spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
پرسش شما، پاسخ موعود چاپ پست الكترونيكي
۱۷ اسفند ۱۳۸۵

 لطفاً توضيحي در مورد رجعت و ويژگي‌هاي آن بفرماييد؟
 اساساً جهان به دست حضرت امام زمان(ع) وارد مرحلة جديدي مي‌شود. نه اينكه پيشرفت حاصل مي‌شود بلكه اساساً چيز ديگري به وجود مي‌آيد. آن زمان است كه علوم بيست‌وپنج برابر مي‌شود. تصور كنيد مثلاً علم طب بيست‌وپنج برابر شود. اين اتفاق در علوم مختلف رخ مي‌دهد. زندگي بر روي زمين معناي ديگري پيدا مي‌كند. ارتباطات انساني دگرگون مي‌شود. انسان‌ها مي‌توانند با ديگر كرات ارتباط برقرار كنند، من معتقدم كه در مدت حكومت حضرت پيشرفت‌هاي عظيمي حاصل مي‌شود و رفت و آمد به عوالم ديگر معمولي مي‌شود. از آنجا كه رفت و آمد به عوالم ديگر عادي مي‌شود لذا بعد از وفات حضرت مهدي(ع) امام حسين(ع) به اين عالم وارد مي‌شود و خودش مراسم كفن و دفن حضرت را انجام مي‌دهد. پس از آن مدتي حكومت مي‌كند. پس از ايشان دوازده نفر از فرزندان حضرت و تا آخر... پس ارتباط عوالم با هم طبيعي و عادي مي‌شود، اين همان رجعت است.

 اينكه در مورد رجعت آمده است كه برخي از مؤمنين و برخي از اشقيا رجعت مي‌كنند، آيا رجعت با اين تعبير، قبل از ظهور است يا پس از آن؟
 بعد از ظهور 313 نفر از سراسر دنيا جمع مي‌شوند اينها زنده‌اند. بعدش يك نوع از ياران حضرت از قبورشان زنده مي‌شوند، اين رجعت است. به آن مي‌گويند رجعت صغري، يعني رجعت بعضي از افرادي كه به درجة ياران حضرت رسيده‌اند.
 
 آيا همة معصومين رجعت كرده و به حكومت مي‌رسند؟
 روايتي هست كه سندش صحيح است: «اول من يرجع الامام الحسين(ع)»؛ اولين كسي كه رجعت مي‌كند امام حسين(ع) است و تا هنگام پيري حكومت مي‌كند و در همان كربلا هم دفن مي‌شود. پس از آن معلوم نيست چه اتفاقي مي‌افتد. دوازده امام پس از آن حكومت مي‌كنند. شايد حكومتشان هزار سال طول بكشد.

 تحولات اخير در خاورميانه از جمله حملة آمريكا به افغانستان و عراق و بعد هم شايد سوريه يا عربستان يا ايران، در روايات مربوط به آخرالزمان به چه شكلي مطرح شده است. آيا جناب‌عالي ارتباط اين موضوعات را با آخرالزمان همسو مي‌بينيد، لطفاً توضيح بدهيد؟
 عصر ما چيزهاي عجيب و غريبي دارد، اولاً آمريكا خودش طالبان را مورد هدف قرار مي‌دهد و اين از مشيت خدايي بود. و الّا اگرايران با طالبان بيست سال هم مي‌جنگيد نمي‌توانست پيروز شود. اولين بار مي‌بينم كه آمريكا با صدام مي‌جنگد، صدامي كه دست پرورده خودش بود و عليه ايران تحريكش مي‌كرد. از طرفي اهالي عربستان با وهابي‌ها شروع به جنگ كردند، اينها در عصر ما خيلي غير عادي است، تمام كشورهاي عربي از اسرائيل شكست خوردند اما اين بچه‌هاي امام حسيني در لبنان توانستند اسرائيل را شكست بدهند، اين غيرعادي است.  در قضية اشغال عراق توسط آمريكا خود رامسفلد گفت كه ما به اسرائيل خدمت كرديم. اين بوش و دولتش گروهي از مسيحيان هستند، مسيحيان تلمودي و توراتي، مسيحياني كه تحت تأثير يهوديان هستند، به آنها گفتند: شما مي‌خواهيد كه مسيح بيايد؟ به اسرائيل كمك كنيد تا مسيح بيايد، تا اينكه آلفرد يكي از كشيش‌ها كتابي را به نام الدخول الثاني الي البابل نوشت. ورود اول يهوديان كه قبلاً بوده است و اين بار ورود دوم يهوديان به بابل كه فاتح و پيروزند، رامسفلد صريحاً اعلام كرد كه اسرائيل مي‌داند كه به دست رهبر بابلي ـ رهبري كه از عراق است ـ نابود مي‌شود براي همين است كه مي‌خواهند عراق را بگيرند و نيروهاي عراقي را نابود كنند تا مانع از نابودي اسرائيل توسط آن رهبر عراقي شوند.
 
