صفحه نخست arrow کل عناوين اخبار تازه arrow تلاش آمریکا و ژاپن برای مخفی نگه داشتن فاجعه اتمی فوکوشیما
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
تلاش آمریکا و ژاپن برای مخفی نگه داشتن فاجعه اتمی فوکوشیما چاپ پست الكترونيكي
۱۵ فروردين ۱۳۹۰

به گزارش مشرق، یو ایچی شیماتزو، سردبیر سابق هفته نامه تایمز ژاپن، از تلاش وسیع دولت آمریکا و ژاپن برای مخفی نگه داشتن عمق فاجعه نیروگاههای هسته ای ژاپن پرده برداشت.

 شیماتزو این مسئله را در شبکه تلویزیونی دولتی چین سی سی تی وی (CCTV) عنوان کرد.
پس از جلسه  ای که به دعوت نخست وزیر ژاپن  صورت گرفته، مقرر گردید که نهادهای ژاپنی بدون هماهنگی با مقامات بالا اخبار مربوط به این حادثه را منتشر نکنند.

این سانسور به دنبال وضع بند 15 قانون مربوط به شرایط اضطراری اعمال می شود.
شیماتزو بیان می دارد اوباما از کاخ سفید تیمی برای مشاوره به دولت نائوتو کان فرستاده است. به جای اعزام کارشناسانی از وزارت انرژی، آژانس سلامت هسته ای و وزارت بهداشت، نمایندگانی از آژانس توسعه بین الملل آمریکا (USAID) برای نظارت بر این پنهان کاری فرستاده شده اند.
به اعتقاد ویلیام بلوم مؤلف کتاب «امید مهلک: مداخلات ارتش و سازمان سیا آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم»، آژانس توسعه بین الملل آمریکا (USAID) رابطه نزدیکی با سیا دارد و افسران سیا اغلب تحت پوشش این آژانس در خارج از کشور عمل می کنند.
شیماتزو ادامه می دهد: «سیا و جاسوسانش طبیعتاً نگران جای پای خود در پایگاه نیروی هوایی میساوا در حوزه آیویت هستند که به شدت در اثر زلزله آسیب دید. میساوا با آنتن استراق سمعش، مرکز نبرد الکترونیکی و جاسوسی پیشرفته آمریکا در آسیای شرقی است.»
سیا همچنین از ابعاد جغرافیای سیاسی بحران ژاپن به خصوص در نسبت با دشمنان منطقه ای چون پیونگ یانگ، پکن و مسکو نگران است. چین و روسیه بدون چنین تعلقاتی عمیق، به این کشور کمک کرده اند و این بدون شک می تواند برای نهاد های سیاسی آمریکا تهدید محسوب شود.
پنتاگون نیز از مدیریت اطلاعاتی که از ژاپن منتشر می شود منافع زیادی می برد. آمریکا علاوه بر پایگاههای نظامی در حال گسترش در ژاپن پس از پایان جنگ جهانی دوم، مجتمع صنعتی-نظامی تاثیر گذاری به نام وستینگ هاوس در این کشور دارد .

وستینگ هاوس در سال 2009 مامور نظارت بر کار شرکت صنایع سوخت هسته ای ژاپن که تنها تأمین کننده سوخت راکتورهای آب جوش و راکتورهای آب فشرده در این کشور است گردید.

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.