صفحه نخست arrow مقالات arrow معرفی کتاب arrow معرفي كتاب (جاهليّت مدرن در رويارويي با امام زمان(ع))
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
معرفي كتاب (جاهليّت مدرن در رويارويي با امام زمان(ع)) چاپ پست الكترونيكي
۲۰ فروردين ۱۳۹۰


به كوشش: اسماعيل شفيعي سروستاني
ناشر: موعود عصر(ع)

ناشر دربارة اين كتاب مي‌گويد: فقدان اثري جامع و در عين حال حاوي رويكردهايي متنوّع به موضوع جاهليّت مدرن و مقايسة وجوه مختلف آن با جاهليّت اوّل، پيش از بعثت نبيّ اكرم(ص)، ما را بر آن داشت تا ضمن بازخواني آن پرونده و تدوين كلّية مطالب در قالبي جديد، امكان ارائة آن همه را به صورت يك كتاب جامع فراهم آوريم.
باور ما اين است كه با مطالعة اين اثر، امكان بازنگري در برخي از شيوههاي زندگي و متذكّر شدن دربارة آنچه كه پيرامون آنان ميگذرد، فراهم ميآيد.

آن روز كه خوانديم و شنيديم كه اعراب جاهلي به خاطر ننگ دختر داشتن يا فقر، دختران خود را زنده به گور مي‌كردند، در حيرت و تعجّب، آن عصر را عصر جاهلي و اعراب را مبتلاي جاهليّت خوانديم. همين امروز هم صفت جاهليّت را قرين با حيات و فرهنگ اعراب «حجاز»، قبل از بعثت رسول ختمي مرتبت(ص) مي‌شناسيم؛ ليكن هيچ گاه، در تصوّرمان هم نمي‌آمد كه ساكنان زمين پس از هزار و دويست سال و به رغم همة تجربه‌ها و ادّعاي مدنيّت و آگاهي، نه تنها حامل و مبلّغ جملة صفات مذموم عصر جاهلي باشند، بلكه پا را فراتر نهاده و گوي سبقت را از آنان ربوده‌اند. ميان زنده به گور كردن نوزادان بي‌گناه و سقط ميليون‌ها جنين كه هر يك استعداد تبديل شدن به ميليون‌ها زن و مرد بالغ و مستعدّ در عرصة زمين را دارند، چه تفاوت است؟
جست‌وجوي مختصري در آرشيو رسانه‌ها، نهادهاي بهداشتي و سازمان‌هاي رسمي متولّي امر سلامتي، درمان و خانواده، فهرست بزرگي از اين قتل عامّ خاموش را فراروي ما قرار مي‌دهد. از آن همه، فهرست زير را ملاحظه كنيد:

