spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
معرفى كتاب چاپ پست الكترونيكي
۲۹ بهمن ۱۳۸۳نام كتاب: سيماى على، عليه السلام در آينه شعر فارسى، جلد اول
مؤلف: رضا ثابتى
به كوشش و با مقدمه فريد پورمصطفى
ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى
چاپ اول: 1379، 306 صفحه
قيمت: 14000 ريال

كتاب سيماى على، عليه السلام، در آينه شعر فارسى همزمان با سال امام على، عليه السلام، انتشار يافته و شامل مجموعه اشعارى از شاعران مختلف در مدح و ستايش مولاى متقيان مى باشد. اين كتاب پيش از اين با نام »تذكره علوى« در سال 1334 منتشر شده بوده و حالا به مناسبت سال اميرالمؤمنين، عليه السلام، به همت كوششگر تجديد چاپ شده است. كتاب شامل 150 شعر از شاعران مختلف است كه كوتاهترين آنها تك بيتى و بلندترين آنها همچون اشعار صفى عليشاه، فواد و ظهيرالسلام زاده دزفولى بيش از هفتاد بيت را شامل مى شوند. گرچه مؤلف در مقدمه كتاب گفته كه اشعار »عموماً متعلق به شاعرانى است كه از عهد صفويه به بعد در ايران ظهور كرده اند، اما از اشعار متقدم همچون سروده هاى سعدى، شاه نعمت اللَّه ولى، فردوسى، مولوى، عطار، كسايى مروزى، سنايى، حافظ هم در مجموعه به چشم مى خورد. در كل مؤلف از تعريف خاصى براى گردآورى اين مجموعه پيروى نكرده و اين گردآورى بيشتر ذوقى بوده است. براى همين از شاعران طراز اول و نام آشنا گرفته تا شاعران ناشناس و گمنام نمونه هايى گزيده شده است. از نظر قالب هم در بين اشعار مجموعه تنوع كاملى ديده مى شود و از مثنوى و قصيده تا غزل و رباعى و دوبيتى و مسمط و ترجيع و تركيب مى توان يافت. اگر چه از شاعران متأخر و منسوب به قرن حاضر نيز اشعارى انتخاب شده اما هيچ يك از شعرها در قالب نو يا نيمايى نيست. تنظيم اشعار نيز نامشخص است و از اسلوب خاصى پيروى نمى كند. نويسنده تقريظ كتاب در چاپ اول و فهرست شاعران منتخب حكايت از تعلق خاطر احتمالى گردآورنده به طريقت اويسيه دارد. كتاب با دو شعر از مؤلف به پايان مى رسد.
شايد اين تصور پيش آيد كه كتابى كه پس از تنها چهل و پنج سال تجديد چاپ مى شود نياز به كوششگر ندارد، اما كوششگر در مقدمه خود توضيح داده كه قصد انتشار مجموعه اى چند جلدى شامل اشعار مربوط مولى الموحدين را داشته و وقتى به مجموعه اى آماده از مؤلفى ديگربرخورده به خاطر حفظ حرمت و پاسداشت زحمات او از نقل اشعار اين مجموعه در كتابهاى خود، خوددارى كرده و آن كتاب را عيناً تجديد چاپ كرده است. با اينهمه با توجه به اينكه چنين كتابى منحصر به فرد نيست و مجموعه هاى گردآورى شده با موضوع مدح مولا فراوان اند همچون كتاب مناقب علوى در شعر پارسى كه به كوشش احمد احمدى بيرجندى سال 1366 توسط بنياد پژوهشهاى اسلامى منتشر شد و از قدمت و ارزش تاريخى خاصى هم برخوردار نيست، جا داشت كوششگر مداخله بيشترى در اصل كتاب كند و مطابق قواعد كتابشناختى روز به تصحيح و تكميل متن اصلى بپردازد. فى المثل برخى شاعران ناشناخته تر را معرفى كند، و يا ترتيب اشعار را بر حسب توالى تاريخى و يا براساس حروف الفبايى عنوان شعر يا نام شاعر نظامى ببخشد.
در هر حال كتاب حاضر به دليل ارايه نمونه هاى متنوعى از جلوه هاى ارادت به امام المتقين على، عليه السلام، در طول تاريخ ادبيات پارسى مجموعه اى نغز و خواندنى است و مى تواند منبع قابل توجهى براى علاقه مندان به شعر فارسى و شعر مذهبى و همچنين پژوهشگران، مداحان و واعظان و... به شمار آيد.
 ماهنامه موعود شماره 23

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.