صفحه نخست arrow مقالات arrow توقیعات arrow توقيع‌ حضرت‌ بقية‌الله (أرواحناله‌الفداء) به‌ افتخار شيخ‌ مفيد(ره‌)
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
توقيع‌ حضرت‌ بقية‌الله (أرواحناله‌الفداء) به‌ افتخار شيخ‌ مفيد(ره‌) چاپ پست الكترونيكي
۲۳ اسفند ۱۳۸۳  • اشاره‌:

در باب‌ شخصيت‌ عظيم‌ و مقام‌ والاي‌ شيخ‌ مفيد از نظر تقوي‌ و ولايت‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) هيچ‌گونه‌ ترديدي‌ براي‌ دشمن‌ وجود ندارد، چه‌ رسد به‌ دوستان‌، و به‌ ويژه‌ درباره‌ ارتباط‌ آن‌ بزرگوار با وجود مقدس‌ حضرت‌ بقية‌الله أرواحنا له‌ الفداء، همگي‌، از خاص‌ و عام‌، اتفاق‌نظر دارند؛ بالاخص‌ در مورد توقيعات‌ پر محتواي‌ آن‌ حضرت‌ كه‌ به‌ افتخار شيخ‌ مفيد(ره‌) شرف‌ صدور يافته‌ است‌.
ارزش‌ و اهميت‌ شيخ‌ مفيد(ره‌) از آنجا معلوم‌ مي‌شود كه‌ او در ساية‌ محبت‌ و دوستي‌ خالصانه‌ و بي‌شائبه‌ نسبت‌ به‌ اهل‌ بيت‌ عصمت‌ و طهارت‌(ع‌) و مخصوصاً دشمني‌ با دشمنان‌ ايشان‌ و خدمت‌ صادقانه‌ به‌ مذهب‌ تشيع‌ به‌ جايي‌ رسيد كه‌ امام‌ زمان‌(ع‌) به‌ خاطر وجودش‌ خداوند را شكر مي‌كند و سپاس‌ مي‌گويد.

