صفحه نخست arrow مقالات arrow پرسش و پاسخ arrow امام مهدى(ع) از ما چه انتظارى دارند؟
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
امام مهدى(ع) از ما چه انتظارى دارند؟ چاپ پست الكترونيكي
۲۸ شهريور ۱۳۸۳
خواننده خوب موعود، برادر عزيز آقاى رحمت‌اللَّه حصارى از كرمان پرسيده‌اند:
در بسيارى از مقاله‌ها و كتابهايى كه در زمينه وظايف منتظران نوشته شده اند، صحبت از اين شده كه ما بايد در زندگى خود آن گونه سخن بگوييم و رفتار كنيم كه امام مهدى(ع) مى‌پسندند و يا زندگى خود را آن گونه سامان دهيم كه آن حضرت مى‌خواهند. حال پرسش اين است كه: از كجا مى‌توان فهميد كه امام زمان(ع) از ما چه مى‌خواهند و چه كارى را مى‌پسندند؟

در پاسخ اين سؤال خوب است كه دو نكته را يادآور شويم:

1. امام زمان(ع) ادامه دهنده راه پيامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) است:
از آنجا كه به اعتقاد ما همه امامان معصوم(ع) مفسران كتاب خدا و بيان كنندگان سنت رسول خدا(ص) هستند، رضايت و خشنودى امام زمان(ع) در چيزى جز آنچه كه در كتاب خدا آمده يا در كلمات رسول خدا(ص) و ديگر امامان معصوم(ع) به آن اشاره شده نيست. به بيان ديگر اگر كسى به همه تكاليف و وظايفى كه در قرآن و روايات معصومين(ع) به آنها امر شده عمل كند و از همه محرمات و گناهانى كه در اين دو منبع الهى از آنها نهى شده، دورى جويد خواهد توانست كه رضايت امام عصر(ع) را چنان كه بايد و شايد به دست آورد.

2. امام زمان(ع) به عوامل خرسندى و ناخرسندى خود اشاره كرده اند:
در احاديث، زيارتها و دعاهايى كه در طول دوران غيبت صغرا و پس از آن به صورت توقيع و يا به صورتهاى ديگر از امام مهدى(ع) براى ما به يادگار مانده است به صراحت تمام آنچه كه موجب خرسندى يا ناخرسندى آن حضرت مى گردد بيان شده و چگونه عمل كردن، چگونه سخن گفتن و چگونه انديشيدن به ما آموخته شده است. از اين رو با مراجعه به مجموعه ارزشمند يادگارهاى آن حضرت و تأمل و تدبر در آنها مى توان به راحتى هدايت را از گمراهى و صراط مستقيم را از كژراهه ها باز شناخت1.

براى روشن تر شدن موضوع، خوب است كه نگاهى داشته باشيم به يكى از اين يادگارهاى گرانقدر امام عصر(ع)؛ يعنى دعاى معروفى كه با جمله »أللّهمّ ارزقنا توفيق الطاعة...« شروع مى شود و در اوايل مفاتيح الجنان نيز آمده است.

در اين دعاى كوتاه و مختصر، امام مهدى(ع) همه آنچه را كه شايسته است ما خود را بدانها آراسته يا از آنها پيراسته سازيم در قالب درخواست از خدا بيان كرده و به صورت غير مستقيم به ما فهمانده اند كه به عنوان حجت خدا، چه انتظارى از ما دارند و چگونه شيعه‌اى را براى خود مى‌پسندند.

با هم قسمتهايى ازاين دعا را مى‌خوانيم:

بار خدايا! توفيق فرمانبردارى، دورى از گناهان، درستى و پاكى نيت و شناخت حرامها را، روزى ما فرماى. و ما را به راهنمايى و پايدارى گرامى دار و زبان ما را در درست‌گويى و گفتار حكيمانه استوار ساز و دل ما را از دانش و معرفت سرشار كن و درون ما را از حرام و مال شبهه ناك پاكيزه گردان و دست ما را از ستمگرى و دزدى بازدار و چشم ما را از فجور و خيانت بپوشان و گوش ما را از شنيدن سخن بيهوده و غيبت بربند و... .

در ادامه اين دعا، امام عصر(ع) صفات و ويژگيهايى را كه شايسته عالمان، دانش پژوهان، پيران، جوانان، زنان، توانگران، تنگدستان، جنگ‌جويان، حكمرانان و... است برمى شمارند و از خداوند مى‌خواهند كه به هر يك از اين گروهها و اقشار اجتماعى صفات و ويژگيهايى را كه شايسته آنهاست عطا فرمايد.
بياييد يك بار اين دعا را با ديد كسى كه مى‌خواهد بداند امامش از او چه انتظارى دارد مرور كنيد تا ببيند آيا مى توانيد با استفاده از اين دعا بفهميد كه امام عصر(ع) به طور خاص از شما چه توقع و انتظارى دارند؟!پى نوشت:
1 . براى مطالعه سخنان امام عصر(ع) ر.ك: محمد خادمى شيرازى، مجموعه سخنان، توقيعات و ادعيه حضرت بقيةاللَّه؛ جواد قيومى اصفهانى، صحيفة المهدى(ع)؛ سيد مرتضى مجتهدى، صحيفه مهديه؛ الشيخ محمد الغروى، المختار من كلمات الإمام المهدى، 3ج.


ماهنامه موعود شماره 46


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.