spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
نثار فاطمه‌(س‌) در جشن‌ غدير چاپ پست الكترونيكي
۲۳ اسفند ۱۳۸۳


امام‌ رضا(ع‌) از پدرش‌ موسي‌ بن‌ جعفر(ع‌) از جدش‌ امام‌ صادق‌(ع‌) نقل‌ مي‌فرمايد كه‌ فرمود:
روز غدير نزد اهل‌ آسمان‌ مشهورتر از اهل‌ زمين‌ است‌.
خداوند تعالي‌ در بهشت‌ قصري‌ خلق‌ فرموده‌ كه‌ بناي‌ آن‌ خشتي‌ از نقره‌ و خشتي‌ از طلا است‌. در آن‌ قصر صد هزار اتاق‌ سرخ‌ رنگ‌ و صد هزار خيمة‌ سبز رنگ‌ وجود دارد و خاك‌ آن‌ از مشك‌ و عنبر است‌ در آن‌ قصر چهار نهر جاري‌ است‌: نهري‌ از شراب‌ و نهري‌ از آب‌ و نهري‌ از شير و نهري‌ از عسل‌. در كناره‌هاي‌ اين‌ نهرها درختاني‌ از انواع‌ ميوه‌ها قرار دارد، و بر آن‌ درختان‌ طيوري‌ هستند كه‌ بدنهاي‌ آنها از لؤلؤ و بالهايشان‌ از ياقوت‌ است‌ و به‌ انواع‌ صداها مي‌خوانند.
روز غدير كه‌ فرا مي‌رسد اهل‌ آسمانها وارد اين‌ قصر مي‌شوند و تسبيح‌ و تقديس‌ و تهليل‌ مي‌گويند. آن‌ پرندگان‌ هم‌ به‌ پرواز درمي‌آيند و خود را به‌ آب‌ مي‌زنند و سپس‌ در آن‌ مشك‌ و عنبر مي‌غلطند. آنگاه‌ كه‌ ملائكه‌ جمع‌ شدند بار ديگر به‌ پرواز درمي‌آيند و آن‌ عطرها را بر آن‌ مي‌پاشند.
ملائكه‌ در روز غدير «نثار فاطمه‌»1 را به‌ يكديگر هديه‌ مي‌دهند. وقتي‌ آخرين‌ ساعات‌ روز غدير فرا مي‌رسد ندا مي‌آيد: به‌ مراتب‌ و درجات‌ خود برگرديد كه‌ به‌ احترام‌ محمد و علي‌ تا سال‌ آينده‌ در چنين‌ روزي‌، از لغزش‌ و خطر در امان‌ خواهيد بود.
 


پي‌نوشت‌:
*اسرار غدير، به‌ نقل‌ از بحارالانوار، ج‌37، ص‌163 .
1 .نثار فاطمه‌: همان‌ ميوه‌هاي‌ درخت‌ طوبي‌ است‌ كه‌ در شب‌ زفاف‌ حضرت‌ به‌ امر الهي‌ از آن‌ درخت‌ در آسمانها پخش‌ شد و ملائكه‌ آنها را به‌ عنوان‌ يادگار برداشتند. (بحارالانوار، ج‌43، ص‌109).


  

موعود شماره 50


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.