spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
يك كتاب در يك نگاه چاپ پست الكترونيكي
۲۳ اسفند ۱۳۸۳نام كتاب: وظايف منتظران
مؤلف: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران
ناشر: انتشارات مسجد مقدس جمكران
تاريخ و نوبت چاپ: پائيز 78، چاپ اول
شمارگان: ده هزار نسخه
آثار زيادى با هدف آشنا ساختن مردم با وظايف خطيرشان در دوره غيبت كبرى تأليف و منتشر شده است به عنوان مثال در كتاب ارزشمند »مكيال المكارم« به حدود هشتاد تكليف از تكاليفى كه يك فرد شيعه بايد در دوره غيبت آنها را رعايت كند اشاره شده است.
در اثر حاضر كه با استفاده از احاديث اهل بيت، عليهم السلام، تدوين شده است به نحو اختصار حدود بيست تكليف از تكاليف زمان غيبت با زبانى روان و ساده (به گونه اى كه همه اقشار مخصوصاً قشر جوان بتوانند از آن استفاده نمايند) مورد بررسى قرار مى گيرد. عناوين برخى از اين تكاليف عبارتند از: شناخت امام، عليه السلام، انتظار فرج، خودسازى، پيروى از فقهاى جامع الشرايط، هميارى اجتماعى، دعا براى فرج امام زمان، عليه السلام، اداى حقوق و اطاعت از دستورات امام، عليه السلام، و...
مجموعه احاديث در ضمن هشتاد صفحه و در قطع جيبى چاپ و منتشر شده است يكى از وظايفى كه در كتاب از آن ياد شده مى شود اصل انتظار است كه عين عبارت اين بخش به جهت آشنايى با نوع نگارش اثر حاضر ذكر مى شود:
انتظار: همانند كسى كه در پى شب يلدايى، خسته از ظلمت تيرگى چشم به افق دوخته و دميدن خورشيد را آرزو مى كند. همانند كسى كه در بيابانى بى انتها سرگردان مانده و تنها و وحشت زده رهنمايى مى طلبد. همانند كسى كه پس از تشنگى هاى بسيار با پنجه هايى دردمند زمين را كنده و در آرزوى جوشش آبى گوارا »له له« مى زند.
همانند كسى كه در قحط سال بى باران، در كنار مزرعه عطش زده اش به اميد پديدار گشتن ابر رحمت ديده به كرانه هاى آسمان دوخته است. همانند كسى كه در حين بالا رفتن از كوهى پايش لغزيده و دست به سنگى گرفته و كمك كننده اى را فرياد مى كند. همانند كسى كه در كنار بستر بيمار عزيز ترسان از جان دادن او، ورود طبيبى درد آشنا را لحظه شمارى مى كند؛ بايد انتظار كشيد، بايد ديده به راه امام زمان، عليه السلام، بود بايد هر صبح و شام چشم انتظار فرج ماند.1
 منتظر ظهور امام زمان، عليه السلام، بودن، حركت به سوى ظهور و عمل به آرمانهاى موعود است و چنين انتظارى خود فرج و گشايش به حساب مى آيد.2
 جامعه منتظر جامعه اى پويا است. جامعه اى متحرك و فعال است كه حاكميت طاغوت را نفى مى كند و بى عدالتى را برنمى تابد.
انسان منتظر انسانى كوشاست، انسانى جهادگر و مبارز است كه در مسير اقامه توحيد و استقرار ولايت از نثار هر چه دارد دريغ نمى ورزد. »المنتظر لأمرنا كالمتشحّط بدمه فى سبيل اللّه«؛ كسى كه چشم انتظار1 حاكميت ما باشد مانند مجاهدى است كه در راه خدا به خون خويش غلتيده باشد.

پى نوشتها:

1. بحارالانوار، ج52، ص145: »عن الصادق، عليه السلام، فتوقعوا الفرج كل صباح و مساء«.
2. بحارالانوار، ج52، ص128: »عن الرضا، عليه السلام، أليس انتظار الفرج من الفرج؟«
3. كمال الدين، ص645.
 موعود شماره 22

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.