spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
ديدار چهارده قلب و قلب چهاردهم چاپ پست الكترونيكي
۱۴ تير ۱۳۸۵

 ‏
  بهاره كمالي سروستاني
 در پستى و بلندى آبشاران ميعادگاه عشق، پير طريقت را ديدم. از او ره پرسيدم، كجاييم و كجا رويم؟
 گفت: جانا! دل با خود صاف‏دار! عشق را هدف كن! سفرى پرخطر و دراز است. در صحراى خشك سرزمين بى‏محبتى كه بنفشه‏ها مرده‏اند و گل‌هاى سرخ پژمرده‏اند و سبزه‏ها جامه غم بر تن كرده‏اند، فرود آمده‏اى. به ديار چهارده قلب رو، سراغ قلب چهاردهم را بگير و او را با خود به اين سرزمين آر. با آمدن او نسيم گل‌ها شروع به وزيدن مى‏كند و با انگشت در خانه خورشيد را مى‏زند و فلك را با خود همراه مى‏سازد و به خاك خشك اين سرزمين قدم مى‏نهد.
 و در ميعادگاه عاشقان چه زيباست به ميهمانى گل ها رفتن، از آن سوى مرزها قاصدك عشق را پذيرفتن، به پيشواز عشق رفتن، مقدم حق و عدالت را پاس داشتن.
و چه رؤيايى است يك حرف از هزاران حرف شنيدن!
 پس به گل‌ها بگوييد به ياد عطر خوش بوى دل‏انگيزشان تپّه‏ها و كوه‌ها و دشت‌ها را پشت‏سر گذاشته‏ام، به پرندگان بگوييد با بال‌هاى زيبا و رنگارنگ‌شان پر مى‏گيرم و به ياسمن‌ها و نيلوفرهاى سبز باغچه، به آسمان و درياى نيلى، به ستارگان درخشان و به ماه و خورشيد نورانى و خلوت و تاريكى شب و به روشنايى روز و دلتنگى غروب و خزان پاييز و به گلبرگ‌هاى ياس و شب‏بو بگوييد او به ديار شما مى‏رسد، با رخش سفيدش با هزاران حرف و حديث و سخن تا با نسيمى رونق‏بخش، هستى و وجود را معنا كند.

 

شيعه يعنى  ...
 امام باقر، عليه‏السلام، خطاب به جابربن يزيد جعفى مى‏فرمايد:
 «اى جابر! آيا كافى است كه كسى مدعى دوستى ما اهل‏بيت شود و خود را شيعه بخواند؟!
 به خدا قسم، شيعه ما نيستند مگر كسانى كه تقواى الهى پيشه كنند و او را فرمان برند و اين نكته‏اى است كه آن را ندانسته‏اند.
 اى جابر! شيعه نيست مگر كسى كه متواضع و خاشع باشد، خداوند را بسيار ياد كند، روزه بگيرد و نماز بگزارد و نسبت به همسايگان فقير، مسكينان و زيان‏ديدگان و يتيمان احساس وظيفه كند. شيعه راستگو و تلاوت‏كننده قرآن است كه جز به منظور نيكى با ديگران انس نمى‏گيرد. شيعه امين خانواده و خاندان خود است.»
 جابر عرض كرد: «اى پسر رسول خدا! هيچ‏كس را نمى‏شناسم كه چنين باشد.»
 حضرت فرمود: «اى جابر! اگر كسى به نزد تو مى‏آيد و دوستى على‏بن ابى‏طالب و ولايت او را ادعا مى‏كند، به راحتى باور نكن. پس اگر چنين كسى بگويد من پيامبر خدا را كه از على بهتر است دوست دارم، امّا پا در جاى پاى او نگذارد و شيوه و سنّت او را پيروى نكند، اين دوستى اندكى به سودش نمى‏باشد. پس تقواى الهى پيشه كنيد و بدانيد كه نزد خدا، بين خدا و هيچ‏كس خويشاوندى نيست و محبوب ترين بندگان نزد خدا و گرامى‏ترين‌شان در برابر او،
باتقواترين ايشان و فرمانبردارترين‌شان است. و به خدا سوگند هيچ‏كس جز به فرمانبردارى به خداوند عزّوجلّ به او نزديك نمى‏شود. برائت**  از آتش با ما نيست و هيچ‏كس را بر خدا بهانه‏اى نخواهد بود.»

* به نقل از: عمادزاده، حسين، شناخت شيعه (پيرامون علي، عليه‌السلام)، ص 113 – 114.
**  دوري جستن و بيزاري

 

ماهنامه موعود شماره 63 

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.