spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
چرا تلاش...!؟ چاپ پست الكترونيكي
۱۰ فروردين ۱۳۸۴


سيدمحمد خردمند
آنچه بسيار شنيده مى شود سؤالى است كه غالبا هم دلسوزان و علاقه مندان به اسلام و قرآن مطرح مى كنند.
گرچه اين پرسش جوابهاى بسيار دارد اما در وهله اول منطقى و غيرقابل پاسخ به نظر مى رسد.
بعضى مى پرسند: «واقعا اين همه تلاش و كوشش براى چيست؟ مگر نه اين است كه در روايات متواتر شيعى و غيرشيعى آمده است كه جهان به سوى «ملئت ظلما و جورا» (1) پيش مى رود و مگر نه اين است كه گرداب زشتى و ناحقى و هواپرستى بر همه خواهد تاخت و بر نابودى همه تلاش خواهد كرد (2) و مگر نه اين است كه تنها معدودى خواهند توانست از اين هياهوى آخرالزمان جان بدر ببرند!؟ (3) و مگر نه اينكه پيامبر اكرم، صلى الله عليه وآله، فرمودند: مثل آنان (اهل حق در مقابل اهل باطل) در ميان امت من مثل يك تار موى سفيد بر بدن گاوى سياه در شب يلداست (4) و مگر رسول خدا، صلى الله عليه وآله، حال آن عده را كه مى خواهند دين خود را در آخرالزمان حفظ كنند به كسانى كه آهن گداخته در كف دست دارند تشبيه نكرده اند!؟ (5) پس چرا براى نشر معارف حقه الهيه تلاش مى كنيم و چرا در گسترش نام و ياد امام عصر، ارواحنافداه، از همه چيز بگذريم!؟»به جهت رعايت اختصار پاسخ اين سؤال را در سه بخش عرض مى كنيم گرچه مى دانيم در برابر اين سؤالات بسيار سخنها و دردها و غصه ها قابل بيان است كه بايد در فرصتى ديگر به آن بپردازيم.
الف) اولا ما در يك مقدمه كه مبناى سؤال است توافقى نداريم.
سؤال زمانى مطرح شده كه فرض مسلمى در تقدير بوده و آن «تلاش بسيار» است. بزرگواران! آيا واقعا باور داريد كه اگر تلاش بسيارى صورت مى گرفت ما همين وضعيت را داشتيم؟! آيا تلاش عده معدودى دلسوز از خودگذشته براى به اهتزاز درآوردن نام ولى عصر، ارواحنافداه، در گستره جهان مادى بى احساس; تلاش بسيارى است؟! آيا اگر در ميان ميليونها نوشته ضددينى يا حداقل غيردينى يك نوشته به نام صاحب العصر و الزمان حضرت مهدى، عليه السلام، بود يعنى تلاش بسيار!؟
آيا اگر همانقدر كه دشمنان اسلام علوى و قرآن و حضرت مهدى، عليه السلام، تلاش كرده اند و در همه جوانب راههايى را براى انحراف افكار مهيا ساخته اند ما لااقل به همان ميزان تلاش كرده بوديم اينقدر از معنويات و معارف الهى دور بوديم!؟
آيا اگر عده اى چون شمع سوخته اند و عده اى نيز آخرين نفسهاى وجوديشان را مى كشند، تلاش همه جانبه همگانى است! ؟
آيا خونهايى كه براى اسلام و پاسدارى از حريم ها ريخته شده يعنى فداكارى همه!؟
ب) ما هم قبول داريم كه گرداب نافهمى و غفلت از امام عصر، ارواحنافداه، و دورى از اسلام علوى و قرآن، غران و بى مهابا در حركت است و همانگونه كه مى توان در روايات مشاهده نمود اين حركت تا آغاز دولت كريمه دوازدهمين جانشين رسول الله، صلى الله عليه وآله، ادامه خواهد داشت.
پس اين گفته نه سخن ما كه تمامى احاديث متفقا گوياى همين مطلب است. اما در كنار اين روايات، گفته هايى از معصومين، عليهم السلام، وجود دارد كه با تامل در آنها جاى هيچ شبهه و سؤالى نمى ماند.
از آن ميان به روايتى از سيدالمظلومين و اميرالمؤمنين على بن ابى طالب، عليه السلام، تمسك مى جوييم:
عليك بالجد و ان لم يساعد الجد. (6)
بر توست كه كوشش نمايى هر چند بخت با تو يار نباشد و آن امر حاصل نشود.
عليك بالسعى و ليس عليك بالنجح. (7)
تو موظف هستى به سعى و تلاش اما پيروزى و غالب آمدن با تو نيست.
با اندكى تامل بر اين دو حديث شيوا از مولا و مرادمان در خواهيم يافت كه:
اميرالمؤمنين، عليه السلام، در حدود 1400 سال پيش ما و تمامى دوستدارانش را مخاطب قرار داده است كه بدانيد تا تحقق آيه:
و نريد ان نمن على الذين استضعفوا فى الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثين. (8)
و تا درخشش خورشيد مهدوى در آسمان سياه و ظلمانى (و اشرقت الارض بنور ربها) (9) بايد تلاش كنيد و براى رشد معنويات و زدودن ظلمات بكوشيد و بدانيد كه شما موظف به كوشش و تلاشيد و البته آگاه باشيد و هشيار كه:
و اخرى تحبونها نصر من الله و فتح قريب و بشر المؤمنين (10)
ج) حال بياييم و تنها با منطق عقل بينديشيم:
آيا اگر با عنايت به آنچه تاكنون گفته شد همه تلاش كنيم و دست در دست يكديگر براى گسترش نام و ياد امام عصر، ارواحنافداه، بكوشيم و همه در اطاعت از آنچه آن عزيز مى پسندد و آنچه آن بزرگوار كراهت دارد; جد و جهد نماييم آيا نخواهيم توانست لااقل خود و جمعى از اطرافيان را از فرو رفتن بيشتر در مرداب دنيا و دنيايى شدن حفظ كنيم!؟
اگر عقل را بر انديشه خود قاضى كنيم جواب درستى خواهيم يافت.
و در اين حال درمى يابيم كه قرآن نيز بيان صريح روشنى دارد كه:
ان الله لا يغير ما بقوم حتى يغيروا ما بانفسهم. (11)
در اين مجال جواب يك سؤال مى ماند كه با هم درباره آن خواهيم انديشيد و آن اين است كه: حال چگونه بايد تلاش كرد و از چه طريقى مى توانيم دل مولا و صاحبمان حضرت مهدى، عليه السلام، را شاد كنيم و خود و ديگران آنگونه شويم كه او مى خواهد؟! اين سؤال پاسخ مهمى دارد زيرا:
جواب اين سؤال مشخص كننده و راهگشاى اهداف و افكار و اعمالمان در زندگيمان خواهد بود.


