spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
سربازان اسباب بازی ارتش اسرائیل چاپ پست الكترونيكي
۲۱ خرداد ۱۳۸۹
 اگر شما يک آمريکايي مسلمان باشيد و در سفري به خاورميانه، در يک مدرسه ديني بنيادگرا حضور پيدا کنيد، «سازمان امنيت ملي» احتمالاً پس از برگشت، شما را در فرودگاه دستگير خواهد نمود. اما در مقابل، اگر شما يک آمريکايي يهودي باشيد و به صدها نوجواني بپيونديد که از اروپا و مکزيک براي طي کردن يک دوره 8 هفته‌اي آموزشي ارائه شده توسط «نيروهاي دفاعي اسراييل» روانه اين کشور مي‌شوند،...
 
 
 
کريس هدگزesraeel

چکيده:

از سال 1981 ميلادي تاکنون و در قالب طرح مروا، ارتش اسراييل همه ساله ده‌ها هزار نفر از جوانان 18 تا 28 ساله يهودي را از سراسر دنيا جهت طي کردن اين دوره نظامي 8 هفته‌اي به خاک اسراييل دعوت نموده است. شرکت‌کنندگان در اين طرح، علاوه بر آموختن دروسي نظير جهت‌يابي، تيراندازي، زندگي در شرايط سخت، اسلحه‌شناسي و رژه، در کلاس‌هاي فشرده مفاهيم تئوريک نظير صهيونيسم، هويت يهودي و تاريخ اسراييل نيز شرکت مي‌نمايند. نويسنده اين سؤال را مطرح مي‌کند که اگر مسئولان آمريکايي دريابند که چند مسلمان آمريکايي پس از سفر به يک کشور خاورميانه در چنين دوره‌هايي شرکت کرده اند، چه عکس‌العملي خواهند داشت؟ نويسنده در پايان با يادآوري شکل‌گيري گروه‌هاي افراطي يهودي در اسراييل و ايالات متحده و اقدامات خشونت‌بار آنان عليه اعراب يادآوري مي‌کند که اين سياست‌هاي نظامي‌گرايانه، تنها به پيچيده‌تر شدن اوضاع خاورميانه منتهي مي‌گردد.


اگر شما يک آمريکايي مسلمان باشيد و در سفري به خاورميانه، در يک مدرسه ديني بنيادگرا حضور پيدا کنيد، «سازمان امنيت ملي» احتمالاً پس از برگشت، شما را در فرودگاه دستگير خواهد نمود. اما در مقابل، اگر شما يک آمريکايي يهودي باشيد و به صدها نوجواني بپيونديد که از اروپا و مکزيک براي طي کردن يک دوره 8 هفته‌اي آموزشي ارائه شده توسط «نيروهاي دفاعي اسراييل» روانه اين کشور مي‌شوند، مي‌توانيد تصاويرتان را در حالي که يونيفرم‌هاي نظامي اسراييل را به تن کرده‌ايد و يک تفنگ خودکار در دست داريد، در وب‌سايت‌هايي اجتماعي نظير «ماي اسپيس» قرار دهيد.

برنامه «مروا» که در دو بخش کمپ تابستاني و کمپ مباحث فکري برگزار مي‌شود، از سال 1981 ميلادي تاکنون در خاک اسراييل برپا مي‌گردد. شرکت‌کنندگان در اين برنامه که بايد يهودي بوده و سني بين 18 تا 28 سال داشته باشند، با سلاح‌هاي مختلف تيراندازي مي‌کنند، در اردوگاه‌هايي نظامي واقع در صحراي نيگيو زندگي مي‌نمايند و با کوله‌هايي نظامي، مسافتي طولاني را طي مي‌کنند. اين برنامه نظامي، 4 بار در سال براي جوانان علاقه‌مند برپا مي‌شود.

در وب‌سايت «اجازه دهيد اسراييلي‌ها، اسراييل را به شما نشان دهند.»، درباره اين دوره‌ها چنين نوشته شده است: «پس از رسيدن به اسراييل، شرکت‌کنندگان به سرعت وارد زندگي نظامي مي‌شوند؛ يونيفرم‌هايي نظامي بر تن مي‌کنند؛ براساس نظم ارتشي، برنامه‌هاي روزانه‌شان را تنظيم مي‌نمايند و به دنبال آن،‌ در کلاس‌هاي تئوري و علمي مرتبط با اين برنامه، شرکت مي‌کنند. در اين دوره‌ها شما با دروسي نظير جهت‌يابي، آموزش عملي، آموزش اسلحه‌شناسي، تيراندازي، رژه به همراه مفاهيمي تئوريک نظير صهيونيسم، هويت يهودي و تاريخ و دانش سرزمين اسراييل، آشنا خواهيد شد. همه اين برنامه‌هاي آموزشي طي 8 هفته و در پايگاه «هبرو» انجام مي‌شود. در ادامه نيز چنين مي‌خوانيم: «شرکت‌کنندگان در اين دوره کوتاه مدت فشرده، نظامي‌گري را به گونه‌اي تجربه مي‌کنند که خاطره‌اي به يادماندني از اسراييل، در اذهان آنان به جاي بماند. در پايان هم، شرکت کنندگان احساس تعلق و وابستگي شديدي به اسراييل نموده و حتي تعدادي از آنها براي عضويت در دوره‌هاي تکميلي، ثبت‌نام مي‌کنند.»

