spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
رمضان، بهار انتظار چاپ پست الكترونيكي
۱۱ فروردين ۱۳۸۴
رفتن به
رمضان، بهار انتظار
صفحه 2


ابراهيم شفيعى سروستانى
ماه خدا با بركت، رحمت ومغفرت الهى به بندگان خدا روى‏مى‏آورد و همگان را به مهمانى خدافرامى‏خواند; ماهى كه روزهايش‏بهترين روزها، شبهايش بهترين‏شبها و ساعتهايش بهترساعتهاست; (1) ماهى كه در لحظه‏لحظه‏اش خدا جارى است و هرآنش‏سرمايه‏اى است كه بايد چون جان‏پاسش داشت و آن را براحتى از كف‏نداد.
مگر مى‏توان غير از ماه مبارك‏رمضان، ماهى را پيدا كرد كه يك‏شب از شبهاى آن ارزشى فزونتر ازهزار ماه داشته باشد؟ (2)

مگر مى‏توان غير از اين ماه،ماهى را سراغ گرفت كه در سرتاسرآن درهاى بهشت‏بر روى مردمان‏گشوده و درهاى دوزخ بر روى آنان‏بسته باشد؟ (3)

مگر مى‏توان ماه ديگرى را نشان‏داد كه در آن نفس كشيدن حكم‏تسبيح و خوابيدن حكم عبادت داشته‏باشد؟ (4)

پس بياييد قدر اين ماه را بيشتربدانيم و پيش از آنكه لحظه‏هاى‏ارزشمندش سپرى شود ازچشمه‏سار جوشان آن خود راسيراب كنيم.

رمضان، بهار قرآن و بهار دعا ومناجات به درگاه پروردگار بى‏نيازاست. در هيچ ماهى به اندازه ماه‏مبارك رمضان دعا، مناجات، ذكر ونمازهاى مستحبى وارد نشده است.هر روز آن، دعايى خاص و هر شبش‏نماز و ذكرى ويژه خود دارد.

اما رمضان، بهار انتظار نيزهست; چرا كه در دعاها و مناجاتهاى‏اين ماه به همان اندازه كه روح بندگى‏و تضرع به درگاه خداوند و طلب‏آمرزش و رستگارى از او موج‏مى‏زند; روح انتظار و اميد فرارسيدن دولت كريمه اهل بيت، عليهم‏السلام، نيز جارى است.

با بررسى اجمالى اعمال ماه‏مبارك رمضان روشن مى‏شود كه‏علاوه بر تضرع و بندگى در پيشگاه‏خالق هستى دو موضوع ديگر نيز درمجموع اين اعمال مورد توجه جدى‏قرار گرفته است; كه عبارتند از:1- نقش امام و حجت الهى در جهان‏هستى; 2- انتظار و آمادگى براى‏ظهور دولت كريمه اهل بيت،عليهم‏السلام.

در اينجا براى روشنتر شدن‏موضوع به برخى از دعاها ومناجاتهايى كه اين دو موضوع درآنها تجلى يافته است، اشاره‏مى‏كنيم.

1. نقش امام و حجت الهى در جهان‏هستى
در اعتقاد شيعه امامت تنها به‏امور شرعى و اعتقادى مردم و ياحتى امور اجتماعى و سياسى‏محدود نمى‏شود، بلكه امام به عنوان‏حجت‏خدا در عالم تكوين نيز نقش‏داشته و واسطه فيض الهى به بندگان‏است. به عبارت ديگر آنچه كه‏خداوند در عالم هستى مقدر فرموده‏از مجراى امام و حجت عصر برمردم جارى و سارى مى‏شود. و ازاين رو است كه در زيارت جامعه‏كبيره، كه از امام هادى، عليه‏السلام،نقل شده خطاب به ائمه معصومين، عليهم‏السلام، عرض مى‏كنيم:

... بكم فتح الله و بك يختم، وبكم ينزل الغيث و بكم يمسك‏السماء ان تقع على الارض الاباذنه و بكم ينفس الهم و يكشف‏الضر و... (5)

... خداوند، [هستى را] به وسيله‏شما آغاز كرد و به وسيله شما [نيز]به انجام مى‏رساند. او به وسيله شماباران را نازل مى‏كند و به وسيله شما،تا زمانى كه خود اراده كند، آسمان رااز اينكه بر زمين فروافتد، نگاه مى‏داردو هم به وسيله شما غم و اندوه رابرمى دارد و سختيها را برطرف‏مى‏سازد.

و يا در زيارت مطلقه حضرت‏اباعبدالله، حسين بن على،عليهماالسلام، كه از امام صادق،عليه‏السلام، نقل شده، خطاب به آن‏وجود مقدس و ديگر ائمه هدى،عليهم‏السلام، مى‏گوييم:

... ارادة الرب فى مقادير اموره‏تهبط اليكم و تصدر من بيوتكم. (6)

اراده پروردگار در همه آنچه اومقدر داشته به شما محول شده و ازخانه‏هاى شما صادر مى‏شود.

با توجه به اين بينش و اين اعتقادنسبت‏به امامان معصوم و حجتهاى‏الهى، عليهم‏السلام، است كه شب قدرمفهوم مى‏يابد; شبى كه فرشتگان وروح به اذن پرودگار خويش «كل‏امر» يا برنامه يك ساله جهان هستى‏را بر كسى كه از سوى خداوند به‏ولايت‏برگزيده شده عرضه‏مى‏دارند. چنانكه در روايتى كه ازپيامبر اكرم، صلى‏الله‏عليه‏واله، نقل‏شده آمده است:

امنوا بليلة القدر، فانه ينزل‏فيها امرالسنة و ان لذلك ولاة من‏بعدى على بن ابى طالب و احدعشر من ولده. (7)

به شب قدر ايمان بياوريد همانا دراين شب امور يك سال (همه آنچه دريك سال واقع مى‏شود) نازل مى‏گردد وبراى اين موضوع پس از من‏پيشوايانى وجود دارند كه عبارتند از:على‏بن‏ابى‏طالب و يازده تن از نوادگان‏او.

بنابراين، ماه مبارك رمضان كه‏شب مقدس قدر را در خود جاى داده‏است فرصت مناسبى است‏براى‏توجه دادن مردمان به جايگاه‏برجسته حجتهاى الهى،عليهم‏السلام، به طور عام، و امام‏عصر و حجت زمان، عليهم‏السلام،به طور خاص، در عالم هستى ويادآورى وظيفه‏اى كه آنان نسبت‏به‏اين واسطه‏هاى فيض خداوندى‏دارند.


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.