spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
چراغ راه چاپ پست الكترونيكي
۱۹ مهر ۱۳۸۹
 روح لطيفش تجلّي واقعي عرفان و رفتار و خلق کريمانه‏اش نمادي از حضور عالمان آگاه در سطح جامعه بود، سخن از عارف کامل آيت الله ميرزا محمّد علي شاه آبادي است، در اين نوشتار براي بهره‌مندي از درياي ژرف معارف از منظر آن حکيم الهي دست ‏به دامان بزرگي شده‏ايم که به تعبير خودش شايد هيچ کس به اندازة ايشان، آيت الله شاه آبادي را نشناخته است. برخي از نکته‏هاي نابي که در پي مي‏آيد، نقل قول‏هايي است که حضرت امام خميني(ره) در کتاب‌هايشان از مرحوم شاه آبادي بيان نموده‏اند.
 
 
آيت الله محمّد علي شاه آبادي(ره)

روح لطيفش تجلّي واقعي عرفان و رفتار و خلق کريمانه‏اش نمادي از حضور عالمان آگاه در سطح جامعه بود، سخن از عارف کامل آيت الله ميرزا محمّد علي شاه آبادي است، در اين نوشتار براي بهره‌مندي از درياي ژرف معارف از منظر آن حکيم الهي دست ‏به دامان بزرگي شده‏ايم که به تعبير خودش شايد هيچ کس به اندازة ايشان، آيت الله شاه آبادي را نشناخته است. برخي از نکته‏هاي نابي که در پي مي‏آيد، نقل قول‏هايي است که حضرت امام خميني(ره) در کتاب‌هايشان از مرحوم شاه آبادي بيان نموده‏اند.
 
بهت فرشتگان
سه آية آخر سورة مبارک حشر را تلاوت کنيد تا ملکة شما شود و اوّلين اثري که از آن مترتّب مي‏شود، پس از مرگ و شب اوّل قبر است. وقتي که ملکين از طرف پروردگار براي سؤال و جواب مي‏آيند، در جواب «من ربّک؟»1 بگويي: «هُوَ اللهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ ٭ هُوَ اللهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ ٭ هُوَ اللهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَي يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ‏»2
وقتي اين طور پاسخ بگويي ملائکة الهي مبهوت و متحيّر مي‏شوند، چون اين معرفي حق است ‏به زبان حق، نه معرفي حق به زبان خلق.3

 گوش کردن به تغنيّات4
اي عزيز، بکوش تا صاحب عزم و داراي اراده شوي،5 که خداي نخواسته اگر بي‏عزم از اين دنيا هجرت کني، انسان صوري بي‏مغزي هستي که در آن عالم به صورت انسان محشور نشوي؛ زيرا که آن عالم، محلّ کشف باطن و ظهور سريره است و جرئت بر معاصي، کم کم انسان را بي‏عزم مي‏کند و اين جوهر شريف6 را از انسان مي‏ربايد. استاد معظّم ما مي‏فرمودند:
بيشتر از هر چه، گوش کردن به تغنيّات، سلب اراده و عزم از انسان مي‏کند.7

سگ درگاه خدا
به قول شيخ بزرگوار ما: شيطان، سگ درگاه خداست. اگر کسي با خدا آشنا باشد، به او عوعو نکند و او را اذيّت نکند.
سگ در خانه، آشنايان صاحب خانه را دنبال نکند. شيطان نمي‏گذارد کسي که آشنايي با صاحب‌خانه ندارد، وارد خانه شود. پس اگر انساني با صاحب‌خانه در ارتباط است، مي‏تواند از او بخواهد که شرّ سگ خانه‏اش را از او کم کند و از صاحب‌خانه بخواهد که صداي آن سگ را بخواباند.8

راهي براي اصلاح نفس
جناب عارف بزرگوار مي‏فرمودند که:
مواظبت‏ به آيات شريف آخر سورة حشر، از آية شريف: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللهَ إِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ.»9 تا آخر سورة مبارکه، با تدبّر در معني آنها در تعقيب نمازها، خصوصاً در اواخر شب که قلب فارغ البال است، خيلي مؤثّر است در اصلاح نفس.10


محبّت دنيا، در وقت مردن
بدان که «نفس‏» در هر حظّي که از اين عالم مي‏برد، در «قلب‏» اثري از آن واقع مي‏شود... و سبب تعلّق آن است ‏به دنيا و التذاذات هر چه بيشتر باشد، قلب از آن بيشتر تأثير پيدا مي‏کند و تعلّق و حُبّش بيشتر مي‏گردد تا آنکه تمام وجهة قلب، به دنيا و زخارف آن گردد و اين منشأ مفاسد بسياري است. تمام خطاهاي انسان و گرفتاري به معاصي و سيّئات، براي همين محبّت و علاقه است و از مفاسد بزرگ آن، چنانچه حضرت شيخ عارف ما، روحي فداه مي‏فرمودند، آن است که:
اگر محبّت دنيا، صورت قلب انسان گردد و انس به او شديد شود، در وقت مردن که براي او کشف شود که حق تعالي او را از محبوبش جدا مي‏کند و ما بين او و مطلوباتش افتراق مي‏اندازد، با سخطناکي و بغض به او از دنيا برود.
و اين فرمايش کمرشکن، بايد انسان را خيلي بيدار کند که قلب خود را خيلي نگاه دارد.11

حضور قلب
همة ارباب صنايع و حرف12 و اهل لذّات و معاملات و عادات، اعمال خود را با حضور قلب انجام مي‏دهند، به جهت آنکه قلب داراي محبوب است و بنابراين متوجّه به محبوب خواهد بود; فقط اهل عبادت، محروم از قلبند! با آنکه اساس پرستش و ستايش بر حضور است و حقيقتاً تمام عاملان، اخطار مي‏کنند به اهل عبادت که ما عملي نکرده‏ايم مگر با حضور قلب، آيا شما در تمام عمر عبادت کرده‏ايد با حضور قلب يا نه؟13
 
ماهنامه موعود شماره 116


پي‏نوشت‏ها:

۱. يعني: خداي تو کيست؟
۲. سورة حشر، آيات 22 ـ 24.
۳. آيت الله نصرالله شاه‏آبادي، برنامة راديويي سيماي فرزانگان، سال ۱۳۶۵.
۴. آوازها و موسيقي‏هاي مطرب.
۵. امام خميني (ره) در کتاب آداب نماز مي‏فرمايند که شيخ بزرگوار، شاه آبادي روحي فداه، از عزم و اراده به «مغز انسانيّت‏» تعبير مي‏کردند.
۶. عزم و اراده.
۷. چهل حديث، امام خميني (ره)، حديث ۱، ص 8.
۸. همان، ص ۵۲.
۹. سورة حشر، آية ۱۸.
۱۰. چهل حديث، امام خميني، صص ۲۰۷ و ۲۰۸.
۱۱. همان، صص ۱۲۳ و ۱۲۴.
۱۲. حرفه‏ها .
۱۳. شذرات المعارف، شاه آبادي، شذرة چهارم، معرفة ۱۴۶.

 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.