spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
انقلاب جهاني امام مهدي(عج) چاپ پست الكترونيكي
۰۶ خرداد ۱۳۸۵
رفتن به
انقلاب جهاني امام مهدي(عج)
صفحه 2

انتظارمنجي در اديان مختلف
امروزه شايد نتوانيد حتي يك دين، جماعت ديني يا فرقه اي را پيدا كنيد كه در انتظار مجدد ديني و منجي خود نباشند . پيروان همه ي اديان جهان اعتقاد دارند روزگاري مي آيد كه جهان پر از فساد و انحراف اخلاقي و بحران خواهد شد. مردم جهان در آن زمان به مسافراني شبيه هستند كه در بيابان سوزان، تشنه عدالت و حقيقت هستند و اين زمان، خود علامت و نشانه ظهور منجي بزرگ عالم خواهد بود. منجي اي كه با قدرت الهي مي ايد تا بر مادي گري پيروز شود و به دنبال آن ، دين حق، پاكي و عدالت را بر زمين بگستراند.
اين اعتقاد را مي توانيم در تورات و ديگر كتاب هاي عهد عتيق يهوديان ونيز در انجيل مسيحيان مشاهده كنيم. برهمنيان و پيروان دين بودا ونيز پيروان دين زرتشت در كتاب هاي مقدس خود ظهور مجدد بزرگ اديان در آخرالزمان را بشارت مي دهند. هر يك از اين اديان تفسير و نشانه ها و نام هاي مخصوصي براي منجي خود دارند. مسيحيان و يهوديان او را به نام «مسيح بزرگ» مي شناسند و نزد زرتشتيان نام او سوشيانت2 است - يعني سود رساننده - ولي مسلمانان معتقدند او از قبيله ي «بني هاشم» و از فرزندان پيامبر اسلام(ص) مي باشد.


آن چه در اين جا بايد تأکيد شود اين است كه امام مهدي(عج) محدود به مسلمانان نيست، هر چند از آغوش اسلام مي آيد و همچنين قيام او مربوط به يك قوم يا ملت خاص نيست، در حالي كه مي دانيم پيامبران الهي در گذشته به سوي قوم خاصي فرستاده مي شدند. او مي ايد تا با هر نوع تبعيض مبارزه كند: تبعيض نژادي ، تبعيض ديني ، تبعيض فرقه اي و .....

بنابراين ، او مهدي تمام جهان است . او رهايي بخش و منجي همه ي انسان هايي است كه به خداي يكتا ايمان دارند. پيروزي او پيروزي نهايي تمام پيامبران الهي وعدالت خواهان زمين مي باشد. اواحيا كننده ي دين ابراهيم حنيف(ع) ، موسي(ع) و عيسي(ع) است كه آنان به نوبه ي خود مبشر ظهور آخرين فرستاده ي الهي ، محمد مصطفي(ص) بودند. به تعبير ديگر، او تمامي اديان آسماني را در بهترين پرتو و تحت عنوان واحد اسلام تحقق خواهد بخشيد.اشكال و جواب
شايد كسي اشكال كند كه: چطور ممكن است پيامبران الهي در طول تاريخ (افزون از 120 هزار نفر بودند) به زمين بيايند، ولي هيچكدام اين سعادت رانداشته باشند كه بر تمام كره ي زمين مسلط شوند؟ آيا ممكن است كسي به چنين توفيقي دست يابد؟

البته اين اشكال وارد نيست ‍چرا كه با كمي تحليل و بررسي جريان تاريخ خواهيم ديد نسل هايي كه در طول تاريخ پشت سر هم مي آمدند همواره در مقايسه با نسل هاي گذشته از تمدن و پيشرفت قابل ملاحظه اي برخوردار بودند. براي مثال زندگي انسان هاي اوليه در حد اجتماعات خانوادگي بود، ليكن در مرحله ي بعد انسان ها به اجتماع اوليه و فراتر از خانواده ها در آمدند واز آن پس قبيله ها و طوايف به وجود آمد و ..... به طوري كه امروزه ملت ها و اقوام مختلفي وجوددارد.

