صفحه نخست arrow مقالات arrow امام مهدي (َعج) arrow توقيع‌ مبارك‌ حضرت‌ صاحب‌الامر(ع‌) به‌ افتخار جمعي‌ از شيعيان‌
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
توقيع‌ مبارك‌ حضرت‌ صاحب‌الامر(ع‌) به‌ افتخار جمعي‌ از شيعيان‌ چاپ پست الكترونيكي
۲۹ آذر ۱۳۸۳ميان‌ جماعتي‌ از شيعيان‌ و پسر ابي‌ غانم‌ قزويني‌ در مورد جانشيني‌ حضرت‌ امام‌ حسن‌ عسكري‌(ع‌) اختلاف‌ افتاد. پسر ابي‌ غانم‌ گفت‌: امام‌ حسن‌ عسكري‌(ع‌) در حالي‌ كه‌ فرزندي‌ پس‌ از خودشان‌ نداشتند ] بدون‌ يادگار و جانشين‌ [ درگذشتند. سپس‌ ] توسّط‌ يكي‌ از نوّاب‌ خاصّ [ عريضه‌اي‌ به‌ پيشگاه‌ مقدّس‌ حضرت‌ وليّ عصر ارواحنا له‌ الفداء تقديم‌ نمودند. در پاسخ‌ حضرت‌ بقيّة‌ الله(ع‌) چنين‌ فرمودند:

به‌ نام‌ خداوند بخشايندة‌ مهربان‌. خداوند همة‌ ما و شما را از گمراهي‌ و فتنه‌ها با عافيت‌ نجات‌ دهد و به‌ ما و شما روح‌ يقين‌ ] به‌ خداوند و رسول‌ و قرآنش‌ [ عنايت‌ فرموده‌، از بدانديشي‌ در انتخاب‌ راه‌ زندگي‌ و تحوّل‌ به‌ سوي‌ بديها در پناه‌ خودش‌ حفظ‌ فرمايد. به‌ من‌ خبر رسيد كه‌ گروهي‌ از شما دربارة‌ وليّ امر و امام‌ زمان‌ خويش‌ دچار شكّ و حيرت‌ شده‌ايد. از اين‌ جهت‌ غمگين‌ شدم‌ ولي‌ نه‌ براي‌ خودم‌ بلكه‌ براي‌ شما، و ناراحت‌ شدم‌ البتّه‌ براي‌ خود شما نه‌ براي‌ ما.
زيرا خداوند متعال‌ با ماست‌ و ما به‌ جز ذات‌ مقدّس‌ وي‌ به‌ چيزي‌ نياز نداريم‌ و حقّ همه‌ جا با ماست‌. بنابراين‌، اگر گروهي‌ ] يا همة‌ مردم‌ دنيا [ با ما قطع‌ رابطه‌ كنند، هرگز در ما وحشتي‌ ايجاد نمي‌كند. براي‌ چه‌ و به‌ چه‌ جهت‌ دچار وحشت‌ شويم‌ در حالي‌ كه‌ خداوند متعال‌، ما خاندان‌ رسالت‌ و امامت‌ را به‌ يد قدرت‌ خويش‌ خلق‌ و در مكتب‌ مخصوص‌ خود تربيت‌ فرموده‌ است‌ و همة‌ موجودات‌ به‌ طفيل‌ وجود ما و يا بر حسب‌ خواست‌ ما آفريده‌ شده‌اند؟
اي‌ گروه‌ شيعه‌! چه‌ موجب‌ شده‌ است‌ كه‌ در وجود ما شكّ و ترديد كنيد و در حيرت‌ باشيد؟ آيا فرمايش‌ خداوند متعال‌ را در قرآن‌ كريم‌ نشنيده‌ايد كه‌ فرموده‌ است‌: «اي‌ كساني‌ كه‌ ايمان‌ آورده‌ايد! فرمان‌ خداوند و رسول‌ گرامي‌ او و صاحبان‌ امر ] ولايت‌ [ را اطاعت‌ كنيد»؟

آيا از آثار وجودي‌ و اخبار آنچه‌ كه‌ براي‌ ائمّة‌ معصومين‌ شما از گذشتگان‌ و آنان‌ كه‌ باقي‌ هستند پيش‌ آمده‌ است‌ و روايات‌ ايشان‌ بي‌اطّلاع‌ايد و نمي‌دانيد؟

(شيعه‌ بايد از آنچه‌ براي‌ ائمّه‌(س‌) پيش‌ آمده‌ است‌، اگر چه‌ به‌ طور اختصار و اجمال‌، آگاهي‌ داشته‌ باشد و از اين‌ رهگذر ائمّة‌ معصومين‌(ع‌) را بشناسد.)

آيا نديديد خداوند متعال‌ چگونه‌ از بدو خلقت‌ آدم‌ پناهگاه‌ و معقل‌ و پرچمهاي‌ هدايتي‌ براي‌ شما قرار داد؟ (كنايه‌ از سلسلة‌ جليلة‌ انبياء و اولياء است‌.) هر گاه‌ يكي‌ از پرچمهاي‌ هدايت‌ به‌ زمين‌ مي‌افتاد پرچمي‌ ديگري‌ به‌ اهتزاز در مي‌آمد و هر زمان‌ كه‌ يكي‌ از ستارگان‌ درخشان‌ آسمان‌ توحيد و نبوّت‌ و امامت‌ غروب‌ مي‌كرد ستارة‌ فروزان‌ ديگري‌ به‌ جاي‌ او طلوع‌ مي‌نمود. پس‌ آنگاه‌ كه‌ پدرم‌ از دنيا رفت‌ گمان‌ كرديد كه‌ خداوند بزرگ‌ دين‌ خود را باطل‌ و بي‌سرپرست‌ گذاشته‌ و رشتة‌ ارتباط‌ بين‌ خود و مخلوقاتش‌ را قطع‌ كرده‌ است‌. نه‌ چنين‌ است‌. نه‌ در گذشته‌ اين‌ طور شده‌ و نه‌ در آينده‌ اين‌ طور خواهد شد، بلكه‌ ارتباط‌ ميان‌ خداوند و مخلوقاتش‌ تا روز قيامت‌ همواره‌ برقرار خواهد بود، اگرچه‌ دشمنان‌ خداوند از اين‌ امر كراهت‌ داشته‌ و ناراحت‌ باشند.

