spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
کیفر دسته جمعی بواسطه بارانهای تابستانی چاپ پست الكترونيكي
۲۳ تير ۱۳۸۵
پس از آنکه چندی پیش ، جبهه خلق برای آزادی فلسطین به رهبری " احمد جبریل " ، از درون خاک لبنان اقدام به حمله موشکی به شهرک صهیونیست نشین " سدروت " در عمق 20 کیلومتری شمال سرزمینهای اشغالی نمود و همچنین با فروکش کردن تضاد حماس و فتح بر سر " سند اسیران "، احتمال واکنشی از اسرائیل برای تأثیر و دردست گیری اوضاع می رفت ، که با برگزاری دومین نشست ابومازن و هنیه و توافقات نسبی آنها و نارضایتی شدید تلاویو از این توافقات ، اسرائیل در پی چراغ سبزی جهت حمله همه جانبه به غزه برای نیل به هدف فوق بود ، چراکه توافقات حاصله میان طرفین می تواند باعث تشکیل حکومت وحدت ملی گرددو  اسرائیل را به درد سربیاندازد واز دیگر جهت می تواند جبهه بین المللی موجود بر ضد دولت حماس را از بین ببرد .
در این راستا ، روبوده شدن نظامی اسرائیلی " جلعات شالوت " چراغ  سبز را روشن کرد و ارتش رژیم صهیونیستی از روز چهارشنبه 28ژوئن (7 تیر ) به بهانه آزاد کردن نظامی مفقود شده این رژیم تحت عملیاتی با عنوان " بارانهای تابستانی " از زمین و هوا به غزه یورش برد .
در این عملیات ، نظامیان اسرائیلی با حمایت و پشتیبانی بیش از 50 دستگاه تانک و تجهیزات زرهی حمله گسترده ای را به نوار غزه آغاز کردند و بالگردها و هواپیماهای جنگی این رژیم نیز همزمان زیرساختهای غزه از قبیل : تاسیسات برق و آب و مخابرات فلسطینیان را هدف قرار دادند که سبب قطعی برق و آب در بخش وسیعی از نوار غزه شد.

همزمان با این عملیات ، اسرائیل برخلاف تعهدات دو جانبه سال 2001 ، اقدام به دستگیری گسترده مسئولین فلسطینی کرد و رهبران حماس را تهدید به ترور نمود، که حاکی از هدف " تسلط کامل " اسرائیل بر سرزمینهای اشغالی بود ، چراکه ساختار تشکیلات خودگردان فلسطین کاملاً پارلمانی است و از 120 نماینده پارلمان ، 74 نفر ( بیش از نیمی ) را اعضای حماس تشکیل می دهند و با این اقدام کابینه اسماعیل هنیه فلج می شد .
بر این اساس رژیم صهیونیستی بیش از 100 فعال فلسینی را در کرانه باختری دستگیر کرد که حدود 10 وزیر و 30 نماینده پارلمان تشکیلات خودگردان در میان آنها بچشم می خورد و بقیه از خبرنگاران و روزنامه نگاران فعال هستند .
به موازات اقدامات یاد شده و طراحیهای از قبل ، اسرائیل با در پیش گرفتن " سیاست فارفکنی " با متهم کردن لبنان ، سوریه و رهبران حماس در دمشق توجه خود را به خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس معطوف داشت و اعلام کرد که وی در عملیات گروگان گیری در نوار غزه نقش دارد و لذا با یک سرتی پرواز جنگنده های خود بر فراز کاخ بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در منطقه لاذیقه و شکست دیوار صوتی پیام روشنی را برای مقامات سوری ارسال کرد و از طرف دیگر تلاش کرد همانند اقدامات مشابه سال 2003 با " قدرت نمایی " ضعف سوریه را درزمینه دفاع هوایی نشان دهد .
اسرائیل همچنین با هدف تحت فشار قرار دادن سوریه برای اخراج خالد مشعل از خاک این کشور دست به یک سلسله فعالیت های دیپلماتیک بین المللی به ویژه با آمریکا و فرانسه زد و در این راستا ، " جان بولتن " نماینده امریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درمورد بررسی تحولات خاورمیانه با لحن بسیار تندی سوریه را مسئول ناامنی در منطقه و حوادث اخیر خواند .