بنابراين، در آن زمان ممكن نبود مثلاً حضرت نوح(ع) پيامبر تمامي مردم جهان باشد، زيرا ارتباط و داد و ستد ميان قبايل محدود بود. به همين دليل است كه مشاهده مي كنيم در آن زمان چند پيامبر الهي رسالت واحدي را در يك زمان ، اما در مكان هاي مختلف انجام مي دادند، مانند: لوط و ابراهيم ؛ شعيب و موسي و پس از آن يحيي و عيسي ..... (ع)

گفتني است كه تنها يهوديان بيش از هزار فرستاده ي الهي ميان خود داشتند و اين كه يك پيامبر الهي اين طرف كوه و ديگري آن طرف كوه زندگي كند ، پديده ي نادري نبوده است. پيامبران الهي به دليل پايين بودن سطح آگاهي و علم مردم آن زمان، معمولاً با نشان دادن معجزه، مردم را به سوي دين حق دعوت مي كردند، ولي وقتي از آخرين فرستاده ي الهي خواسته شد معجزه اي بياورد او جواب داد: معجزه ي من قرآن است.

كتاب هاي آسماني آن زمان در مقايسه با قرآن كه كتاب جهاني مي باشد از حجم كمتر و مطالب ساده تري برخوردار است. بديهي است حضرت محمد(ص) به عنوان آخرين فرستاده ي الهي بر زمين، داراي رسالت جهاني است و همه ي مردم جهان مخاطب اويند، در حالي كه پيامبران الهي قبل از ايشان قبيله يا قوم خويش را مخاطب قرار مي دادند . با توجه به اين كه شخص پيامبر اسلام(ص) در زماني زندگي مي كرد كه هنوز برخي از خشكي هاي زمين كشف نشده بود، پس دين اسلام در آن زمان نمي توانست جهاني و عالم گير شود.

با مراجعه به قرآن كريم، در چند آيه، وعده هاي الهي را در اين زمينه مي بينيم:

«و لقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون»3

«وعد الله الذين آمنوا منكم و عملوا الصالحات ليستختلفنهم في الارض كما استخلف الذين من قبلهم .....»4

با توجه به اين آيه ها ، نتيجه مي گيريم كه حتماً زماني خواهد رسيد كه دين مبين اسلام بر تمام كره ي زمين مسلط خواهد شد.

اين وعده به دو دليل در زمان پيامبر اسلام(ص) امكان تحقق نداشت:

1- پايين بودن سطح تمدن بشري؛

2- پايين بودن دانش و فن آوري بشر؛

بنابراين ، با تحقق دو شرط اساسي، اين وعده ها عملي خواهد شد:

الف) از جهت ارتباطات ،‌ جهان به گونه اي به هم متصل شود كه مانند دهكده ي جهاني باشد.

ب) مردم جهان بالقوه در سطحي از اخلاق قرار گيرند كه قادر به حمل سنگين قوانين الهي باشند.

مي توان گفت در عصر اينترنت و با روند فعلي جهاني سازي تمام بخش هاي زندگي بشر بر روي كره ي زمين، شرط اول تا حدودي تحقق يافته است. ولي در باره ي شرط دوم ( كه مهمتر مي باشد) بايد گفت در اين عصر فساد وانحراف عمومي، هنوز راه بشر براي تحويل تحفه بزرگ الهي ؛ يعني خلافت خدا بر روي زمين، خيلي طولاني است. هنگامي كه ميان شرط هاي بيروني و دروني جامعه ي بشري توازن و هماهنگي برقرار شود، همان گونه كه در تدبير و برنامه هاي آخرين فرستاده ي الهي هم بوده است، فرزند او ، حضرت مهدي(عج) ظهور مي كند و رسالت او را به اتمام مي رساند.

