spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
جايگاه قدس نزد مسلمانان چاپ پست الكترونيكي
۰۶ خرداد ۱۳۸۵

حسن ستاري ساربانقلي
اشاره:
 قدس مكاني است كه از دير باز مورد عنايت و توجه عموم مسلمانان بوده است، قدس محل ظهور اديان ابراهيمي و محل قبور پيامبران الهي و ابرار، محل معراج رسول اكرم، قبله گاه اول مسلمين و محل مواريث اسلامي، گواه عظمت تمدن اسلامي، و نقطة اشتراك برخورد انديشه هاي تمدن اسلامي و تمدن غربي اندلسي و صليبي بوده است. بررسي و بازشمردن مهمترين موارد اهميت قدس در انديشه اسلامي و در نزد مسلمانان، ميتواند متذكر اهميت پاسداشت قدس شريف درمتن جامعة ديني امروزينمان باشد و بستر مناسبي را جهت باز ترسيم نقش كليدي قدس شريف در انديشه مسلمانان پديد آورده و ما را متوجه نقش خطيرمان در حمايت روزافزون از پايداري ملت فلسطين بنمايد.


1- قداست قدس نزد مسلمانان:
 يكي‌ از ويژگي‌هاي‌ شاخص و برجسته‌ اديان‌ ، مشخص‌ كردن مناطق‌ و ساختارهاي‌ ديني‌ توسط حد و مرزهاي‌ طبيعي‌، آييني‌ و رواني‌ ازمكان‌هاي‌ عادي‌ است‌.كه به لحاظ معنايي و محتوايي ، ظاهري و باطني ، پاره‌اي‌ از بخش‌هاي‌ مكان‌ از بخش‌هاي‌ ديگر متفاوت‌ است‌. اماكني نيز هستند كه ريشه‌ در مستندات‌ ديني‌ دارند و با اسناد تاريخي‌ قابل‌ اثبات‌ اند. براي‌ نمونه‌، بيت‌ المقدس‌ نزد مسلمانان، مكاني مقدس‌ به شمار مي رود.
بيت‌ المقدس‌ يكي‌ از مكان‌هاي‌ مقدس‌ محسوب‌ مي‌گردد. در روايات‌، بيان‌ هايي‌ در ارتباط با قد است‌ اين مكان‌ شريف‌آمده‌ است‌:
الف- عن‌ امير المؤمنين‌(ع):« اربعه‌ من‌ قصور الجنه‌ في‌ الدنيا: المسجد الحرام‌ و معبد الرسول‌ و مسجد بيت‌ المقدس‌ و مسجد الكوم‌» (1)
ب‌- عن‌ ابن‌ عباس:« ان‌ الارض‌ المقدسه‌ هي‌ الفلسطين‌ و انما قد سها الله‌ و لان‌ يعقوب‌ و لد بها و كانت‌ مسكن‌ ابيه‌، اسحاق‌ و يوسف‌، بنا بيت‌المقدس‌ علي‌ يدي‌ داود و سليمان‌»(2)
 


2- قدس محل ظهور اديان ابراهيمي: بيت‌المقدس مكان ظهور و تجلي و ارائه‌ي اديان بزرگ ابراهيمي بوده است. فضاي بيت‌المقدس با انفاس قدسي پيامبران توحيدي درآميخته است. (3)
 


3- وجود قبور پيامبران الهي و ابرار در قدس: وجود قبور مبارك پيامبران الهي در قدس علاوه بر اينكه بر قداست اين مكان مطهر مي‌افزايد، سبب توجه و تذكر هر چه بيشتر مسلمانان جهان بر اين مكان شريف مي‌گردد. (4)
 


4- قدس محل آغازگر معراج رسول اكرم(ص) : قدس، بار هويتي حادثه‌اي شگرف را به دوش مي‌كشد كه افق‌هاي عادي حيات آدمي را درنورديده است. معراج رسول اكرم(ص) يك حقيقت مسلم اسلامي است و قدس مكاني‌ است كه يادآور اين واقعه‌‌ي پر عظمت ديني ـ تاريخي است. و همواره اين موضوع مهم معراج رسول اكرم(ص) را گوشزد كرده و به بشر خاكي پيام رهايي و رسيدن به حضرت حق را مي‌رساند. در قرآن كريم نيز اين موضوع چنين ذكر شده است : « سبحن الذي اسري بعبده ليلاٌ من المسجد الحرام الي المسجد الاقصي ... » (5)
 