همچین برای " بازدارندگی " از عملیات حزب الله و مبارزان فلسطینی،  نظامیان اسرائیلی  درمرزهای جنوب لبنان به حال آماده باش درآمدند و اسرائیل کوشید این مسئله را به " بحران منطقه ای "  بزرگی تبدیل کند .

آنچه مبرهن است ، حملات عمدی اسرائیل به غیرنظامیان فلسطینی و ساختار زیربنایی آنان در نوارغزه، با طراحیهای از پیش انجام شده صورت می گرفت و با نابود کردن این تأسیسات در فصل تابستان و گرمای شدید منطقه ، سعی در محاصره و فشار هرچه بیشتر به ساکنین غزه را دارد و و به عبارت دیگر  " بارانهای تابستانی برای کیفر دسته جمعی فلسطینیان " طراحی و اجرا شد .
در این راستا ، علیرغم آنکه مقامات اسرائیلی نظیر " تسیبی لیونی " وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام می کنند ، قصد بازگشت و حضور در نواره غزه را ندارند ، اما عمدتاً تلاش نیروهای اسرائیلی درمرحله دوم عملیات بر روی منطقه شمالی نوار غزه و مشخصا شهر " بیت حانون " معطوف شد و در راستای پیشبرد خزنده هدف " کوچ دسته جمعی فلسطینیان " ازساکنان این منطقه خواستند منازل خودشان را ترک کنند.

اگرچه این اقدامات به مثابه نقض قوانین انسانی بین المللی و جنایت های جنگی قلمداد می شود و بر اساس قوانین بین المللی ، اسرائیل به عنوان یک نیروی اشغالگر مسئول پیامدهای ناگوار اوضاع بهداشتی ملت فلسطین در صورت اتخاذ نشدن تدابیری فوری است و باید به وظایف خود برای حفاظت از ساختار اساسی و ضروری زندگی مردم فلسطین عمل کند ، اما اسرائیل همچنان با تنگ تر کردن محاصره غزه از ورود مواد غذایی و کمکها به درون نوارغزه جلوگیری می کند و لذا بیش از 750 هزار ساکن فلسطینی در غزه در بدترین شرایط ممکن بسر می برند و فاجعه ای انسانی در حال وقوع است .

از طرفی اسرائیل درنقش " بازیگر فعال "در اقدامی زیرکانه در جهت منزوی کردن حماس و منفعل نمودن واکنشهای احتمالی ، با وارد کردن مصر و ترکیه به بازی ، به عنوان میانجیگری برای آزادی نظامی اسیر خود و همچنین تسری این موج به فرانسه با توجه به اینکه سرباز ربوده شده اسرائیلی ، تابعیتی فرانسوی نیز دارد ، قصد دارد فرانسه و در پی آن نهادهای اروپایی را نیز در این مناقشه وارد کند .

در این راستا ، در حالیکه ابومازن از به نتیجه رسیدن اقداماتی در جهت آزادی " شالیت " خبر می دهد ، برخی رسانه های صهیونیستی با به راه انداختن " جنگ روانی " و شانتاژ خبری از کشته شدن نظامی ربود شده توسط فلسطینها و همچنین تشکیل " دولت اضطراری " توسط ابومازن خبر می دهند ، تا با متشنج کردن فضای داخلی سرزمینهای اشغالی ، اهداف از قبل طراحی شده همچون : کوچاندن دسته جمعی ساکنان شمالی غزه ، تحت فشار قراردادن دولت حماس و متوقف کردن عملیات های ضد اسرائیلی توسط گروههای جهادی ، متحقق شوند .

بنابراین به نظر می رسد ، اقداماتی نظیر قطعنامه ای كه از سوي۳۰‬ كشور عضو سازمان كنفرانس اسلامي از جمله جمهوري اسلامي ايران در اجلاس اخیر حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد و با ‪ ۲۹‬راي مثبت، ‪ ۱۲‬راي منفي و پنج راي ممتنع به تصويب رسید ، بتواند به عنوان " نقطه همگرایی " کشورهای اسلامی بهمراه دخیل کردن سازمانهای بین المللی به این مسئله ، از آثار و تبعات اقدامات رژیم صهیونیستی بکاهد و این رژیم را وادار به توقف این حملات کند .

مهدی علیخانی – کارشناس مسائل سیاسی – www.alikhani.net
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.