صفحه نخست arrow کل عناوين اخبار تازه arrow چرا میرزای شیرازی بعد از فتوایش گریه کرد؟
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
چرا میرزای شیرازی بعد از فتوایش گریه کرد؟ چاپ پست الكترونيكي
۱۷ فروردين ۱۳۹۰

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در گفت وگو با مرکز خبر حوزه با اشاره به فرارسیدن سالروز فتوای تاریخی تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی، اظهار داشت: یکی از عوامل مهم سقوط رژیم طاغوت در ایران، قدرت های مردمی برگرفته از نفوذ کلام مراجع تقلید و علمای دین بود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم میراحمدی خاطرنشان ساخت: مراجع تقلید و علمای دین در طول تاریخ شیعه، به خاطر پایگاه مردمی و نفوذ کلام و اندیشه و تفکرشان در میان مردم، همواره قدرتی انکار ناپذیر بوده اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور قم تصریح کرد: یکی از مراجع بزرگ شیعه که قدرت خود را در طول تاریخ نشان داده است، میرزای شیرازی بود که با فتوای تاریخی تحریم تنباکو، قدرت انکار ناپذیر مراجع تقلید و علمای دین و نفوذ کلام و اندیشه دین در میان مردم مسلمان را اثبات کرد.

* نفوذ فتوای میرزای شیرازی تا کاخ ناصرالدین شاه

وی افزود: مرحوم میرزای شیرازی وقتی فتوای تاریخی تحریم تنباکو را از شهر سامرا که محل زندگی شان بود، صادر کردند، نفوذ این فتوا به اندازه ای بود که تمام شیعیان به آن عمل کردند و حتی در حرم سرا و کاخ ناصرالدین شاه قلیان ها شکسته شد.

حجت الاسلام و المسلمین میراحمدی، گفت: ناصرالدین شاه هر چه تلاش کرد نتوانست مانع از نفوذ فتوای مرجع تقلید بزرگ زمان میرزای شیرازی شود؛ او وقتی از زنان حرم سرای خود با عصبانیت می پرسد که چرا قلیان ها را می شکنید؟، پاسخ می شنود که همان مرجع تقلیدی که با فتوای خود ما را به تو حلال کرد، با فتوای خود استفاده از تنباکو را حرام اعلام کرده است.

وی در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: نکته ای در صدور فتوای تاریخی تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی و تأثیر انکارناپذیر آن در جامعه آن روز جهان تشیع وجود دارد که باید برای آن به ذکر داستانی از شهید آیت الله مدرس که توسط دختر ایشان و در مصاحبه ای مطرح شده، بپردازم.

امام جمعه شهرستان بندپی، در بیان داستان مذکور گفت: زمانی که مرحوم آیت الله سیدحسن مدرس، طلبه جوانی بودند، به سامرا رفته تا با مرحوم میرزای شیرازی ملاقات کنند؛ بعد از این که میرزای شیرازی از نام و نشان شهید مدرس می پرسد و می‌فهمد که اهل اصفهان ایران است، از اوضاع و احوال ایران از او می پرسد که شهید آیت الله مدرس در پاسخ مرحوم میرزای شیرازی، می گوید: فتوای شما در ایران غوغا به پا کرده و همه مردم حتی در قصر ناصرالدین شاه قلیان ها را شکستند؛ بعد از این که میرزای شیرازی این سخنان را از شهید آیت الله مدرس می شنود شروع به گریه می کند؛ شهید آیت الله مدرس از ایشان می پرسند که چرا گریه می کنید من فقط واقعیت های ایران را عرض کردم؟؛ میرزای شیرازی نیز در پاسخ به شهید آیت الله مدرس می فرمایند من از اهمیت دادن مردم به سخن عالمان دینی ناراحت نیستم، بلکه گریه و ناراحتی من به این دلیل است که دشمنان اسلام که تا کنون نمی دانستند قدرت اسلام در کجاست، از امروز فهمیدند؛ و از این رو از همین امروز برای شکستن قدرت اسلام کار می کنند.

* قدرت اسلام در نفوذ تفکرات علمای دین است

حجت الاسلام و المسلمین میراحمدی در پایان گفت: واقعا قدرت اسلام در نفوذ تفکرات مراجع تقلید و علمای دین است و از این رو باید همواره نسبت به این جایگاه احترام و اهمیت ویژه ای قائل باشیم.

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2019 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.