انگلیس، داراي بالاترین آمار سقط جنین
 در حالي كه طبق آمارهاي جهاني در سال 2009 م، 42 ميليون (در روز حدود 115000)، سقط جنين صورت مي‌گيرد. 83% از همة اين سقط جنين‌ها در كشورهاي در حال توسعه و 17% در كشورهاي توسعه يافته رخ مي‌دهد.1
 در «آمريكا» تعداد 3700 سقط جنين در روز گزارش شده است كه 52% مادران آنها كمتر از 25 سال سن دارند.2
 بارداری و سقط جنین گسترده، در میان دختران زیر 18 سال در «انگلیس»، این کشور را دچار بحران کرده است.3
 از سال ۲۰۰۲ م. تاکنون، 487/63 دختر 15 و زير 15 ساله، در انگلستان و «ولز» باردار شده‌اند. این آمارها بسیاری از مسئولان و خانواده‌های انگلیسی را شوکّه کرده است. جوان‌ترین مادر این کشور از «اسکاتلند» بود که در سنّ ۱۱ سالگی باردار شد و در سنّ ۱۲ سالگی فرزند خود را به دنیا آورد.4
 «بریتانیا»، دارای بالاترین آمار بارداری نوجوانان در غرب «اروپا»ست و این، در حالی است که تلاش‌های زیادی توسط دولت این کشور برای کاهش تعداد بارداری‌های نوجوانان صورت گرفته است.5
 شبکة تلویزیونی «الجزیرة انگلیسی» بر اساس آماری که منتشر گرديد، اعلام كرد: سالیانه دست کم سیزده میلیون مورد سقط جنین در «چین» برای جلوگیری از به دنیا آمدن فرزند دوم، توسط برخی خانواده‌های چینی صورت می‌گیرد و گمان بر این است که آمار واقعی بسیار بیشتر باشد.6
 زنانی که قانون دولت چین را دربارة به دنیا نیاوردن بیش از یک بچّه، نقض می‌کنند، معمولاً با جریمة هزار تا چهارده هزار دلاری روبه‌رو می‌شوند.7
اين امر تنها در «اروپا» يا «آمريكا» رواج نيافته، زنان كشورهاي اسلامي و از جمله زنان ايراني نيز مبتلاي همين ماجرا هستند. اين واقعه، در حالي در ايران دامن مي‌گسترد كه از سويي جمعيّت ايران طيّ دهه‌هاي پيش رو، رو به كهولت مي‌گذارد و از ديگر سو، زمينه‌هاي از بين رفتن تركيب جمعيّتي و رو به اقليّت گذاردن جمعيّت شيعي ساكنان اين وطن اسلامي و شيعه‌خانه‌ي امام زمان(عج) را در خود پنهان دارد.
نبايد از نظر دور داشت كه اين عمل مذموم، امّا شايع، پيامدهاي اخلاقي و رواني بي‌شماري نيز در پي دارد. بحراني كه كيان حيات انساني و شأن الهي آنان را به مخاطره مي‌افكند و فروپاشي از درون را سبب مي‌شود.

آدم‌خواري
مطالعة خبري كه در رسانه‌ها منتشر شد، تصوير واضح‌تري از پا گرفتن عصر جاهليّت مدرن را به نمايش مي‌گذارد.
در هيچ يك از منابع، سخني از آدم‌خواري عرب عهد جاهلي به ميان نيامده است؛ در حالي كه در عصر ما و بر پهناي زمين، جماعتي از مردمان متمدّن، در زيباترين صورت و مرفّه‌ترين شكل زندگي، به آدم‌خواري مشغولند.
در جهان متمدّن امروز، خبري از «چين» بر روي سايت‌هاي اينترنتي قرار گرفته كه تيتر آن اين است: در ايالات «كانتون چين»، «سوپ گياهي به همراه گوشت نوزاد سرو مي‌شود.»
در متن خبر آمده است:
در كشور چين به دليل وجود قانون تك فرزندي و اينكه بعضي از خانواده‌ها به پسردار شدن علاقه‌مندند، نوزادان دختر را سقط مي‌كنند. در اين ميان خانواده‌هاي فقير اين جنين‌ها را به قيمت 2000 دلار مي‌فروشند. رستوراني در ايالت كانتون چين خريدار اين جنين‌هاست، آنها سوپ ويژة خود را كه مدّعي هستند، براي سلامتي و افزايش ميل جنسي بسيار مؤثّر است، از تركيب مغذّي‌ترين گياهان، گوشت مرغ و جنين سالم انسان كه 8 ساعت آب‌پز يا بخارپز مي‌شود، تهيّه مي‌كنند.8