پدرم‌ حضرت‌ امام‌ حسن‌ عسكري‌(ع‌) سعادتمندانه‌ و در حالي‌ كه‌ روش‌ آباء و اجداد گرامي‌اش‌ را دقيقاً در زندگي‌ خويش‌ و همة‌ مردم‌ پياده‌ فرمود، از اين‌ جهان‌ در گذشت‌. وصايا و علم‌ آن‌ حضرت‌ در نزد ماست‌ كه‌ جانشين‌ و ادامه‌ دهندة‌ راه‌ او هستيم‌. هر كس‌ كه‌ در امر امامت‌ با ما منازعه‌ كند، ستمگر و گناهكار است‌ و هر كه‌ اين‌ مقام‌ را ادّعا كند كافر است‌. و اگر نه‌ اين‌ بود كه‌ امر خداوند بر همه‌ غالب‌ است‌ و سرّ بزرگ‌ الهي‌ نبايد فاش‌ گردد، مسلّما ما حقّ خود را بر شما چنان‌ ظاهر مي‌كرديم‌ كه‌ عقل‌ شما آن‌ را درك‌ كرده‌، شكّ و ترديدتان‌ از بين‌ برود. و البتّه‌ هر چه‌ كه‌ خداوند اراده‌ فرموده‌، همان‌ خواهد شد. براي‌ هر مدّتي‌، كتاب‌ مخصوصي‌ است‌ ] كه‌ در عالم‌ غيب‌ نوشته‌ شده‌ است‌. [ (شايد اشاره‌ به‌ مدّت‌ غيبت‌ و زمان‌ ظهور باشد كه‌ خداوند به‌ آن‌ آگاه‌ است‌ و البتّه‌ خود آقا، حضرت‌ بقيّة‌الله، روحي‌ له‌ الفداء، هم‌ مي‌دانند كه‌ چه‌ زماني‌ ظهور خواهند كرد و بايد بدانند.)

از خدا بترسيد و تقوي‌' پيشه‌ كنيد و امر ] امامت‌ [ را به‌ ما وا گذاريد كه‌ صدور آن‌ بر ماست‌ همان‌ گونه‌ كه‌ همة‌ لطفهاي‌ آن‌ از جانب‌ ماست‌ (تمام‌ خيرات‌ از جانب‌ ماست‌).

در برداشتن‌ پرده‌ از اسراري‌ كه‌ بر شما پوشيده‌ است‌، نكوشيد واز راه‌ راست‌ منحرف‌ نشويد و به‌ سمت‌ راست‌ و چپ‌ متمايل‌ نگرديد. هدف‌ و مقصد خود را بر اساس‌ دوستي‌ و محبّت‌ با ما قرار دهيد (يعني‌ هدف‌ شما، ما باشيم‌) و راه‌ روشن‌ را دنبال‌ كنيد. آنچه‌ لازمة‌ محبّت‌ و نصيحت‌ بود به‌ شما گفتم‌ و خداوند بر من‌ و شما گواه‌ است‌. و اگر نسبت‌ به‌ شما محبّت‌ نداشتيم‌ و به‌ خاطر ترحّم‌ و شفقت‌ نبود، حتماً سخن‌ گفتن‌ با شما را ترك‌ مي‌كرديم‌. و البتّه‌ كه‌ تعدَّي‌ ستمگران‌ پرخور به‌ حقوق‌ ما، براي‌ امتحان‌، است‌.

آن‌ ستمگري‌ كه‌ در مقابل‌ خداوند بزرگ‌ سركشي‌ كرد و مدّعي‌ مقامي‌ شد كه‌ براي‌ او نبود ] و ادّعاي‌ امامت‌ كرد [ (شايد اشاره‌ به‌ ادّعاي‌ جعفر باشد) و در مقابل‌ كسي‌ كه‌ اطاعت‌ از او واجب‌ بود، ايستاد. و در جريان‌ غصب‌ حقّ مسلّم‌ دختر رسول‌خدا(ص‌) (غصب‌فدك‌)براي‌ من‌ يك‌ نوع‌ تأسّي‌ و پيروي‌ وجود دارد و آن‌ نادان‌ به‌ زودي‌ نتيجة‌ عمل‌ پست‌ خود را خواهد ديد و كفّار نيز جايگاه‌ خود را در جهنّم‌ خواهند ديد. خداوند ما و شما را از جميع‌ بليّات‌ و آفات‌ و بديها محفوظ‌ دارد، و او بر همه‌ چيز تواناست‌ و او نگهبان‌ و حافظ‌ ما است‌. و بر همة‌ اوصيا و اوليا و بندگان‌ صالح‌ خداوند به‌ ويژه‌ بر محمّد و خاندان‌ پاك‌ او سلام‌ و درود باد.ماهنامه موعود شماره‌ 48

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.