spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود
addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
قوم نشان شده چاپ پست الكترونيكي
۲۲ خرداد ۱۳۸۹
 با يک نگاه کوتاه و گذرا در تاريخ ايران مي بينيم که در هيچ زماني مردم اين سرزمين درگير شرک و بت پرستي نبوده اند، حتي زماني که حاکمان در دربارهاي خود مشغول عيش و نوش بوده اند.

شايد اين ويژگي فقط مختص قوم نشان شده ي ايران باشد. بله! قوم نشان شده. اين تعبيري است که اسماعيل شفيعي سروستاني در سخنان خود در سي و نهمين نشست فرهنگ مهدوي، در مورد قوم مسلمان ايران به کار برد.

ايشان در اين سخنراني با کنار هم قرار دادن ويژگي هاي اخلاقي ايرانيان در دوران باستان و بعد از آن، چگونگي ورود اسلام، خدمات متقابل ايران و اسلام و ... با استناد به آيات و روايات، جايگاه قوم نشان شده را در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي بيان کردند.

"اسلام آوردن ايرانيان نقطه ي آغازين ورود اين سرزمين و قوم ايراني در گردونه ي ويژه ي عجيبي است، گردونه ي تقدير الهي..."

در اينجا به برخي از نکات جالب توجه اين برنامه اشاره مي کنيم:

- مهم ترين خصيصه ي ايرانيان خردورزي و بعد از آن مرگ انديشي ويژه اي است که آن ها را متوجه جهاني ديگر مي داند، است؛

- ايراني جوانمرد است، جوانمردي، عصاره ي از تمام دريافت ها با ويژگي هاي ايراني است که عالي ترين درجه ي آن در جهان پهلواني است؛

- اولين شهيد ايراني، شهربن باذان، پسر باذان ساساني است که در جنگ با يک مدعي دروغين نبوت در يمن به شهادت رسيد؛

- نزد پيامبر صلوات الله عليه سخن از مواليان و عجم ها به ميان آمد، حضرت فرمود: سوگند به خدا من بيش از شما به آن ها اعتماد دارم. (عصر ظهور، 228)

مطالب ذکر شده در لوح فشرده شماره يک مجموعه ي قوم نشان شده، نقش ايران و ايرانيان در واقعه ي شريف ظهور آماده و در دسترس شما عزيزان قرار گرفته است.

اما در لوح فشرده ي دوم اين مجموعه که حاصل نشست فرهنگ مهدوي چهلم است، دکتر اسماعيل شفيعي سروستاني در سخنان خود بيشتر به نقش ايرانيان در زمان ظهور و پس از آن تمرکز کرده اند.

- اولين وظيفه ي ايرانيان، در صدر اسلام، پرورش و گسترش دادن فرهنگ و تمدن اسلامي بود است، دومين وظيفه ي اين قوم، زمينه سازي ظهور حضرت حجت عليه السلام است و وظيفه ي سوم هم همراهي با حضرت در برپايي دولت کريمه است. اين است راز ماندگاري شش هزار ساله ي ايران.

- شيخ صدوق، حسين بن روح نوبختي، ابو سهل نوبختي از ياران خاص امام معصوم بوده اند که هر سه ي آن ها ايراني هستند.

- در جريان جنگ جهاني اول ميرزاي نائيني از شرايط سخت به ستوه آمدند و به امام زمان عليه السلام استغاثه کردند. حضرت در جواب ايشان فرمودند: اينجا شيعه خانه ي ماست، مي شکند، خم مي شود. خطر هست ولي ما نمي گذاريم سقوط کند.

- شهر قم در سال 73هـ . ق از جانب امام باقر عليه السلام پاه گذاري شد. اين شهر در روايات محلي است که بارها به نيکي از آن ياد شده است.

- در ميان 313 نفر يار خاص امام زمان عجل الله تعلي فرجه الشريف، 150نفر از ايشان ايراني هستند و مابقي ايراني تبار. براي آگاهي بيشتر در مورد ياران خاص حضرت، نام و نسب ايشان به کتاب نوائب الدهور علامه سيد محمد ميرجهاني مراجعه کنيد.

براي تهيه اين اثر مي توانيد با شماره تلفن 66956167 تماس بگيريد و يا به نمايشگاه هاي ماهانه ي موسسه فرهنگي موعود، واقع در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مراجعه بفرماييد.

يادداشت: اسماعيل شفیعی سروستانی: "قوم نشان شده به معنی اصلت دادن به نژاد نيست. خداوند از بدو خلقت به واسطه ی وجود صفات و فضايل افرادی را سرآمد کرده و با عنايت ويژه به آن ها اجازه داده در عرصه ی زمين کار و سنت ها را جاری کنند و محافظ آن ها باشند."  
 
فروشگاه اینترنتی موعود:
http://yaranshop.ir/
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.