spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
يك كتاب در يك نگاه چاپ پست الكترونيكي
۱۵ بهمن ۱۳۸۳


نام كتاب: ظهور حضرت مهدى (ع) از ديدگاه اسلام و مذاهب و ملل جهان
مؤلف: سيداسدالله هاشمى شهيدى
ناشر: انتشارات مسجد مقدس جمكران
نوبت و تاريخ چاپ: تابستان سال 1380، نوبت اول

از مطالعه سرگذشت فرهنگ بشريت و بررسى تاريخ تفكّر در طول حيات انسان اين حقيقت به وضوح معلوم مى شود كه بشر در تمام دوره هاى زندگى خود به يك سلسله مسائل بنيادين اعتقاد راسخ داشته است كه هر يك از آنها در تعيين مسير زندگى و جهت گيرى او در نظام هستى عميق ترين تأثير را دارند و حتى با گذشت قرون متمادى و وقوع تحولات بسيار عظيم در عرصه هاى تفكّر و انديشه و پيدايش مكاتب مهم فكرى و اعتقادى نه تنها از اهميت آن مسائل بنيادى كاسته نشده است بلكه دستاوردهاى خوب و بد تمدن جديد حقانيت و ضرورت پايبندى به اين بخش از مسائل اعتقادى را بيش از پيش به اثبات رسانده است.
يكى از اين موارد اعتقاد به ظهور يك منجى بزرگ جهانى است كه در يكى از سخت ترين برهه هاى زندگى انسان ها با هدف از بين بردن تمام نابسامانى ها و بى عدالتى هاى ناشى از نفس پرستى انسان هاى هواپرست از پس پرده غيبت بيرون آمده و با يارى گروهى از انسان هاى صالح و باايمان از طريق به اجرا درآوردن كاملترين احكام و مقررات و حاكميت بخشيدن به ارزش هاى متعالى زمينه را از هر جهت براى كمال واقعى افراد بشر در سرتاسر عالم فراهم خواهد نمود و بدين ترتيب به آرزوها و اهداف رهبران راستين بشريت بويژه انبيا و اوصيا تحقق بخشيده و صلح و امنيت و آسايش را در همه جوامع مستقر خواهد ساخت.
اعتقاد به ظهور يك منجى مقتدر در آخرالزمان نه تنها در تمام اديان الهى بلكه حتى در مكاتب غيرآسمانى مورد توجه قرار گرفته و در آموزه هاى هر يك از آنها ويژگى ها و خصوصيت هاى خاصى براى او ذكر شده است.
در كتاب حاضر مؤلف تلاش كرده است به صورت مفصل مسأله موعود جهانى را از ديدگاه اديان بزرگ جهان بويژه دين اسلام و آيين مسيحيت و يهود و زرتشت و هندو و مانوى و... مورد بررسى و تحقيق قرار دهد. بر اين اساس وى مجموعه مطالب مورد نظر خود را در ضمن دوازده بخش و 455 صفحه به شرح ذيل تنظيم و به نگارش درآورده است.

بخش اول: مسأله مهدويت و انديشه ظهور حضرت مهدى(ع)
در اين بخش پس از اشاره به ديدگاه اسلام درباره ظهور مهدى، به شبهات منكران و مغرضان مخالف پاسخ داده مى شود و در ادامه به ديدگاه هاى برخى از صحابه و تابعين و رهبران اقوام و اديان در زمينه ظهور آن حضرت پرداخته و نيز مباحثى چون مسيح هاى دروغين، عقلى، منطقى، فطرى بودن مسأله اعتقاد به مهدى(ع) و... را مورد كنكاش قرار مى دهد.

بخش دوم: نويد اسلام درباره ظهور حضرت مهدى(ع)
در اين قسمت ديدگاههاى تشيع و تسنن از طريق بررسى تعداد روايات و ويژگى هايى كه در روايات براى مهدى موعود ذكر شده است مورد تحليل و بررسى قرار مى گيرد.

بخش سوم: شناخت مهدى(ع)
در اين فصل حدود بيست و پنج وصف حضرت مهدى(ع) كه در ضمن ده ها روايت آمده است مورد اشاره قرار مى گيرد كه از جمله آنهاست: مهدى موعود از عرب، از اولاد كنانه، از قريش، از عترت پيامبر، از اهل بيت، عليهم السلام، از فرزندان على، زهرا، حسنين،... و فرزند امام عسكرى(ع) است.

