spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
گوانتانامو فعال می‌شود چاپ پست الكترونيكي
۱۶ فروردين ۱۳۹۰
برخلاف وعده‌هاي تبليغاتي رئيس جمهور آمريكا مبني بر تعطيلي زندان گوانتانامو، به نظر مي‌رسد سه سال پس از اين وعده نه تنها اين زندان تعطيل نشده، بلکه قرار است دادگاه آن نيز دوباره فعال شود.
ایسنا:

خالد شيخ محمد که از سوي دولت آمريکا متهم به طراحي حملات ۱۱ سپتامبر شده، همراه چهار مظنون ديگر که قرار بود به يک دادگاه مدني منتقل شوند، در يک کميسيون نظامي در گوانتانامو محاکمه مي شوند.

اريک هولدر، وزير دادگستري آمريکا که پيشتر گفته بود خالد شيخ محمد در دادگاه مدني و در خاک آمريکا محاکمه خواهد شد با تغيير نظر خود اعلام کرد: ما بيش از اين نمي توانيم اجازه دهيم که اين محاکمه به تعويق افتد.

وزير دادگستري آمريكا با حمله به کنگره آن را متهم کرد که با محدوديت‌هاي "غيرعاقلانه" که بر دولت اعمال کرده عملاً دست‌هاي او را بسته است.

هولدرگفت: صدها تن از کساني که با شبکه هاي تروريستي همکاري داشته اند با موفقيت محاکمه شده و در زندان هاي آمريکا محبوس هستند. دولت اوباما به پيگرد قضايي مظنونين در دادگاه‌هاي آمريکا ادامه مي دهد.

وي افزود: وزارت دادگستري آماده بود که مدارکي "قوي" عليه خالد شيخ محمد و همدستانش مطرح کند. مجازات مورد درخواست براي وي احتمالا همچنان اعدام خواهد بود.

کنگره آمريکا يک رشته موانع قانوني در مسير انتقال بازداشتي هاي گوانتانامو به خاک آمريکا اعمال و چنين محاکمه اي را عملا غيرممکن کرد.

با اين حال به نظر مي‌رسد اوباما پس از گذشت دو سال و چند ماه از رياست جمهوري‌اش در اجراي مهمترين وعده‌هاي انتخاباتي‌اش يعني تعطيلي زندان گوانتانامو، پايان دادن به جنگ عراق و افغانستان و ترميم اقتصاد بحران زده آمريکا نه تنها موفق نبوده، بلکه به دليل عدم موفقيت در انجام اين وعده‌ها در موقعيت بسيار ضعيفي قرار دارد.

منابع آگاه در واشنگتن مي‌گويند دولت باراک اوباما با مخالفت شديد جمهوريخواهان از تصميم پيشين خود براي انتقال خالد شيخ محمد به دادگاهي در آمريکا صرفنظر کرده است. اوباما اخيرا منع محاکمه نظامي افراد مظنون به فعاليت‌هاي تروريستي را لغو کرد.

وي کنگره را متهم کرد که با مخالفت خود با بستن زندان جنجالي گوانتانامو در کوبا و ممانعت از محاکمه برخي مظنونين در دادگاه‌هاي آمريکا امنيت ملي اين کشور را تضعيف کرده است.

کنگره آمريکا يک رشته موانع قانوني در مسير انتقال بازداشتي‌هاي گوانتانامو به خاک آمريکا اعمال و چنين محاکمه‌اي را عملاً غيرممکن کرد.

مقام‌هاي محلي نيويورک نيز به شدت با اين تصميم مخالفت کردند چون نگران هزينه سنگين انجام چنين محاکمه‌اي که بايد تحت تدابير شديد امنيتي انجام مي‌شد، بودند.

خالد شيخ محمد و چهار تن ديگر در اواخر دوره رياست جمهوري جورج بوش در برابر يک کميسيون نظامي متهم شدند اما آنها هيچ‌گاه اتهام وارد شده به خود را توسط سازمان‌هاي جاسوسي و اطلاعاتي آمريکا نپذيرفتند، بعد از روي کار آمدن باراک اوباما اين روند قضايي متوقف شد.

به نظر مي‌رسد دولت آمريکا که در برابر جنگ با تروريسم در افغانستان که امروز به جنگ با مردم اين کشور و حمله به پاکستان مبدل شده و همچنين براي ايجاد يک فضاي رواني جديد در پي تحولات اخير در خاورميانه بر آن است تا يک جنگ تبليغاتي جديد را شروع کرده و مساله جنگ با تروريسم را بار ديگر وارد ادبيات سياسي خود کند.

خالد شيخ محمد از سال ۲۰۰۳ که در پاکستان دستگير شد تاکنون در اختيار آمريکا قرار دارد.

دادستان‌ها مي گويند وي به اقدامات تروريستي ديگري به جز حملات ۱۱ سپتامبر اعتراف کرده است.

برخي از اين موارد عبارت است از: بمبگذاري در کلوپ شبانه‌اي در بالي در سال ۲۰۰۲، بمبگذاري مرکز تجارت جهاني در سال ۱۹۹۳، قتل دانيل پرل خبرنگار آمريکايي و عمليات نافرجام بمبگذاري در کفشي در يک هواپيماي آمريکايي در سال ۲۰۰۱.
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2019 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.