صفحه نخست arrow مقالات arrow غرب و منجي‌گرايي arrow رويكرد مسيحيت و غرب به معنويت و مهدويت-1
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
رويكرد مسيحيت و غرب به معنويت و مهدويت-1 چاپ پست الكترونيكي
۲۴ شهريور ۱۳۸۲
رفتن به
رويكرد مسيحيت و غرب به معنويت و مهدويت-1
صفحه 2

گويا غرب هم از راهى كه‏رفته خودپشيمان شده وقصد بازگشت دارد و دراين بازگشت و رويكرد،معنويت و در راس آن‏منجى‏گرايى را به عنوان‏يك وسيله تنبيه، تذكر وتزكيه به كار گرفته است.

همان‏طور كه مى‏دانيم مساله‏مهدويت در بين تمامى اديان، مذاهب‏و ملل و نحل به گونه‏اى مطرح گرديده‏و شايد تنها اعتقاد و باورى باشد كه‏تمامى مذاهب و اديان متفقا آن راباور دارند و هر يك با تلقى خاصى ازمنجى‏آخرالزمان نام شخص خاصى‏را ذكر مى‏كنند; يهوديان معتقد به‏ظهور «ماشيح‏» هستند ، مسيحيان‏معتقد به بازگشت و رجعت‏«عيسى‏عليه السلام‏» هستند، زرتشتيان آمدن‏«سوشيانس‏» را انتظار مى‏كشند وبوداييان چشم به راه بازگشت‏«بوداى پنجم‏» هستند و حتى پيروان‏مذاهبى چون سيك، هندو برهما نيزمنجى خاصى در اعتقادات خوددارند. اما شايد در هيچ دينى به اندازه‏اسلام و آن هم در قرآن از آمدن‏منجى‏آخرالزمان و به اعتقاد مامسلمانان مهدى موعود عليه السلام صحبت‏به ميان نيامده باشد. قرآن مهدويت وحكومت صالحان بر روى زمين را درآيات چندى مورد تاكيد قرار داده ومى‏فرمايد:

«ولقد كتبنا فى‏الزبور من بعدالذكران الارض يرثها عبادى‏الصالحون‏» (1)

«قال موسى لقومه استعينوابالله‏واصبروا ان‏الارض‏لله يورثها من‏يشاء من عباده‏والعاقبة للمتقين‏» (2)

«ونريدان نمن على الذين استضعفوافى‏الارض‏ونجعلهم‏ائمة‏ونجعلهم‏الوارثين ] ونمكن لهم فى‏الارض‏ونرى فرعون و هامان و جنودهما منهم‏ماكانوا يحذرون‏» (3)

«هوالذى ارسل رسوله بالهدى ودين‏الحق ليظهره على‏الدين كله ولوكره‏المشركون‏» (4)

«اذا جاء نصرالله والفتح ] ورايت‏الناس‏يدخلون فى‏دين‏الله‏افواجا] فسبح بحمد ربك و استغفره‏انه كان توابا» (5)