نامه‌اي‌ به‌ برادر با ايمان‌ و دوست‌ رشيد ما، أبو عبدالله محمدبن‌ محمدبن‌ نعمان‌ ـ شيخ‌ مفيد ـ كه‌ خداوند عزت‌ وي‌ را مستدام‌ بدارد.
سلام‌ خداوند بر تو اي‌ كسي‌ كه‌ در دوستي‌ ما به‌ زيور اخلاص‌ آراسته‌اي‌ و در اعتقاد و ايمان‌ به‌ ما داراي‌ امتياز مخصوصي‌ هستي‌. ما در مورد نعمت‌ وجود تو خداوند يكتا را سپاسگزاريم‌.
از پيشگاه‌ مقدس‌ خداوندي‌ استدعا مي‌كنيم‌ كه‌ بر سيد و مولاي‌ ما حضرت‌ محمد بن‌ عبدالله(ص‌) و خاندان‌ او درود و صلوات‌ پياپي‌ و بي‌نهايت‌ خويش‌ را نازل‌ فرمايد.
از آنجا كه‌ در راه‌ ياري‌ حق‌ و بيان‌ سخنان‌ و نصايح‌ ما صادقانه‌ كوشيدي‌، خداوند اين‌ افتخار را به‌ شما ارزاني‌ داشته‌ و به‌ ما اجازه‌ فرموده‌ است‌ كه‌ با شما مكاتبه‌ كنيم‌.
شما مكلف‌ هستيد كه‌ اوامر و دستورات‌ ما را به‌ دوستان‌ ما برساني‌. خداوند عزت‌ و توفيق‌ اطاعتش‌ را به‌ آنان‌ مرحمت‌ فرمايد و مهمّات‌ آنان‌ را كفايت‌ كرده‌، در پناه‌ لطف‌ خويش‌ محفوظشان‌ دارد.
با ياري‌ خداوند متعال‌ در مقابل‌ دشمنان‌ ما كه‌ از دين‌ خداوند روي‌ برگردانده‌اند، بر اساس‌ تذكرات‌، استقامت‌ كن‌ و با خواست‌ الهي‌، دستورات‌ ما را به‌ آنان‌ كه‌ از تو مي‌پذيرند و گفتار ما موجب‌ آرامش‌ آنها مي‌باشد ابلاغ‌ كن‌. با اينكه‌ ما براساس‌ فرمان‌ خداوند بزرگ‌ و صلاح‌ واقعي‌ ما و شيعيانمان‌ تا زماني‌ كه‌ حكومت‌ در دنيا در اختيار ستمگران‌ است‌ در نقطه‌اي‌ دور و پنهان‌ از ديده‌ها به‌ سر مي‌بريم‌، ولي‌ از تمام‌ حوادث‌ و ماجراهايي‌ كه‌ بر شما مي‌گذرد كاملاً مطلع‌ هستيم‌ و هيچ‌چيز از اخبار شما بر ما پوشيده‌ نيست‌. از خطاها و گناهاني‌ كه‌ بندگان‌ صالح‌ خداوند از آنها دوري‌ مي‌كردند ولي‌ اكثر شما مرتكب‌ آن‌ شديد نيز باخبريم‌. از عهدشكنيها و پشت‌ سر گذاشتن‌ عهد و پيمانها با اطلاعيم‌. گويي‌ اينها از لغزشهاي‌ خود خبر ندارند. با همة‌ اين‌ گناهان‌، ما هرگز امور شما را مهمل‌ نگذاشته‌، شما را فراموش‌ نمي‌كنيم‌ و اگر عنايات‌ و توجهات‌ ما نبود، مصائب‌ و حوادث‌ زندگي‌، شما را دربر مي‌گرفت‌ و دشمنان‌، شما را از بين‌ مي‌بردند.
پس‌ از خداوند بترسيد و تقوي‌ پيشه‌ كنيد و ما خاندان‌ رسالت‌ را مدد رسانيد. در برابر فتنه‌هايي‌ كه‌ پيش‌ مي‌آيد، و البته‌ عده‌اي‌ در اين‌ آزمايش‌ و برخورد با فتنه‌ها هلاك‌ مي‌شوند، مقاومت‌ كنيد و البته‌ همة‌ اينها از نشانه‌هاي‌ حركت‌ و قيام‌ ما هستند. اوامر و نواهي‌ ما را متروك‌ نگذاريد و بدانيد كه‌ علي‌رغم‌ كراهت‌ و ناخشنودي‌ كفار و مشركان‌، خداوند نور خود را تمام‌ خواهد كرد.
تقيّه‌ را از دست‌ ندهيد و از آتشي‌ كه‌ جاهليت‌ به‌ رهبري‌ بني‌اميه‌ افروخته‌ است‌، بپرهيزيد. من‌ كه‌ ولي‌ خدا هستم‌ سعادت‌ پويندگان‌ راه‌ حق‌ را تضمين‌ مي‌كنم‌. در اين‌ سال‌ در ماه‌ جمادي‌الاولي‌ حوادثي‌ اتفاق‌ مي‌افتد كه‌ بايد از آن‌ عبرت‌ بگيريد. در آسمان‌ علامت‌ و نشانه‌اي‌ ظاهر مي‌شود كه‌ كاملاً روشن‌ است‌ (همه‌ مي‌فهمند كه‌ اين‌، آيت‌ آسماني‌ است‌) و نيز نشانه‌اي‌ در زمين‌ همانند و مساوي‌ آن‌ پيدا خواهد شد. (ممكن‌ است‌ مساوي‌ بودن‌ آيت‌ آسمان‌ و زميني‌، از لحاظ‌ اين‌ باشد كه‌ هر دو از آيات‌ الهي‌ و غيبي‌اند).
در مشرق‌ زمين‌ حادثه‌اي‌ به‌وجود مي‌آيد كه‌ موجب‌ حزن‌ و اندوه‌ و اضطراب‌ است‌. پس‌ از آن‌، گروهي‌، از امت‌ اسلامي‌ كه‌ در واقع‌ با اسلام‌ بيگانه‌ هستند بر عراق‌ مستولي‌ خواهد شد و در نتيجة‌ اعمال‌ بد آنها وضع‌ زندگي‌ و ارزاق‌ مردم‌ سخت‌ مي‌شود. آنگاه‌ با هلاك‌ شدن‌ طاغوت‌ آن‌ زمان‌، بندگان‌ با تقوي‌ خوشحال‌ مي‌شوند و راه‌ حج‌ خانة‌ خدا بر اهلش‌ گشوده‌ مي‌شود و به‌ آساني‌ حج‌ مي‌كنند و امر مردم‌ طبق‌ مراد و خواستة‌ آنها منظم‌ خواهد شد. پس‌ سعي‌ كنيد اعمال‌ شما طوري‌ باشد كه‌ شما را به‌ ما نزديك‌ سازد و از گناهاني‌ كه‌ موجب‌ نارضايتي‌ ما را فراهم‌ نمايد بترسيد و دوري‌ كنيد.
امر قيام‌ ما با اجازة‌ خداوند به‌طور ناگهاني‌ انجام‌ خواهد شد و ديگر در آن‌ هنگام‌ توبه‌ فايده‌اي‌ ندارد و سودي‌ نمي‌بخشد. عدم‌ التزام‌ به‌ دستور ما موجب‌ مي‌شود كه‌ بدون‌ توبه‌ از دنيا بروند و ديگر ندامت‌ و پشيماني‌ نفعي‌ نخواهد داشت‌. خداوند شما را با الهامات‌ غيبي‌ خود ارشاد و توفيقات‌ خويش‌ را در ساية‌ رحمت‌ بي‌پايانش‌ نصيب‌ شما بفرمايد. 1

ماهنامه موعود شماره 50
پي‌نوشت‌:

1. بحارالانوار، ج‌53، ص‌175.


 


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.