spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
اردوگاه مسيح (+فيلم) چاپ پست الكترونيكي
۳۰ دي ۱۳۸۶
 فيلم مستند و جديد «اردوگاه مسيح»، كه در اين مقاله به نقد كشيده شده است، فاش مي‏كند كه جمهوري‏خواهان و محافظه‏كاران جديد حاكم بر كاخ سفيد، چگونه از مذهب و كودكان كم سن و سال در راستاي اغراض دنيوي و منافع سياسي خود بهره‏برداري مي‏كنند. آنچه براي مخاطب اهميت درجه اول دارد، اطلاعات بكر و غيرقابل كتماني است كه فيلم در مورد وجود اردوگاه‏هاي شست‏وشوي مغزي كودكان در آمريكا به دست مي‏دهد.
  
 
كرستن اي.پاورز


  •  چكيده:
فيلم مستند و جديد «اردوگاه مسيح»، كه در اين مقاله به نقد كشيده شده است، فاش مي‏كند كه جمهوري‏خواهان و محافظه‏كاران جديد حاكم بر كاخ سفيد، چگونه از مذهب و كودكان كم سن و سال در راستاي اغراض دنيوي و منافع سياسي خود (و در واقع، منافع اقتصادي شركت‏هاي بزرگ صنعتي - نظامي آمريكا) بهره‏برداري مي‏كنند. نويسنده هر چند مي‏كوشد در طي نقد خود، از ارزش و سنديت اين فيلم بكاهد و پروتستان‏هاي انجيلي را از تندروي تخطئه نمايد، ولي آنچه براي مخاطب اهميت درجه اول دارد، اطلاعات بكر و غيرقابل كتماني است كه فيلم در مورد وجود اردوگاه‏هاي شست‏وشوي مغزي كودكان در آمريكا به دست مي‏دهد.
 
 
 مهاتما گاندي زماني گفت، اگر مسيحيان براساس ايمان خود مي‏زيستند، هيچ هندويي در هندوستان باقي نمي‏ماند. او مي‏دانست، عقايد بنيادي مسيحيت - مثل جنگ با فقر، مواظبت از كودكان، عشق ورزيدن به دشمن خود، دوري جستن از ماديات و فروتني كردن - چه قدر نيرومند هستند. اگر كسي خود را مسيحي مي‏نامد، واقعاً بايد از اين عقايد تبعيت كند.
 
فيلم جديد و مستند «اردوگاه مسيح»، مربوط به يك اردوگاه تابستاني در داكوتاي شمالي است كه در آنجا به كودكان شش ساله براي تبديل شدن به يك سرباز فداكار مسيحي در «ارتش خدا» آموزش داده مي‏شود. اين اردوگاه به عنوان نمونه مكاني است كه احساسات فردي در آن به عالي‏ترين درجات مي‏رسد.

 اين فيلم توسط هيدي اوين و راشل گاردي ساخته شد. اين دو نفر همچنين كارگرداني فيلم «كودكان باراكا» را كه سر و صداي زيادي به پا كرد، بر عهده داشتند؛ اين فيلم در جشنواره فيلم «تريبكا» در سال 2006 - كه در آنجا جايزه ويژه هيأت داوران را از آن خود كرد باعث تحسين و بهت بينندگان شد.

 اين دو كارگردان، روابط متقابل و روزمره جهاني را ماهرانه تسخير كردند. اين شيوه براي بسياري از بينندگان فيلم بيگانه است: در آن كودكاني را مي‏بينيد كه به زبان خود، از «تولد دوباره»شان در پنج سالگي سخن مي‏گويند.

 ستاره اين فيلم پاستور بكي فيشر است؛ كسي كه درباره مأموريت وحشت‏آور «كودكان روي آتش» اردوگاهش چنين توضيح مي‏دهد: «من مي‏خواهم جوانان متعهد شوند كه جان خود را براي «گاسپل» فدا كنند، همان‏طور كه در پاكستان چنين مي‏كنند.» در اين اردوگاه از كودكان پرسيده مي‏شود: «چند نفر از شما مي‏خواهند جانشان را براي مسيح بدهند؟» از هر طرف سريعاً دستان كوچك به هوا مي‏رود. به آنها گفته مي‏شود: «ما مجبوريم كه قدرت دشمن دولت را در هم شكنيم.» بكي فرياد مي‏كشد: «معني جنگ اين است! آيا شما در آن شركت مي‏كنيد يا نه؟» دستان كوچك بيشتري به هوا مي‏رود.
 
اين دو كارگردان ما به «پرچم مسيحي اعلام وفاداري مي‏كنند» و به يك بازي ويدئويي تحت نام «ماجراي خلقت مشغول هستند، فيلمي كه در آن، فرضيه تكامل رد مي‏شود. يك مادر به كودكانش در تكاليف مدرسه كمك مي‏كند و به آنها مي‏گويد: كه «گرم شدن زمين واقعي نيست. علم چيزي را ثابت نمي‏كند.»

