مذكور اين است كه بيش از يك‏سوم آن به دعا براى گشايش وپيروزى قائم ال محمد، عليه‏السلام;درخواست ظهور دولت كريمه اهل‏بيت، عليهم‏السلام; و نجواى عاشقانه‏در فراغ ولى زمان و شكايت از غيبت‏و دورى او، اختصاص دارد.

در قسمتى از دعاى افتتاح چنين‏مى‏خوانيم:

اللهم و صل على ولى امرك‏القائم المؤمل والعدل المنتظر وحفه بملائكتك المقربين و ايده‏بروح القدس يا رب العالمين;اللهم اجعله الداعى الى كتابك والقائم بدينك استخلفه فى الارض‏كما استخلفت الذين من قبله...

خدايا! بر ولى امرت، آن قيام كننده‏مورد آرزو و آن عدالت مورد انتظاردرود فرست و او را با فرشتگان‏مقربت در برگير و با روح القدس يارى‏كن; اى پروردگار جهانيان. خدايا، او رافراخواننده به سوى كتابت وبرپاكننده دينت قرار ده و او را برروى زمين جانشين قرار ده، چنانكه‏كسانى را كه پيش از او بودند جانشين‏قرار دادى...

و باز در همين دعا مى‏خوانيم:

اللهم انا نرغب اليك فى دولة‏كريمة تعزبها الاسلام و اهله وتذل بها النفاق و اهله و تجعلنافيها من الدعاة الى طاعتك و القادة‏الى سبيلك و ترزقنا بها كرامة‏الدنيا و الاخرة... (10)

خدايا ما براستى آرزو داريم از تودولت‏بزرگمنشى را كه به واسطه آن‏اسلام و اهل آن را عزيز گردانى و نفاق‏و اهل آن را خوار و ذليل گردانى. و درآن دولت ما را از جمله كسانى قراردهى كه به سوى طاعت تو فرامى‏خوانند و به راه تو راهبرى مى‏كنند. به‏واسطه آن دولت كرامت و بزرگوارى‏را در دنيا و آخرت روزى ما قرار ده...

گفتنى است كه اين بخش از دعاى‏افتتاح در دعاى مفصلى كه از امام‏صادق، عليه‏السلام، در هنگام دخول‏ماه مبارك رمضان وارد شده نيزآمده است. (11)

2-2 دعاى حج
يكى ديگر از دعاهاى ماه مبارك‏رمضان كه مضمون انتظار وآمادگى براى ظهور در آن موج‏مى‏زند دعايى است كه مرحوم شيخ‏عباس قمى، قدس‏سره، در «مفاتيح‏الجنان‏» از آن به عنوان «دعاى حج‏»ياد كرده است.

مرحوم كلينى، قدس‏سره، اين‏دعا را از امام جعفر صادق،عليه‏السلام، نقل كرده و خواندن آن‏در همه ايام مبارك رمضان توصيه‏نموده است. در بخشى از اين دعاچنين مى‏خوانيم:

و اسئلك ان تجعل وفاتى قتلافى سبيلك تحت راية نبيك مع‏اوليائك و اسئلك ان تقتل بى‏اعدائك و اعداء رسولك ... (12)

و از تو مى‏خواهم كه مرگ مراكشته شدن در راه خودت، زير پرچم‏پيامبرت و همراه با بندگان خاص‏خود، قرار دهى، و از تو مى‏خواهم كه‏دشمنانت و دشمنان پيامبرت را به‏دست من نابود سازى...

چنانكه برخى مفسران كتاب‏«الكافى‏» گفته‏اند مراد از پرچم‏پيامبر، صلى‏الله‏عليه‏واله، در اين دعاهمان پرچمى است كه در حال‏حاضر در اختيار حضرت قائم،عليه‏السلام، است. اين احتمال هم‏وجود دارد كه چون پرچم پيامبر وپرچم قائم هر دو در حق بودن‏مشتركند از پرچم قائم به عنوان‏پرچم پيامبر ياد شده است. (13)

دعاهاى ديگرى نيز در اين ماه‏وجود دارد كه در آنها به نوعى به‏موضوع انتظار و آرزوى برپايى‏دولت كريمه اهل بيت، عليهم‏السلام،اشاره شده است. دولتى كه در پناه‏آن همه فقرا بى نياز مى‏گردند، همه‏گرسنگان سير مى‏شوند; همه‏برهنگان پوشيده مى‏شوند; همه‏بدهكاريها ادا مى‏گردد; از همه‏گرفتاران رفع گرفتارى مى‏شود وبالاخره همه امور مسلمانان اصلاح‏مى‏گردد. اميدواريم كه در فرصت‏ديگرى بتوانيم با تفصيل بيشترى به‏بررسى اين دعاها بپردازيم.

