spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
خطرهاي ناشي از سايتهاي اجتماعي چاپ پست الكترونيكي
۱۰ آبان ۱۳۸۹
 شايد به زودي روزي فرا برسد كه به جوانان پس از رسيدن به سن بلوغ، پيشنهاد شود كه نام خود را تغيير دهند تا بتوانند با گذشته خود در اينترنت وداع كنند. وابستگي زياد جوانان به سايتهاي اجتماعي مثل فيس بوك، رئيس گوگل را واداشته است كه به آنان هشدار دهد، در افشاي اسرار و اطلاعات شخصي خويش احتياط بيشتري به خرج دهند.

 

وياچسلاف كازلف1

چكيده:

شايد به زودي روزي فرا برسد كه به جوانان پس از رسيدن به سن بلوغ، پيشنهاد شود كه نام خود را تغيير دهند تا بتوانند با گذشته خود در اينترنت وداع كنند. وابستگي زياد جوانان به سايتهاي اجتماعي مثل فيس بوك، رئيس گوگل را واداشته است كه به آنان هشدار دهد، در افشاي اسرار و اطلاعات شخصي خويش احتياط بيشتري به خرج دهند.

احتمال دارد كاربران بي‌شماري كه از امكانات سايت‌هاي اجتماعي استفاده مي‌كنند، به علت از دست دادن محدودۀ شخصي و جمعي دچار مشكلاتي شوند. اريك اشميدت، رئيس اجرايي هيئت مديره «گوگل»، در مصاحبه‌اي با نشريه «وال استريت جورنال»، اين هشدار را داد. رئيس اين غولIT اطمينان دارد كه كاربران بي‌شمار سايت‌هاي اجتماعي آگاه نيستند كه دل‌بستگي آنان به اين سايتها، شايد در زندگي آينده‌شان تأثير بگذارد. به اعتقاد اشميدت، بيشتر كاربران از روي عادت، از صفحه اطلاعات شخصي خود در اينترنت، بيشتر به عنوان يك سرگرمي استفاده مي‌كنند تا يك كارت ويزيت. جالب اين است كه سخنان رئيس سايت گوگل در بحبوحه اوج‌گيري جنجال مربوط به سرباز پيشين ارتش اسرائيل، كه در صفحات اطلاعات شخصي خود در سايت «فيس بوك» عكس‌هايي از اسراي نظامي را قرار داده بود، به گوش ميرسد.

آقاي اشميدت به اين نشريه امريكايي گفت: «شايد به زودي روزي فرا برسد كه به جوانان پس از رسيدن به سن بلوغ، پيشنهاد شود كه نام خود را تغيير دهند تا بتوانند با گذشته خود در اينترنت وداع كنند. من مطمئن نيستم كه جامعه از پيامدهاي اين مسئله آگاه باشد و بداند كه اطلاعات مربوط به افراد صددرصد در دسترسند و در اين ميان، از طريق شخص آنان وارد اينترنت مي‌شوند.» آقاي اشميدت در اثبات اين سخنان خود بزرگترين سايت اجتماعي جهان، فيس بوك را يادآور شد. به اعتقاد وي، افرادي كه در سايت فيس بوك صفحه اطلاعات شخصي دارند، درباره كيفيت و ماهيت مطالبي كه وارد سايت كرده‌اند و پيامد اين عمل خود در اين فضاي آزاد نمي‌انديشند. آقاي اشميدت خاطرنشان كرد: «حتي كاري به مواردي ندارم كه طي آنها اين قبيل اطلاعات از سوي مفسده‌جويان و يا تروريست‌ها مورد سودجويي قرار مي‌گيرند.» وي اطمينان دارد كه نسل جديد كاربران در روش وارد كردن اطلاعات و جست و جو تغييراتي خواهند داد. رئيس گوگل پيش‌بيني مي‌كند كه براي هر فردي، يك فضاي اطلاع‌رساني شخصي به وجود خواهد آمد.

سخنان اريك اشميدت درباره عدم احساس مسئوليت بسياري از كاربران در سايت‌هاي اجتماعي، بسيار به موقع بوده است؛ زيرا مسئله تغيير نام به سبب گذشته ناموفق در اينترنت، كه اين ميلياردر مطرح كرده است، در حال حاضر براي ادن آبرجيل، سرباز سابق ارتش اسرائيل بيش از هر زماني اهميت دارد. او قصد داشت با قرار دادن عكس‌هاي مستند در سايت فيس بوك دين خود را به ميهنش ادا كند. عكس‌هاي آبرجيل جنجال عظيمي در اسرائيل برانگيخته است. جامعه از اين جهت خشمگين شده است كه در برخي از عكس‌هايي كه در آلبوم عكس با عنوان «ارتش: بهترين لحظات زندگي من» قرار داده شده‌اند، اين سرباز قديمي در كنار مرداني كه دست‌ها و چشمانشان بسته است، ديده مي‌شود. به زودي مشخص شد كه آبرجيل بهترين روزهاي زندگي خود را با اسراي فلسطيني گذرانده است. اما ظاهراً اين سرباز قديمي ارتش اسرائيل آگاه نبود كه اين رفتار وي ممكن است چه انزجاري را به همراه داشته باشد ـ وي به اتفاق دوستانش براي مدت‌هاي زيادي درباره عكس‌هايي كه خود و سربازان هم دوره‌اي‌اش گرفته‌اند، سخن مي‌گفت، آن هم با لحن بذله‌گويانه و تمسخرآميز.

ايشايي مناخيم، مدير كميته اسرائيلي در مبارزه با شكنجه، به همراه فرماندهان ارتش با اعلام آنكه اين يك رسوايي براي ارتش اسرائيل است، انتشار اين عكس‌ها را محكوم كرد. اما نهايت چيزي كه در انتظار آبرجيل است، اين است كه ممكن است خويشاوندان اين اسراي فلسطيني عليه او شكايت كنند ـ اما اين سرباز قديمي به دادگاه كشانده نخواهد شد زيرا خدمت سربازي وي در ارتش مدت‌ها پيش به پايان رسيده است.

ماهنامه سیاحت غرب شماره 86

منبع: http://vimeo.com

1. Vyacheslav Kozlov، روزنامه نگار روسی

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.