 سپس اين فيلم ما را به محوطه اردوگاه برمي‏گرداند. در آنجا كودكان براي آموزش روزانه خود جمع شده‏اند. ناگهان، مشاور اردوگاه يك مقواي برش داده به شكل يك انسان را جلوي گروه قرار مي‏دهد:

 اين تصوير مسيح نيست، بلكه تصوير «جرج بوش» است. همه كف مي‏زنند و بكي بچه‏ها را تشويق مي‏كند كه «به رئيس‏جمهور سلام بدهند». بكي مدعي مي‏شود: «رئيس‏جمهور بوش از اينكه يك مسيحي است، افتخار مي‏كند.»
 
آمار تعداد خيره‏كننده «پروتستان‏ها»ي ايالات متحده در سراسر فيلم برجسته مي‏شود. اين فيلم مي‏خواهد به‏طور تلويحي بگويد كه بكي و ديگر كساني كه با وي در اردوگاه هستند، نگاهي گذرا و سطحي در مورد كارهاي پنهاني «جنبش پروتستان»، به ما ارايه مي‏كنند. اما شايد ارزش داشته باشد كه اين سؤال از افكار عمومي پرسيده شود، آيا 100 ميليون آمريكايي كه خودشان را پروتستان مي‏نامند، همين مارش (جنگ) را مي‏زنند؟ پت روبرتسون، جري فالول و جيمز دابسون علاقمند هستند كه نشان دهند، اين گروه به عنوان يك جمع يكپارچه، تحت كنترل انحصاري و بي‏چون و چراي محافظه‏كاران هستند. هر چند قدرت مذهب را در انتخابات نمي‏توان كتمان كرد، ولي دموكرات‏ها هم نبايد فرض كنند كه همه و يا اكثريت پروتستان‏ها به طور طبيعي به سمت جناح جمهوري‏خواهان مي‏غلطند.

هر چند در اين فيلم هرگز فاش نشد، ولي بايد گفت كه اردوگاه مسيح در حقيقت، يك اردوگاه «پنتكاستل» است كه آن را حتي در درون جنبش پروتستان هم، دور از الهيات و سياست قرار مي‏دهد. البته اين دو كارگردان توضيح دادند كه نمي‏خواستند با افشاي اين موضوع، مخاطبان را دچار آشفتگي كنند و به همين خاطر، به جاي آن، اشاره كردند كه اين اردوگاه تنها يك اردوگاه «پروتستاني» است. متأسفانه آنها ناخواسته با اين عمل خود، مردم را دچار آشفتگي شديد كردند، مثل كاري را كه جيم واليز، نويسنده كتاب «سياست خدا» كرد؛ كسي كه سال‏ها تلاش نمود تا بفهماند كه چرا راست از مذهب سوء استفاده مي‏كند و چپ اين كار را نمي‏كند.

 واليز كه بنيانگذار و سردبير «سوجورنرز» (مجله مسيحي توسعه طلب) است، بيشتر عمرش را به مسافرت در داخل كشور گذراند و طي آن با دانشجويان به گفت‏وگو پرداخت و با رهبران پروتستان‏ها ديدار نمود. واليز معتقد است، آينده كشور در دستان رأي‏دهندگان ميانه‏روي پروتستان قرار دارد. او براساس نظرسنجي‏ها و تجربه شخصي خود برآورد مي‏كند كه حدود نيمي از پروتستان‏ها  در مورد حقوق مذهبي بي‏تفاوت هستند و نيم ديگر آنها هم اگر نگوييم تشنه توسعه و اصلاحات، لااقل مستعد آن هستند.

 واليز مي‏گويد: «حقايق روي زمين در حال تغيير است.» او از افزايش قابل توجه شنوندگان سخنراني‏هايش در مراكز مسيحي خبر مي‏دهد؛ و بيشترين موضوعاتي كه از وي سؤال مي‏شود، ديگر در مورد ازدواج همجنس‏بازان و يا سقط جنين نيست. واليز مي‏گويد، سقط جنين به‏طور طبيعي جزء مهم‏ترين مسايل رأي‏دهنده ميانه‏روي پروتستان باقي خواهد ماند. آنها رهبراني را مي‏خواهند كه نگراني‏هاي اخلاقي پروتستان‏هاي ميانه‏رو را درباره اين موضوع بپذيرند و به كاهش موارد سقط جنين متعهد شوند. اين موضع‏گيري از نگاه جريان اصلي رأي‏دهندگان دموكرات، خوب جلوه مي‏كند.