بخش چهارم: اعتراف دانشمندان اهل سنت به صحت احاديث مهدوى(ع)
در مجموعه مباحث اين بخش با اهداف پاسخ به برخى ادعاهاى كذب افرادى چون ابن حزم و ابن كثير و... اثبات مى شود كه انديشمندان بزرگ اهل تسنن نيز اعتراف دارند كه روايات مربوط به موضوع مهدويت هم از جهت كميت و هم از نظر كيفيت داراى اعتبارند و خدشه اى بر آنها وارد نيست.

بخش پنجم: موعود در گفتار دانشمندان بزرگ اهل سنت
در اين بخش ديدگاه هاى حدود بيست و پنج نفر از انديشمندان بزرگ اهل سنت درباره نسب حضرت مهدى(ع) به همراه پاسخ به افسانه ساختگى سرداب سامرا مورد اشاره قرار مى گيرد.

بخش ششم: تفاوت هاى نادرست و داورى حساب نشده
مطالبى چون رد نظريه »مارگلى پوت«، اعتراف »جيمز دار مستتر« به اصالت مسأله مهدويت در اسلام و »محمد احمد سودانى« و ادعاى مهدويت و... در اين قسمت ارائه شده است.

بخش هفتم: مسأله انتظار
با هدف بررسى ابعاد مختلف مسأله انتظار در زمينه انتظار از نظر لغت، انتظار در قرآن و روايات، مفهوم صحيح انتظار، آثار سازنده انتظار، مسؤوليت منتظران و اعتراف برخى از دشمنان به سازندگى انتظار و... مباحثى در اين قسمت آمده است.

بخش هشتم: حضرت مهدى(ع) و نويدهاى ظهورش در قرآن كريم
ائمه اطهار، عليهم السلام، برخى از آيات قرآن را به مسأله مهدويت تطبيق و تفسير كرده اند كه در اين بخش آياتى از چهارده سوره قرآن از اين نظر مورد بررسى قرار مى گيرد.

بخش نهم: نويد ظهور حضرت مهدى(ع)
در كتاب هاى مقدس اديان و اخبار اهل بيت، عليهم السلام، مطالبى از كتاب هاى مقدس اديان الهى و غيرالهى كه به مسأله موعود جهانى مربوط مى شوند در اين بخش مورد اشاره قرار مى گيرد. از كتاب هايى چون: اوپانيشادها، پاتيكل، دادتك تورات، زبور، انجيل هاى متى، مرقس، يوحنا، لوقا و منابع زرتشتى و... عباراتى به عنوان شاهد ارائه شده است.

بخش دهم: دين آينده جهان
در اين قسمت ضمن اشاره به اين حقيقت كه جهان روزى را در پيش دارد كه تمام مرزهاى جغرافيايى كشورها برداشته خواهد شد و يك حكومت واحد جهانى در سرتاسر زمين حاكميت خواهد داشت تلاش مى شود تا به اين سؤال كه در زمان تشكيل حكومت واحد جهانى چه دين و آيينى و كدام كتاب آسمانى مورد پذيرش مردم خواهد بود؛ بر اين اساس پس از بررسى آيات قرآن كريم و روايات اهل بيت، عليهم السلام، و ويژگى هاى دين اسلام و دعوت از پيامبر اكرم9 و خاتميت نبوت رسول خدا9 و... نتيجه مى گيرد كه در جامعه واحد عدل جهانى فقط دين اسلام به جهت برخوردارى از جهان بينى صحيح و احكام و قوانين كامل شايستگى پاسخ به نيازهاى همه جانبه بشر را خواهد داشت و دين حاكم در جامعه جهانى موعود اسلام ناب محمدى9 است.

بخش يازدهم: جهان پيش از ظهور
بحث هاى مربوط به اوضاع جهان از نظر فرهنگى، سياسى، اجتماعى و... قبل از قيام امام زمان(ع) در اين بخش مورد اشاره قرار مى گيرد. عوارض شوم تمدن صنعتى نظير گسترش يأس و نااميدى و فساد اخلاق و ازدياد بزهكارى و مسابقات تسليحاتى خطرناك و وقوع جنگ هاى خانمانسوز و... به همراه ديدگاه ها و اعترافات دانشمندان بزرگ معاصر درباره عوارض منفى تمدن جديد و لزوم تشكيل يك حكومت واحد جهانى و... از جمله مطالبى هستند كه در اين قسمت به آنها پرداخته شده است.

بخش دوازدهم: سيماى راستين ظهور حضرت مهدى(ع)
در اين قسمت كه آخرين بخش از كتاب است برخى از ويژگى هاى حضرت مهدى(ع) و عوامل پيروزى آن حضرت و ويژگى هاى ياران آن حضرت در قرآن و روايات به همراه مطالبى در زمينه وقت و مدت حكومت جهانى منجى عالم بشريت به چشم مى خورد.
  ماهنامه موعود شماره 28

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.