صفحه نخست arrow مقالات arrow صهیونیزم، اسرائیل و قدس arrow لابی صهيونيستی و نفوذ آن به مراكز قدرت آمريكا
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
لابی صهيونيستی و نفوذ آن به مراكز قدرت آمريكا چاپ پست الكترونيكي
۰۸ خرداد ۱۳۸۵

لابی صهيونيستی از خيلی وقت قبل به داخل جامعه آمريكا و حكومت‌های آن نفوذ كرده است و افراد متنفذ آن اكنون در مناصب مختلف از جمله مراكز تصميم‌گيری آمريكا حضور دارند و تاثير بسياری بر فرايند سياست‌های خارجی اين كشور دارند و مهم‌ترين دولت‌مردان آمريكا همچون مارتن انديك معاون وزير امور خارجه سابق آمريكا در امور خاور نزديك و دنيس راس هماهنگ كننده سابق روند سازش در خاورميانه و مل سمبلر رئيس بخش مالی كميته ملی حزب جمهوري‌خواه از اعضای اين گروه می‌‌باشند. اكنون لابی صهيونيستی اصطلاحا ايپاك ناميده می‌‌شود و مسؤول تامين هزينه فعاليت‌های تبليغاتی نمايندگان كنگره و ديدارهای آن‌ها از ”اسرائيل“ و مستحكم كردن روابط آن‌ها با رهبران و مسؤولان جامعه صهيونيستی است. با اين وجود جای هيچ شگفتی نيست كه اين گروه بر روند سياست خارجی كاخ سفيد سلطه يابد.

با اين وجود تلاش‌هايی برای تاسيس سازمان‌های عربی مقتدر و دارای توان برقراری توازن سياسی معقول صورت گرفت و با تلاش‌های گسترده‌ای مي‌توان اين سازمان‌ها را متحد ساخت به گونه‌ای كه به وزنه سنگينی در عرصه سياسی تبديل شوند و بتوانند به خصوص در بحران‌ها و اوقات مورد نياز بر روند امور تاثيرگذار باشند.

دو روايت مختلف در مورد تاسيس لابی صهيونيستی در آمريكا وجود دارد. اول اين كه در سال 1951 پس از چهار سال از تشكيل رژيم صهيونيستی تشكيل شد و نظر دوم كه به صواب نزديك‌تر است، اين كه اين گروه به دنبال موضع آيزنهاور رئيس جمهور وقت آمريكا در قبال ”اسرائيل“ و وادار كردن آن به عقب‌نشينی از صحرای سينا پس از تجاوز سه گانه بريتانيا و فرانسه و رژيم صهيونيستی به اين منطقه شكل گرفت.

لابی صهيونيستی سپس فعاليت خود را از آن زمان بر اساس اين اصل "چنين حادثه‌ای نبايد هرگز به هر نحوی تكرار شود." آغاز كرد. (يعنی‌ بايد كاری كرد كه هيچ مقام آمريكايی نتواند به رژيم صهيونيستی‌ دستور دهد و آن را تحت فشار قرار دهد و يا به كاری وادار كند)

برای محض اطلاع بايد يادآور شويم كه لابی صهيونيستی يك شبكه گسترده‌ای است كه بيش از 55 هزار نفر در مناطق مختلف آمرفيكا عضو دارد و هر كدام از آن‌ها سالانه مبالغی به حساب لابی صهيونيستی در بانك‌های آمريكا واريز می‌كنند. اين گروه متنفذ تاثير خاصی بر مجاری‌ امور در آمريكا به خصوص در سال‌های اخير داشته‌‌ است.


ماموريت اين گروه در سه بخش عمده خلاصه می‌شود:

1ـ سازمان‌دهی سياسی فعالان آمریكایی كه از دانشگاه‌ها و مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی و مراكز آموزشی شروع می‌شود.

2ـ ارائه مطالعات و پژوهش‌های سياسی همزمان با وقوع هر حادثه

3ـ تشكيل شبكه گسترده‌ای از فعالانی كه در برقراری روابط و گفت‌وگو با ديگران و اقناع آن‌ها مهارت لازم را داشته باشند.

گفتنی است كه اين گروه به عنوان يك گروه خارجی در آمريكا به ثبت نرسيده است، بلكه به عنوان يك سازمان آمريكايی‌ كه بر اساس قانون آمريكا و ضوابط سياسی شكل گرفته به ثبت رسيده است ؛ حتی اگر هم نام آن كميته روابط آمريكا و "اسرائيل" باشد. بر اين اساس اين كميته به نامزدهای كنگره كمك مالی نمی‌كند، بلكه نمايندگان كنگره را به اين امر وادار و اعضای كنگره را به فعاليت و كمك داوطلبانه در تبليغات انتخاباتی نمايندگان تشويق می‌كند.

اين چنين لابی صهيونيستی روابط مستحكمی را برقرار می‌كند. به عنوان مثال در سال‌های 1994 و 1996 تعدادی از اعضای‌ ايپاك با حدود 6000 نامزد انتخابات كنگره ديدار كردند.

ايپاك بيش از 1500 كارمند حقوق بگير دارد و دارای هشت مركز و شاخه در مناطق مختلف ايالات متحده آمريكاست. اين لابی‌ صهيونيستی علاوه بر فعاليت‌های‌ فوق ديدارهای مكرر اعضای كنگره آمريكا به "اسرائيل" را سازماندهی‌ می‌كند و با بخش‌های مختلف حكومت نيز ارتباط تنگاتنگی دارد.

البته نبايد نوميد شد بلكه بايد تمام تلاش خود را برای متحد ساختن مسلمانان و عرب‌‌های ساكن آمريكا مبذول داشت ؛ چرا كه نمی‌توان جمعيت بالای مسلمانان و عرب‌های‌ مقيم اين كشور را ناديده گرفت، بلكه با سازماندهی‌ و هماهنگ ساختن آن‌ها می‌توان لابی اسلامی فعالی در آمريكا ايجاد كرد.

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.