 اين كه واليز با رهبران كليساي بزرگ پروتستان ديدار مي‏نمايد، چيزي را عوض نمي‏كند. يكي از اين رهبران اخيراً به واليز گفت: «من در رابطه با مسيحيت، انجيل و رستاخيز، يك محافظه‏كار هستم، اما دارم تبديل به يك آزدي‏خواه اجتماعي مي‏شوم.»
 
وقتي كه واليز پرسيد، چرا؟ در پاسخ، آنچه را كه اكنون ديگر تبديل به يك سري ممانعت‏هاي مأنوس شده است، شنيد: پروتستان‏ها در ارتباط با ناديده گرفتن فقرا، مسايل زيست‏محيطي، و عدم اقدام آمريكا در قبال نسل‏كشي در دارفور (سودان)، به طور روز افزوني دارند نااميد مي‏شوند.

 پروتستان‏هاي سفيدپوست نزديك به 25% رأي‏دهندگان را تشكيل مي‏دهند و در سال 2004، اكثريت قاطع، يعني 78% آنها به جرج بوش رأي دادند، اما پروتستان‏ها هميشه پشت سر كانديداي جمهوري‏خواه صف نمي‏كشند. طبق تحقيقات «پو» در سال 1987، پروتستان‏هاي سفيدپوست تقريباً به طور مساوي بين دو حزب تقسيم شدند؛ و اكنون بسياري از رهبران پروتستان اعتقاد دارند كه اين تعداد در حال افزايش رأي‏دهندگان آماده مي‏شوند كه به درون حصار حزب دموكرات برگردند؛ البته در صورتي كه دموكرات‏ها سوء تفاهم را متوقف كنند و آنها را در نظر بگيرند از ناديده گرفتن حوزه‏هاي انتخابيه آنها كه موجوديتشان طبيعي بوده و يا بايد باشد، دست بردارند.
 
ضمناً، گروه‏هاي پروتستان در حال وارد كردن بسياري از موضوعات به حوزه فعاليت خود هستند. مؤسسه «يو 2 فرونت من بونو» مذاكرات گسترده‏اي را درباره مشاركت در نهادي كه آن را با رهبران پروتستان جهت مبارزه با بحران «ايدز» ايجاد كرده بود، صورت داد. يكي از اين رهبران، تدهاگارد هوادار ثابت قدم جمهوري‏خواه است، كسي كه كليساي فعلي 12 هزار نفره «نيولايف» را تأسيس كرد و «اتحاديه ملي پروتستان‏ها» را رهبري مي‏كند.

 هاگارد شخصاً با بلر، نخست وزير انگليس، درباره اينكه چطور مي‏توان رئيس جمهور بوش را اقناع كرد تا از طرح بخشودگي بدهي جهان سوم حمايت كند، مشورت نمود و كاري كرد كه موضوع محيط زيست به مسأله محوري كليسايش تبديل شود.

 در ماه فوريه 2006 نشريه «كريستنيتي تودي» اين موضوع را نقد و تحليل كرد كه «چرا شكنجه هميشه بد است».

 بيش از 50 رهبر و سازمان مسيحي پروتستان با ملحق شدن به كليساي كاتوليك، اخيراً حمايتشان را از طرح مهاجرت اعلام كردند؛ طرحي كه اجازه خواهد داد، مهاجران غيرقانوني، به‏جاي آنكه به كشور اصلي خود برگردند، تبديل به شهروندان آمريكا شوند. اوايل امسال نيز يك گروه 86 نفره از رهبران مسيحي پروتستان مبارزه‏اي را براي آموزش مسيحيان درباره تغيير آب و هوا آغاز كردند و از كنگره آمريكا خواستند تا براي جلوگيري از گرم شدن زمين (عارضه‏اي كه به فقرا آسيب شديدتري خواهد رساند) طرح را تصويب كند.
 اين اعتراضات كه از سر نگراني است، به راحتي توسعه مي‏يابد. در اين صورت، پس چرا هنوز تنها تعداد قليلي از پروتستان‏هاي سفيدپوست به دموكرات‏ها رأي مي‏دهند؟ واليز معتقد است كه دموكرات‏ها قلمرو دين را به جناح جمهوري‏خواهان واگذار كردند و به آنها اجازه مي‏دهند كه از دين براي جداسازي رأي دهندگان به نفع خود استفاده كنند.

منبع: WWW.alternet.org
نشريه سياحت غرب شماره 40 
 
 
 
 

 دانلود مستند اردوگاه مسيح

 Jesus Camp (2006)
Requirements: any xvid player
Overview: A documentary on kids who attend a summer camp hoping to become the next Billy Graham.
Genres: Documentary
Running Time: 84 Min
File Size: 208 MB
Resolution: 320 x 240
Release Quality: DVDRip
 
 
 
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.