آمادگي جهان براي پذيرش نمايندگي خدا
اگر كسي اشكال كند كه با توجه به روند جهاني سازي از سوي قدرت هاي بزرگ جهان و در رأس آنان لابي يهوديان ، بديهي است كه با گذشت زمان، جهان نه تنها اصلاح نخواهدشد، بلكه بدتر و فاسدتر نيز خواهد شد، لذا اين سؤال پيش مي آيد كه چه زماني جهان از جهت اخلاقي براي پذيرش نمايندگي خدا بر روي زمين اعلام آمادگي خواهد كرد؟

آري، اشكال تا حدودي وارد است؛ يعني احتمالاً مردم جهان با گذشت زمان به مراحل پايين تر فساد و انحراف سقوط خواهند كرد، ولي اوضاع تا چه زمان اين گونه خواهد بود؟ تا زماني كه خود شر هم از شر بودن خود خسته شود. در وافع بشر امروز بسياري از پيامدهاي نظام هاي مبتني بر معيارهاي انساني (و نه الهي) را تجربه كرده است.

گرايش افراطي به استعمارگري ، نژادپرستي و كمونيسم، فقط در برخي ساخته هاي بشري قرن بيستم به ما نشان ميدهد حدود دويست ميليون قرباني از خود بر جاي گذاشته است. به ياد آوريد كه توده ي مردم چگونه با اشتياق به سوي كمونيسم و سوسياليسم شتافتند (كه در بين آنها برخي ازكشورهاي اسلامي هم بودند) و آن گاه به ياد آوريم جهان ساختگي ماركس و لنين چگونه و در يك شب از بين رفت. كالينوسكي چنين مي گويد: «بزرگترين گمراهي قرن بيستم»!

اين اواخر شاهد هستيم كه چگونه لابي يهودي - مسيحي آخرين مرتبه ي خود؛ يعني دمكراسي را به عنوان الهه ي جديد به جهانيان عرضه كردند. همگي از يكديگر سبقت مي گيرند تا هر چه زودتر صفت «دمكرات گرا» را به خود نسبت دهند. از سوي ديگر، هر كه با نظام دمكراسي مخالفت نمايد عنوان «مرتجع» را به وي مي دهند. اما در اين ميان، اگر كسي به عنوان مسلمان بخواهد از كشوري مبتني بر قوانين الهي (شريعت) تبليغ كند، به او «بنيادگرا» گفته مي شود كه مترادف «تروريست» قلمداد مي شود. در اين جو جهاني، هر مسلمان ولو كمي به دين خود پاي بند باشد، مجرم بالقوه است. البته اين طبيعي است، زيرا فقط اسلام مي تواند انحصار طلبان جهاني را كه در اقليت محض هستند - ولي با كمك رسانه هاي جهاني كه در دست دارند، انديشه ي اكثريت مردم جهان را به سوي منافع خود هدايت مي كنند - از پاي در آورد. اين وافعيتي است كه آنان نيز به خوبي مي دانند. همان گونه كه فرعون به خوبي مي دانست شخصي از بني اسرائيل او را از پاي در مي آورد، لذا دستور داد تمامي نوزادان پسر را از بين ببرند تا شايد بر دشمن خود پيروز شود، ولي دشمن خود (حضرت موسي) را در خانه خود پروراند. البته مسلمانان تا زمان ظهور منجي خود، تلفات زيادي خواهند داد. همان طور كه از ده نقطه ي ناآرام در جهان، نه نقطه در كشورهاي مسلمان و از هر ده نفر كشته ، نه نفر مسلمان هستند.

به زودي بشر به اين حقيقت پي خواهد برد كه نظام دمكراسي مبتني بر اصول سكولاريسم چيزي جز يكي ديگر از گمراهي هاي بشر نيست، و اين مطلب وقتي آشكار مي شود كه سخن از حل مشكلات كليدي جامعه جهاني به ميان مي آيد . اين نظام در حال حاضر نيز مشكلات اساسي و شكاف هاي بزرگي از خود نشان مي دهد و همچنان به تعميق شكاف ميان طبقه ي ثروتمند و فقير مي پردازد. درحالي كه چهل سال قبل نصف ثروت جهان در دست سي درصد مردم جهان بود، امروز در اثر تعميق اين شكاف اين ثروت در دست پانزده درصد مردم جهان است.
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.