پى نوشتها:
1. در اين زمينه مى توان به كتابهاى زير مراجعه نمود: مهدى موعود، عليه السلام، ترجمه ج 13 بحارالانوار مرحوم مجلسى، رضوان الله تعالى عليه. اصول كافى، مرحوم كلينى، اعلى الله مقامه، كتاب الحجه، عليه السلام. اتفاق در مهدى موعود، سيدعلى اكبر قرشى، انتشارات جامعه مدرسين. كمال الدين و تمام النعمة، مرحوم صدوق، به عنوان نمونه حديثى در ص 287 اين كتاب. منتخب الاثر، آية الله صافى گلپايگانى.
2. در اين زمينه مى توان به كتابهاى زير مراجعه نمود: مهدى موعود، عليه السلام، ترجمه ج 13 بحارالانوار مرحوم مجلسى، رضوان الله تعالى عليه. اصول كافى، مرحوم كلينى، اعلى الله مقامه، كتاب الحجه، عليه السلام. اتفاق در مهدى موعود، سيدعلى اكبر قرشى، انتشارات جامعه مدرسين. كمال الدين و تمام النعمة، مرحوم صدوق، به عنوان نمونه حديثى در ص 287 اين كتاب. منتخب الاثر، آية الله صافى گلپايگانى.
3. يكى از منابع اشاره شده در بالا كتاب منتخب الاثر است.
در اين كتاب در 318 روايت طول عمر آن حضرت مطرح شده كه در برخى از آنها تصريح شده كه عمر شريفش آنقدر طولانى مى شود كه جز مؤمنان راستين كسى در اعتقاد خود استقرار نمى ماند.
4. عيون اخبارالرضا، عليه السلام، ج 2، ص 130.
5. ر.ك: معجم احاديث الامام المهدى، عليه السلام، ج 1، ص 307، ح 200.
6. غررالحكم و دررالكلم مرحوم آمدى، ج 4، انتشارات دانشگاه تهران، بهمن 1366، ص 298 و ص 299.
7. غررالحكم و دررالكلم مرحوم آمدى، ج 4، انتشارات دانشگاه تهران، بهمن 1366، ص 298 و ص 299.
8. سوره قصص، آيه 5.
9. سوره زمر، آيه 69، امام رضا، عليه السلام، در تاويل اين آيه مى فرمايند: «او چهارمين فرزند من، پسر بهترين كنيزان است كه زمين را از هر جور و ستمى پاكيزه مى كند. مردم در ولادت او دچار ترديد مى شوند. او را غيبتى طولانى است چون ظاهر شود زمين با نور پروردگارش روشن مى گردد. (ينابيع الموده، ص 448)
10. سوره صف، آيه 13.
11. سوره رعد، آيه 11.

 


مجله موعود شماره 18


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.