صفحه نخست arrow مقالات arrow یهود arrow سکولاريته کردن اعتقادات مذهبي دين يهود براي بهره برداري سياسي
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
سکولاريته کردن اعتقادات مذهبي دين يهود براي بهره برداري سياسي چاپ پست الكترونيكي
۰۴ خرداد ۱۳۸۵


بسياري از جنبشهاي ملي سکولار اروپائي در قرن 19 براي پيشبرد هدفهاي خود، با سکولاريته کردن اعتقادات مذهبي ، دين را به صورت يک ميراث فرهنگي مردمي در‌آوردند که صهيونيستها نيز از همين روش استفاده کردند.
به گزارش خبرگزاري قدس ( قدسنا ) در قرن نوزدهم بسياري از جنبشهاي ملي سکولار اروپا براي پيشبرد هدفهاي استعمارگرانه خود ، اعتقادات مذهبي را در چهارچوب انديشه هاي سکولاريته خود ادغام کرده و از آن بهره برداري نمودند که جنبش صهيونيسم يکي از اين گروهها بود . شعار اين جنبشهاي سکولار چنين بود : "ما سرزمين هاي ديگران را اشغال مي کنيم و مردم آنرا نابود مي کنيم ويا به بردگي وامي داريم و يا آنکه آنهارا از ميان بر مي داريم."

صهيونيستهاي سکولار نيز، متون تورات را براي پيشبرد هدفهاي خود تغيير دادند ويا آنکه مطابق ميل خود تفسير کردند ، از جمله آنکه : صهيونيستها در حال حاضر بخشي از تورات را چنين تفسير مي کنند : " فرزندان اسماعيل که همانا اعراب مي باشند ، زمين ها را از مالکان اصلي آن که يهوديان مي باشند ، سرقت کردند . و اکنون يهوديان بايد براي بازپس گيري سرزمين پدري خود کوشش کنند واعراب ومسلمانان را که سرزمين آنانرا غصب کرده اند به قتل برسانند . اين انديشه وعملکرد صهيونيستها به پيدايش جنبش " محوريت يهوديسم " انجاميد ."


پيدايش پديده محوريت ها در اروپا ( euro-centricity ) که بر پايه هاي فرهنگي و اقتصادي استوار بود ، به صهيونيستها کمک کرد تا دين يهود را چنان مورد دخل وتصرف قرار دهند که به اجراي هدفهاي نژاد پرستانه صهيونيسم ( ethno-centricity ) کمک بسياري کرد . تمامي اقدامات صهيونيستها در دوران قرن نوزدهم بر صهيونيستي کردن دين يهود استوار بود به گونه اي که در حال حاضر هيچ گونه تفسيري کهن از تورات در اروپا وبيشتر کشورها در دسترس نيست وهمگي تفسيرهاي نويني است که صهيونيستها از تورات به عمل آوردند .
سکولاريته کردن دين يهود به پيدايش " يهوديان محافظه کار " و " يهوديان نوگرا " انجاميد . اين روند تا آنجائي به افراط گرائي کشيد که يک حاخام يهودي به نام " يوجين پوروويتز " اظهارداشت که جنگ 1967 نه تنها با هدف از بين بردن ملت يهود بود بلکه جنگي عليه خدايان و مردم کره زمين صورت گرفت . اين در حالي است که تمامي مقامات اسرائيلي اقرار کرده اند که تل آويو آغاز گر جنگ 1967 بوده است.
تمامي پژوهشها و مطالعاتي که هم اکنون درباره دين يهود ويهوديان تهيه مي گردد همواره خوبي ها وبدي هاي بشريت را از ديدگاه يهوديان مطرح مي کند ، گوئي يهوديان همواره ودر تمامي تحولات حضور وشرکت داشته اند ، اين در حالي است که بسياري از ناظران از اين ديدگاه طرفداري مي کنند که در پشت هر رويدادي ، اسرائيل قرار دارد .
آنچه که يهوديان سکولار عنوان مي کنند ، برتري آنان بر تمامي اقوام ونژادها است واين مسئله اي است که هيچگاه مورد توجه غرب قرار نگرفته است در حالي که اين مسئله حتي در اسرائيل به صورت يک پديده قابل توجه در اعمال تبعيض ميان يهوديان غربي و شرقي ( اشکناز وسفاردي ) به چشم مي خورد .
سکولاريته کردن اعتقادات مذهبي دين يهود براي بهره برداري سياسي
 

منبع: خبرگزاري قدس ( قدسنا )

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.