رواج آرايش‌هاي افراط‌گونه در جامعة ايران
سقوط شأن زنان هم‌زمان با تنزّل شأن انسان و سلب حيثيّت معنوي و قدسي از وي اتّفاق افتاد. از همان جا مقام انسان در عرض ساير حيوانات تعريف شد و زنان، تبديل به كالايي جنسي شدند تا در خدمت تجارت و كمپاني‌هاي سرمايه‌دار درآيند و باعث افزايش سود سرمايه و سرويس‌دهي به جماعت آلودة نظام مدرن و عاري از پاكي و قداست شوند.
بايد اذعان داشت كه زنان نيز، بي‌آنكه واقف بر اين واقعه و دلّالگي شيطان در اين ميان شوند، باعث رواج بازار شهوت‌پرستان و سلطه‌جويان شدند.
ملاحظة گذرا و سطحي از بخشي از آمار و اطّلاعات زير، پرده از واقعيّتي شگفت‌آور برمي‌دارد.
جرّاحي زيبايي امروزه در جهان در زمرة پردرآمدترين جرّاحي‌ها به حساب مي‌آيد؛ چنان كه درآمد اين نوع از جرّاحي در «انگلستان» سيصد ميليون پوند برآورد شده كه همه ساله ده درصد به اين رقم اضافه مي‌شود. اين همه در حالي است كه جويندگان زيبايي در «آمريكا»، مبلغ يازده ميليارد دلار هزينه مي‌كنند. تعداد طالبان عمل جرّاحي زيبايي در ايالات متّحدة آمريكا، هشت ميليون و پانصدهزار نفر است.
چنان‌كه به اين ارقام، مبلغ يك ميليارد دلار هزينة لوازم آرايشي سالانه در جهان را بيفزاييد، درمي‌‌يابيد كه در اين عرصه چه مي‌گذرد.
به استناد اطّلاعات مندرج در سايت‌هاي مهم و خبرگزاري‌هاي رسمي «جمهوري اسلامي ايران»، طالبان زيبايي بيشتر، هر ساله رقمي معادل 182 ميليارد تومان براي رفع چين و چروك‌هاي صورت هزينه مي‌كنند. اين اهتمام جدّي براي جلب نظر و تبرّج، ايران را در رتبة اوّل جرّاحي بيني قرار داده است. در روزنامة «ايران»، مورّخ 10/12/1384 ش. از قول يكي از اعضاي كميسيون برنامه و بودجة مجلس، اعلام شده بود كه ايران، حائز رتبة سوم در جمع مصرف‌كنندگان لوازم آرايشي در «خاورميانه» است.
 بررسي‌ها حاکي از آن است، که خريد لوازم و موادّ آرايشي ۱۰ تا ۱۵ درصد هزينة خانوارهاي ايراني را به خود اختصاص مي‌دهد.9
 در ايران گروه سنّي ۲۲ تا ۲۴ سال، بزرگ‌ترين گروه مصرف‌کنندة موادّ آرايشي را تشکيل مي‌دهند.10
 خبرگزاري «مهر» گزارش داد: رئیس ادارة نظارت بر فرآورده‌های آرایشی ـ بهداشتی دانشگاه «علوم پزشکی کرمان» با اشاره به مصرف بی‌رویّة موادّ آرایشی در کشور گفت: ایران، هفتمین مصرف کنندة موادّ آرایشی در دنیا است.11

استفادة مردان از لوازم آرایشی…؟
 متأسّفانه آمارها نشان می‌دهد که مردان، به ویژه جوانان گرایش زیادی به استفاده از موادّ آرایشی و بهداشتی زنانه برای زیبایی خود پیدا کرده‌اند، به نحوی که از کرم پودرهای سفید کننده، خطّ چشم و حتّی اپیلیدی هم استفاده می‌کنند.12
 خبرگزاري «مهر» گزارش داد: یک کارشناس علوم رفتاری دانشگاه «شهید بهشتی» با مطالعه بر روی صدها جوان ایرانی به این نتیجه رسیده که مردان ایرانی، مصرف کنندة ۱۲ درصد از لوازم آرایشی زنانه هستند.13

ماهنامه موعود شماره 122

پي‌نوشت‌ها:

1. سايت سلامت نيوز، 25 آبان 1388 ش، كد خبر 18080.
2. همان.
3. همان.
4. همان.
5. همان.
6. سايت عصر ايران.
7. همان.
8 . http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/feb/08020109.htm.
9. خبرگزاري مهر.
10. همان.
11. همان.
12. همان.
13. همان.

 
بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.