در پايان يادآورى مى‏كنيم كه‏يكى از نشانه‏هاى اصلى ظهور; يعنى‏نداى آسمانى نيز در ماه رمضان رخ‏مى‏دهد. چنانكه در روايتى كه از امام‏باقر، عليه‏السلام، نقل شده آمده‏است:

آن نداى آسمانى برنخواهد خاست‏مگر در ماه رمضان كه ماه خداست. آن‏ندا از جبرييل است كه خطاب به مردم‏سرداده مى‏شود و نام قائم را در همه‏جا طنين انداز مى‏سازد، تا آنجا كه همه‏ساكنان زمين از شرق تا به غرب، آن‏ندا را خواهند شنيد. از وحشت‏شنيدن‏آن ندا هركس كه در خواب فرورفته‏بيدار مى‏شود و هر كس برپا ايستاده‏ناچار به نشستن مى‏شود و هركس برزمين نشسته، بناگاه از جاى‏برمى‏خيزد. پس رحمت الهى بركسى‏باد كه اين ندا را بشنود و به آن پاسخ‏گويد. (14)

اميد كه خداوند به همه ما توفيق‏دهد كه آن نداى آسمانى را درك‏كنيم و آن را چنانكه شايسته است‏پاسخ گوييم و در خيل ياران حضرت‏مهدى، عليه‏السلام، درآييم.ان‏شاءالله


پى‏نوشتها:

1. برگرفته از خطبه شعبانيه رسول اكرم،صلى‏الله‏عليه‏واله، ر.ك: المجلسى،محمدباقر، بحارالانوار، ج‏93، ص‏356. به‏نقل از: الصدوق، محمدبن على بن الحسين،عيون احبارالرضا، عليه‏السلام، ج‏1، ص‏295.

2. ر.ك: سوره قدر (97)، آيه 3.

3 و 4. برگرفته از خطبه شعبانيه رسول‏اكرم، صلى‏الله‏عليه‏واله، ر.ك: المجلسى،محمدباقر، همان، ص‏356 - 357.

5. ر.ك: قمى، شيخ عباس، مفاتيح‏الجنان،زيارت جامعه كبيره، به نقل از: الصدوق،محمدبن‏على‏بن‏الحسين، همان.

6. ر.ك: قمى،شيخ عباس، همان، زيارت‏مطلقه امام حسين، عليه‏السلام، زيارت اول،به نقل از: الكلينى، محمدبن‏يعقوب، الكافى.

7. الكلينى، محمدبن‏يعقوب، همان، ج‏1، ص‏533، ح‏12; المنير، محمدبن محمدبن‏النعمان، الارشاد فى معرفة حجج الله على‏العباد، ج‏2، ص‏345 - 346.

8. المجلسى، محمدباقر، همان، ج‏94، ص‏348- 349، به نقل از: ابن طاووس، السيدعلى،اقبال الاعمال، ص‏86.

9. همان، ص‏349; همچنين ر.ك: الكلينى،محمدبن يعقوب، همان، ج‏4، كتاب الصيام،باب فى ليلة‏القدر، ص‏162، ج‏4. مرحوم‏كلينى اين روايت را به نقل از محمدبن عيسى‏و او نيز با اسناد خود از صالحين،عليهم‏السلام، نقل كرده است. در اين روايت‏دعاى مزبور به اين صورت آمده است:«اللهم كن لوليك فلان بن فلان فى هذه‏الساعة و فى كل ساعة وليا و حافظا وناصرا و دليلا و قاعدا و عونا [عينا] حتى‏تسكنه ارضك طوعا و تمتعه فيها طويلا».

10. قمى، شيخ عباس، همان.

11. ر.ك: المجلسى، محمدباقر، همان، ج‏94،ص‏332

12. الكلينى، محمدبن‏يعقوب، همان، ج‏4،كتاب‏الصيام، باب مايقال فى مستقبل شهررمضان، ص‏74، ح‏6; همچنين ر.ك: قمى،شيخ عباس، مفاتيح‏الجنان.

13. ر.ك: همان

14. النعمانى، محمد بن ابراهيم، الغيبة، ص‏245.

مجله موعود شماره 17 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.