5- قدس قبله گاه اول مسلمين و محل مواريث اسلامي: اهميت و جايگاه قدس در نزد مسلمانان صدر اسلام چنان بوده است كه قبله گاه اوليه‌ي مسلمانان فبل از طعن يهود بوده است. از طرفي قدس مكان كالبدي آثار و محل مواريث اسلامي‌است. حفظ آثار تاريخي هر ملت از جهت بقاي اصالت و ريشه‌داري آن ملت داراي ارزش و اعتبار مي‌باشد. مرمت و نگهباني از ميراث فرهنگي، از چنان ارزش والايي برخوردار است كه براي حفاظت از نشانه‌هاي تمدن و فرهنگ ملت‌ها، موزه‌هاي عظيمي برپا گرديده است تا از اين رهگذر، ريشه‌هاي تاريخي آنان از دستبرد حوادث مصون بماند. قدس ميراث‌دار مسلم گنجينه‌هاي تمدن عظيم اسلامي است.(6)
 


6- قدس گواه تمدن اسلامي: كالبد و صورت ماهيت «قدس» حكايت از سيرت و معناي پنهان تمدن عظيم اسلامي را دارد. ضرورت حفظ اين آثار در انديشه‌ي اسلامي چنان بوده است كه در راستاي مبارزه با اين هدف رژيم صهيونيستي را به بهانه‌هاي واهي، گاه و بي‌گاه به تخريب و آتش‌زدن عمدي نشانه هاي كالبدي تمدن اسلامي وامي‌دارد.
 


7- قدس ميعادگاه وحدت شرق و غرب (وحدت اسلام و مسيحيت) در قالب تمدن اسلامي :
در ظهور و حضور انسان كامل حضرت مهدي موعود (عج) و در آستانه رويارويي نيروهاي اسلامي با نيرو‌هاي اشغالگر قدس، حضرت عيسي مسيح (ع) از آسمان ظهور مي‌فرمايند و در موضع هماهنگ با حضرت مهدي (عج)، پشت سر آن حضرت نماز مي‌گزارند. يعني قدس ميعاد‌گاه وحدت شرق و غرب و تفكر وحدت اسلام و مسيحيت در قالب كالبدي راز و نياز عاشقانه با معبود و نماز به مقتدايي انسان كامل حضرت مهدي موعود بقيه الله (عج) مي‌باشد.
 


8- قدس در آستانة ظهور انسان كامل(مهدي موعود) : روايات مختلف مربوط به عصر و زمان ظهور مهدي موعود (عج) خاطر نشان مي‌سازد كه يهوديان در آخرالــــزمان در روي زمين ايجاد فتنه و فساد نموده و گرفتار تكبرورزي و خود بزرگ بيني ميگردند. آنگونه كه خداوند در قرآن كريم آنان را وصف كرده است. قدس مكان مبارزه‌ي نيرو‌هاي مسلمان انسان كامل مهدي موعود (عج) با مستكبران زمين است.9- قدس و فتنه فلسطين :
واژه فتنه در قرآن كريم و سنت به دو معناي عام و خاص آمده است،‌معني عام عبارت است از هر امتحان و آزمايشي كه براي انسان پيش آيد، خواه از ناحيه خود انسان باشد يا از ناحيه‌ي شيطان و يا از سوي مردم و خواه از امتحان، كامياب و روسفيد بيرون آيد و از فتنه و آشوب برهد و يا در آن سقوط نمايد. و معني خاص : عبارت از حوادث و پيشامدهايي است كه مسلمانان را در بوته‌ي امتحان قرار داده و از مرز ديانت خارج و منحرف مي‌سازد. و مقصود از آشوبهاي داخلي و خارجي كه پيامبر (ص) هشدار داده همين معناست. در روايتي از فتنه‌ي فلسطين سخن به ميان آمده است :« زماني كه فتنه‌ي فلسطين رخ دهد، ... » (7) قدس مكان تجلي حقيقي بر خورد خير و شر و نيكي و بدي در صورت فتنه‌ي فلسطين است.
 


10- قدس مكان تحقق وعدة الهي نسبت به نابودي يهوديان به دست مسلمانان :
آيه‌هاي نخستين سوره‌ي بني‌اسراييل به گونه‌اي رسا و گويا ضمن بيان شمه اي از تاريخ و سرگذشت يهود وعده‌ي تحقق نابودي كامل يهود پس از سركشي دوم را در مسجدالاقصي بيان مي‌دارد‌ : « ما در تورات حكم در انقراض بني‌اسراييل نموديم زيرا شما (بني‌اسراييل) در زمين دو بار فساد نموديد و بر ديگران فخر و بزرگي بسيار خواهيد نمود. » (8) « ... و هنگامي كه وعده‌ي بار دوم بيايد چهره هاي شما را ناخوش دارند و وارد مسجدالاقصي گردند. همانگونه كه نخستين بار داخل شدند و آنچه را كه برتر آمده نابود كنند، نابود كردني .»(9) و اين است وعده‌ي خداوند متعال نسبت به تسلط و چيره‌گري بر ستمكاران يهودي(10) () قدس مكان رويارويي نهايي اسلام و بهوديان ستم‌پيشه است.
 


