spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
ضرورت و مباني انتظار چاپ پست الكترونيكي
۱۶ مرداد ۱۳۸۵
رفتن به
ضرورت و مباني انتظار
صفحه 2
صفحه 3
 معصومين (عليهم السلام )اين انسانهاي پاك و وارسته كه دل در گرو سعادت بشريت دارند و از خود انسانها به آنان مشفق ترند(21 ) در بيانات و تعاليم نوراني خود به بشريت آموخته اند كه ياس و نااميدي به خود راه ندهيد و بدانيد پايان اين شب سيه روز سپيد است .

آن خيرخواهان مهربان كه از گذشته هاي دور رنج انسان را ديده و براي پايان دادن به آن برنامه ريزي نموده اند پايان تاريخ را به تصوير كشيده و همه شيفتگان انسانيت و معنويت را به انتظار آن سپيده صبح و آن دم رهايي بشر از ظلم و جور دعوت نموده اند :

« انتظروا الفرج و لاتياسوا من روح الله ... » . (22 )

چشم به راه رسيدن فرج باشيد و از كارگشايي و آسايش رساني الهي نااميد نباشيد.

 

نگاهي به مباني انتظار و بحران و نجابت ها

اشاره : شيعه در اطاعت از دستورات موكد پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) مبني بر پيروي از اهل بيت او , دست از محمد و آل محمد(صلي الله عليه وآله ) برنداشته و همواره در خط امامت حركت نموده است و بيش از يازده قرن است كه از جان و دل با خون و قيام , مهدي آل محمد را طلب مي كند.
اين فرقه ناجيه در طول اعصار و قرون متمادي اين پيام را به بشريت داده است كه بشر كر و كور شده حب دنيا , و غوطه ور در منجلاب فساد نمي تواند گوهر انسانيت را به منزل مقصود برساند و اين مهم جز با دست باكفايت يك منجي الهي كه عصاره بندگان صالح خدا از آدم تا ابراهيم و از ابراهيم تا خاتم است ممكن نخواهد بود و لازم است آن ذخيره ي الهي بيايد تا عدالت فراگير را نه تنها در ميان بشريت بلكه در كل عالم هستي مستقر سازد.
تشيع در اين باره , بشريت را به آمادگي جهت ظهور آن قطب عالم وجود , فرا خواند و مي خواند.

شيعه براي عقيده انتظار روايات متواتري از وجود مقدس پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) و اهل بيت آن حضرت فراروي خود دارد كه اين روايات (روايات انتظار) را مي توان به چند بخش تقسيم بندي نمود :


  •        روايات و امر به انتظار

اميرمومنان علي (عليه السلام ) مي فرمايند :
« منتظر فرج باشيد و از گشايش الهي مايوس نگرديد , به درستي كه محبوب ترين اعمال نزد خداي عزوجل انتظار فرج است » . (1 )  •       رواياتي كه فضيلت انتظار را بيان مي كنند

امام رضا(عليه السلام ) به نقل از پدرانش از پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) فرمودند :
« برترين اعمال امت من انتظار فرج از سوي خداوند بزرگ است » . (2 )  •        روايات و وظيفه منتظران

امام محمد باقر(عليه السلام ) مي فرمايد :
« تقوي پيشه سازيد. و بار سنگين انتظار را به كمك ورع و پارسايي و كوشش بسيار در عبادت و اطاعت خدا به منزل رسانيد هريك از شما دينداران هنگامي غرق شادماني مي شويد كه به آستانه ورود به جهان ديگر پانهيد و دوره ي دنيا را سپري كنيد. آنجا چشمانتان به نعمت الهي و كرامت خدايي و بهشت جاودان روشن مي گردد. آنجاست كه همه ي اندوه ها از ميان مي رود و آنجاست كه مي بينيد راهي كه شما پيموديد حق بوده است و راهي كه مخالفان شما پيموده اند باطل ... » . (3 )


  •       روايات و منزلت منتظران

امام صادق (عليه السلام ) مي فرمايد :
« المنتظر لامرنا كالمتشحط بدمه في سبيل الله » . (4 )
منتظر امر ما (حكومت ما) مانند كسي است كه در راه خدا به خون خود درغلطد.
همانطور كه گفتيم رواياتي كه دلالت بر « انتظار » مي كنند به حد تواتر رسيده است چنانكه حضرت آيه الله العظمي صافي گلپايگاني در كتاب منتخب الاثر مي فرمايد :
« اعلم ان الاخبار الوارده في فضيله الانتظار و الترغيب فيه كثيره متواتره » . (5 )
براي اطلاع بيشتر از اين روايات مي توانيد به كتاب منتخب الاثر ص 624 تا ص 634 و نيز بحار الانوار , ج 52 , ص 122 تا ص 150 مراجعه كنيد .  •        منتظران برادران پيامبر (صلي الله عليه وآله )

پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) منتظران را برادران خود خوانده اند :
« ... شمايان اصحاب منيد ليكن برادران من مردميند كه در آخرالزمان مي آيند آنان به نبوت و دين من ايمان مي آورند و مرا دوست دارند و ياري ام مي دهند و تقيه هم نمي كنند با اينكه مرا نديده اند , پس اي كاش من آن برادرانم را ملاقات كنم » . (6 )


  •       پاداش منتظران


امام صادق (عليه السلام ) به نقل از پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) فرمودند :
« پس از شما كساني بيايند كه يك نفر ايشان پاداش پنجاه نفر از شما را داشته باشد(اصحاب ) گفتند : اي رسول خدا! ما در جنگ بدر و احد و حنين با توبوديم و درباره ي ما آيه نازل شده است پيامبر(صلي الله عليه وآله ) فرمود : اگر آنچه به ايشان مي رسد به شما رسد شكيبايي آنان را نداريد » . (7 )
آيا انتظار تكليف است
اصولا ماهيت زندگي انسان با انتظار عجين شده است به گونه اي كه بدون آن زندگي مفهومي ندارد و شور و نشاط لازم براي تداوم آن در كار نيست .
انتظار اميد به آينده است و بدون اميد تلاش و تكاپو ممكن نيست . چنانكه پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله ) فرمود :
« اگر اميد نبود هيچ مادري فرزند خود را شير نمي داد و كسي درختي نمي كاشت » . (8 )
بنابراين , انتظار و اميد به طور كلي در حيات بشري چنان بديهي و روشن است كه براي اثبات آن نيازي به اقامه دليل و برهان نيست .
انتظار فرج يعني اميد به ايجاد عدالت همه جانبه ي فردي , اجتماعي و اخلاقي . انتظار فرج خط بطلان بر همه ي كفرها , نفاق ها , ظلم ها , تطاول ها و هوچي گري هاست . انتظار فرج خوني است در رگ زندگي انساني و قلبي در تاريخ تكاملي بشريت . اين عنصر حياتي از ديدگاه عقل و نقل تكليف است .
اينكه عقلا تكليف است , زيرا انتظار راهگشايي براي حكومت عدل و ايجاد عدالت است و عقل حكم به حسن عدل و لزوم ايجاد عدالت مي كند. بنابراين , راهگشايي و فراهم نمودن زمينه ي آن هم , لازم و تكليف است پس انتظار فرج تكليف و ضروري است .
اينكه نقلا واجب است انسان در دوران غيبت , منتظر منجي عالم باشد به دليل روايات زيادي كه در باب انتظار وجود دارد و بر تكليف بودن آن دلالت مي كنند كه ما در اينجا دو روايت را به عنوان نمونه ذكر مي كنيم :


 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.