اين آيات و تعداد بسيار زيادى ازآيات، روايات و احاديثى كه در اين‏مورد (ظهور حضرت مهدى صلى الله عليه وآله وسلم)در قرآن و كتب اسلامى وجود داردمساله ظهور منجى آخرالزمان را دراديان ديگر در مقايسه با اسلام حداقل‏در بين ما مسلمانان كمرنگ نموده‏است تا جايى كه گاهى اوقات‏فراموش مى‏كنيم كه اديان ديگر نيز به‏آن معتقدند. شايد چنين تصورى‏بيشتر از آنجا نشات گرفته باشد كه‏ما خود را در مقابل دنيايى احساس‏مى‏كنيم كه آن را دنياى غرب مى‏ناميم‏و غربيان عموما بيش از آنچه درمسائل معنوى و الهى پيشقدم باشنددر مسائل مادى پيشقدم بوده‏اند وحتى متاسفانه چهره‏اى كاملا مادى‏را از خود ارائه كرده‏اند كه براى عده‏كثيرى اين تصور را به وجود آورده‏كه معنويت هيچ جايگاهى در غرب‏ندارد.اما مساله اين چنين هم كه ازظواهر امر برمى‏آيد، نيست و امروزما شاهد آن هستيم كه در همين غرب‏سر تا پا مادى و غرق در ماديات وظواهر حيوانى زندگى، گرايش‏شديدى نسبت‏به مسائل معنوى وحتى منجى گرايى آن هم با تبليغات‏همه جانبه به چشم مى‏خورد. گوياغرب هم از راهى كه رفته خودپشيمان شده و قصد بازگشت دارد ودر اين بازگشت و رويكرد، معنويت ودر راس آن منجى‏گرايى را به عنوان‏يك وسيله تنبيه، تذكر و تزكيه به كارگرفته است. غربيان چون پيش از ملل‏ديگر به تكنولوژى و علوم مادى ورفاهى كه در سايه اين علم وتكنولوژى به دست‏آمده‏دست‏يافته‏اندو در واقع دموكراسى غربى همه چيزرا برايشان به‏ارمغان آورده به جزمعنويات; اين بار گام در وادى‏معنويات گذاشته و چاره دردهاى‏غيرقابل درمان ناشى از گرايش به‏مادى را در آن مى‏جويند. امروزه اگربر نشريات و بولتنهاى مذهبى و حتى‏روزنامه‏هاى غربى نظرى بياندازيم‏شاهد اين رويكرد غرب خواهيم بود،شايد باور اين مساله دشوار باشد كه‏امروزه حتى ادعيه خاصى از طرف‏كليساهاى مسيحى (كاتوليك‏ها) وديگر فرق مسيحيت‏به شكل‏بروشورهايى چاپ و در مقياس‏وسيع توزيع مى‏شود كه در واقع‏مردم را به يك عبادت و اداى ذكردسته جمعى فرا مى‏خواند كه هدف‏عمده آن تزكيه نفس و دعا براى‏بازگشت عيسى مسيح عليه السلام است.

امروزه شاهد آنيم كه هر از چندى‏يكى از نشريات غربى خبرى ازمكاشفه‏اى يا الهاماتى از طرف‏حضرت مريم عليها السلام، حضرت عيسى‏مسيح عليه السلام و حتى حضرت فاطمه عليها السلام‏و به قول غربيان [ و تجلى‏آنها در مكانهايى خاص نظير محله‏مسيحى‏نشين دمشق ، «مجوكرويه‏» (6) يوگسلاوى و يا كوههاى راكى‏آمريكا مطرح مى‏سازند كه گزارش واسناد آنها تماما موجود است. وان‏شاءالله به حضور خوانندگان‏عزيز ارائه خواهد شد.

اخيرا در يكى از انتشارات دينى‏«بنياد رايله‏» (7) تحت عنوان «نامه‏آبى‏» (8) مقاله‏اى تحت عنوان «چراكسى ما رابه خود نمى‏آورد» چاپ‏شده است و پدر روحانى «گورك‏كوسيكى‏» (9) بيانات جالب توجهى‏ابراز داشته است كه به چند جمله آن‏اشاره مى‏كنيم تا نشاندهنده ميزان‏توجه و رويكرد غرب باشد. وى‏مى‏گويد:

زمانى كه بازگشت‏شكوهمندعيسى مسيح عليه السلام به وقوع پيوندد عده بسيارى افسوس خواهندخورد.وى در جايى ديگر از سخنان‏خود مى‏گويد: «خداوند بندگانش رامرتبا و به طرق مختلف مورد خطاب‏قرار مى‏دهد. چرا ما گوشهاى خود رابر روى صحبتهاى خداوند بسته‏ايم؟قلبهاى ما سفت و سخت‏شده است، مابايد به رحمت و بخشش خداوند وعيسى عليه السلام ايمان داشته باشيم و خودرا براى بازگشت او آماده كنيم;عيسى مسيح عليه السلام به زودى خواهدآمد، ما بايد براى ظهور حضرت‏مسيح دعا كرده و نماز به پا داريم،بشر بدون بازگشت عيسى به صلح وآرامش دست نخواهد يافت.»

آرى، جاى بسى اميدوارى وخرسندى است كه قيامى عمومى وفراخوانى معنوى و الهى در كار است‏تا تمام جهانيان را متوجه اين امربزرگ - كه همان مساله آخرالزمان ومنجى الهى است - نمايد; اين رخدادهانشان مى‏دهد كه اكثريت جهانيان براين باورند كه ديگر از دست نيروهاى‏بشرى براى نجات جهان كارى‏ساخته نيست و تنها ازبين‏برنده‏جنگ، جهل، دشمنى و فساد يك رهبرالهى است كه با آمدن خود نويد ديرين‏الهى را كه همان حكومت صالحان ومستضعفان بر زمين است تحقق‏مى‏بخشد.


 
< قبل
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.