11- قدس مكان اتمام حجت بر يهود و مسيحيان به واسطه‌ي ميراث هاي پيامبران :
در روايتي آمده است كه صندوق مقدس ( تابوت سكينه ) و نسخه‌هاي اصلي تورات و انجيل توسط حضرت مهدي موعود (عج) از مكان‌هاي اصلي‌شان به بيت‌المقدس انتقال و در آنجا قرار داده مي‌شود تا اتمام حجتي بر سايرين باشد. در حديثي از پيامبر نقل شده است: « صندوق مقدس از دريـاچه‌ي طبريه به دست وي آشكار مي‌شود و آنرا آورده و در پيشگاه او در بيت‌المقدس قرار مي‌دهند ...» (11) قدس نقطه‌ي اشتراك مدنيت‌هاي يهود، مسيحيت و اسلام به وحدت يگانه‌ي خود در تمدن اسلامي خواهد رسيد و اين رسيدن از روح كثرت جمعي به وحدت نگرش توحيدي است.
 


12- قدس :
گذشته، حال و آينده : قدس دوران گذشته‌اي پر تلاش را تجربه كرده‌است. قدس محل اشتراك و وحدت اديان بزرگ ابراهيمي بوده است و ... حال زير سيطره‌ي صهيونيسم نداي ياري هل من ناصر مسلمانان را مي‌طلبد. دستهاي مسلماناني كه با سنگ‌هاي كوچك سپاه ابرهه را شكست تواند داد.(12) و آينده‌ي درخشان وعده داده شده‌اي‌كه قدس ميعادگاه انسان كامل مهدي موعود (عج) و حضرت عيسي مسيح (ع) خواهد بود و به جايگاه ويژه‌ي جهاني خود دست خواهد يافت. « و نريد ان نمّن علي ا لّذين استضعفو في الارض، و نجعلهم ائمة، و نجعلهم ا لوارثين. »(13)

با تقديم احترام به تمامي فرهيختگان و آزاد مرداني كه نداي قدس عزيز را بي پاسخ نمي‌نهند

و رقصي كه از گلوله ها برخاسته است
بر پيشاني مجاهدان بوسه مي‌زند !!!
خون و حديث سنگ
تبار نور بر قابيليان باريده است
مادران به پيشواز انتفاضه شتافته‌اند
حديث مكرر سنگ و خون و شمشير
موسي از جهود ناله مي‌كند
عيسي دزدان را از معبد رانده‌ است
حديث مكرر سنگ و خون و شمشير
و محمد، چشم انتظار دستان من و توست ...پی نوشتها:
1- حاج شيخ عباس قمي، سفينه البحار، جلد 7 ص 244
2- عبدالرسول يعقوبي، مقاله‌ي مقدس و نامقدس، مجله‌ي علمي تخصصي معرفت شماره 34 – خرداد و تير 79، صفحه‌ي 53
3) حضرت موسي،حضرت ابراهيم، حضرت عيسي و حضرت رسول‌اكرم(ص)هر يك به نحوي با اين مكان شريف مرتبط بوده‌اند.
4- قبور مطهر بسياري از پيامبران و شخصيت‌هاي برجسته در قدس موجود است. نظير قبر مطهر حضرت مريم(ع)
5- رك قرآن كريم، سورة اسرا: آيه 1
6- رك استاد محمد عبايي خراساني و ... «گنجينه‌هاي ويران» ص 13 ـ مركز مطالعات و تحقيقات اسلامي
7- ابن حماد ص 63
8 و 9- رك آيات نخستين سوره‌ي بني‌اسراييل
10- رك به سوره‌ي اعراف آيه‌ي 167 و 168
11- الملاحم و الفتن ص 57
12- كنايه از نهضت انتفاضه
13- سورة قصص:آية 5

منابع :
1- قرآن كريم ، ترجمه مهدي الهي قمشه‌اي ، بنياد نشر قرآن و انتشارات اميركبير ، 1367
2- حاج شيخ عباس قمي، سفينه البحار، جلد 7
3- مجله‌ي علمي تخصصي معرفت شماره 34 – خرداد و تير 79
4- الملاحم و الفتن
5- استاد محمد عبايي خراساني و ... گنجينه‌هاي ويران ، دفتر تبليغات اسلامي حوزه‌ي علميه قم ، تاريخ ؟
6- علي كوراني ، عصر ظهور ،‌مركز چاپ و نشر سازمان تبليغات اسلامي 1371
7- حسن ستاري ساربانقلي ، رويكرد هاي نوين در عصر ظهور،‌ (مقاله منتشر نشده)
 

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.