 يكي از علايم ظهور نداي آسماني است كه نسبت به حقانيت امام بلند مي‌شود و از سوي ديگر نداي شيطان است چگونه مي‌توان اين دو ندا را از هم تشخيص داد؟
 اين سؤال را از امام صادق(ع) پرسيدند ايشان فرمودند: نداي آسماني، نداي حضرت جبرئيل است كه اي مردم دنيا ظلم كافيست، امام مهدي(ع) آمد، گوش كنيد و اطاعت كنيد، به همين مضمون به زبان‌هاي مختلف دنيا خواهد بود. اين نداي آسماني حضرت جبرئيل است كه در اول صبح و اول فجر شنيده مي‌شود. از آن طرف،‌ غربي‌ها در هنگام شب يك ندايي شبيه به آن نداي اول مونتاژ مي‌كنند قصدشان از اين كار باطل كردن و از بين بردن نداي اول است، اولي نداي جبرئيل و دومي نداي شيطان است.

پس از پيروزي امام عصر(ع) چه وقايعي رخ مي‌دهد و حكومت امام عصر(ع)چقدر طول مي‌كشد؟
 حكومت امام(ع) شايد به پنجاه‌هزار سال برسد. ببينيد، وقتي ملائكه به خدا گفتند: اجعل فيها من يفسد فيها و... در جوابشان خداوند فرمود: اني اعلم ما لا تعلمون، خداوند نگفت نه، گفت: درسته، حرفتان صحيح است ولي تا حدي، بعداً من برنامه دارم كه خون‌ريزي و فساد در زمين نيست، همين برنامه است، برنامة دولت عدل الهي. خدا مي‌داند چقدر طول مي‌كشد؛ برنامه‌هايش طولاني و شايد صدهزارسال خواهد بود. بالاخره ظلم هم از بين مي‌رود و جهان وارد مرحلة جديدي مي‌شود؛ جهاني با عدالت.
 
 با كساني كه ادعاي تشرف مي‌كنند چگونه بايد برخورد كنيم؟
 وقتي يك نفر ادعا مي‌كند كه امام به من دستوري داده‌اند كه به شما بگويم يعني ادعاي سفارت و ادعاي نمايندگي خاص كرده است در اين جا مأمور به تكذيب اين ادعا هستيم ولي اگر شخصي خدمت حضرت رسيد و سؤال و جواب و موعظه‌اي فهميد و كرامتي ديد، معجزه ديد، شفا ديد، اما ادعاي مقامي نكرد، ادعاي سفارت نكرد، اين، قابل تصديق است. طبيعتاً حسب قواعد توثيق و تصديق مي‌شود قبول كرد.
 
 دجال كيست و چه ويژگي‌هايي دارد، آيا دجال مفهومي واقعي است يا سمبليك؟ جايگاه دجال در روايات شيعي چيست؟
 دجال يك حركتي در زمان پيامبر(ص) بوده است، به ملكة يهود اصطلاحاً دجال مي‌گفتند. در آن زمان اين مسئله را بزرگ كردند كه دجال مي‌خواهد بيايد، مسلمانان را نابود كند و مكه را خراب نمايد. خلاصه بزرگ كردن احاديث دجال كار يهوديان است. در منابع سني هم متأسفانه سرايت كرد. دجال در احاديث اهل بيت(ع) به معناي حركت ضد انقلاب بعد از استقرار حكومت حضرت است. دجال نزد اهل سنت قبل از ظهور و يا همراه ظهور معنا شده است.
 دجال از نظر ما بعد از ظهور حضرت و پيشرفت علوم، يك جريان يهودي ناصبي است كه از پيشرفت علوم استفاده مي‌كند، يارانش نيز مثل خودش، همگي بت‌پرست و فاسدند. به همراه دجال جوانان و دختران فاسدي هم هستند كه او را ياري مي‌كنند، بالاخره اين جريان به وسيلة حضرت مهدي(ع) نابود مي‌گردد.

ماهنامه موعود شماره 68

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.