البته شما در سايت‌هاي اينترنتي مي‌توانيد شاهد حرف‌هايي اغواگرانه و چاپلوسانه هم در مورد اين دوره‌ها باشيد. مثلاً ديويد روث از کانادا، تجربه خود را اين چنين تشريح مي‌کند: «در هفته آغازين، من در مورد درست بودن تصميم خود، دچار ترديد شدم؛ چرا که دويدن‌هاي مداوم، برقراري نظم آهنين و وجود انضباط نظامي،‌ مرا وارد دنيايي جديد نموده بود. اما پس از مدت کوتاهي، همه‌چيز تغيير کرد؛ چراکه مي‌دانستم، تفنگ‌هاي ام 16 انتظار ما را مي‌کشند. ما 8 کيلومتر را در بيابان‌ها مي‌دويديم تا به اسلحه خويش برسيم. در مجموع، اين کارها بسيار سرگرم‌کننده و ارزشمند بود.»

آيا شما به پاسخ اين سؤال فکر کرده‌ايد که اگر مسئولان آمريکايي دريابند، مسلمانان آمريکايي در کشوري خارجي، به کارگيري تفنگ‌هاي خودکار را در يک رزمايش نظامي شبيه‌سازي شده، آموزش مي‌بينند، چه خواهند کرد؟ به علاوه، اگر آنان در مدارس تابستاني غزه که از سوي «سازمان جهاد اسلامي» جهت آموزش مقدماتي زندگي نظامي به جوانان فلسطيني تشکيل مي‌شود، شرکت کنند، چه سرنوشتي پيدا مي‌کنند؟ البته ممکن است چنين عنوان شود که اين دختران و پسران آموزش ديده در اسراييل، قصد ندارند پس از بازگشت، آموخته‌هايشان را در جهت ضربه زدن به آمريکايي‌ها به‌کار گيرند. آنان تروريست نيستند. اما به هرحال، فراموش نکنيم که يهوديان راديکال، در حملات تروريستي متعددي در اسراييل و ايالات متحده، مشارکت داشته‌اند. هم اينک نيز در سرزمين‌هاي اشغالي، بسياري از يهوديان را مي‌توان يافت که چاقوهايي بزرگ، کلت و يا مسلسل‌هاي ام16 را با خود حمل مي‌کنند. آنان که در گروه‌هايي شبه‌نظامي عضويت دارند، خودسرانه به بازرسي خودروهاي فلسطيني‌ها، ضرب و شتم و حتي قتل‌عام آنان دست مي‌زنند. حتي بعضي از آنها، آمريکايي‌تبار هستند. آنان عموماً از اعراب متنفرند و بدون هيچ واهمه‌اي، به هرکاري دست مي‌زنند. از سوي ديگر، بايد بدانيد که شرکت‌کنندگان در اين دوره‌هاي تابستاني، همانند مسلمانان جهادي، بايد در کلاس‌هاي عقيدتي حضور يابند. اين احتمال وجود دارد که ما با يک 11 سپتامبر ديگر، البته اين بار از سوي غيرمسلمانان، روبه‌رو شويم؛ چرا که راه‌حل‌هاي خشن و غيرمسالمت‌آميز آموزش داده شده در اين دوره‌ها، ممکن است شرايط کنوني را به ويژه در خاورميانه، پيچيده‌تر کند. بي‌جهت نيست که امروزه ماهيت اسراييل با سياست‌هاي نظامي‌گرايانه پيوند خورده است؛ چرا که به عنوان مثال، يهوديان افراطي معتقدند که يهوديان متولد شده در محله بروکلين نيز حق زندگي در خاک اسراييل را دارند! اما آيا اين دختران و پسران، پس از 8 هفته آموزش فشرده مي‌توانند بهترين تقدير را براي اسراييل رقم بزنند؟ وآيا اين جوانان اروپايي و آمريکايي مي‌توانند در برابر مسلمانان بنيادگرا بايستند؟

فراموش نکنيم که تروريست‌ها ممکن است در هر فرهنگي، هر ملتي و هر ديني رشد پيدا کنند. تجربه جنگ ما در ويتنام و عراق، هنوز در اذهان وجود دارد. مشکل اصلي چنين برنامه‌هاي نظامي‌گرايانه‌اي اين است که شرکت‌کنندگان در اين دوره، عملاً عقلانيت خود را به دست فراموشي مي‌سپارند. به علاوه، خشونت به صورت يک موضوع رمانتيک و غيرواقعي درمي‌آيد و گفت وگو و تفاهم نيز غيرممکن مي‌شود.

به اين سؤال بايد پاسخ داد که آيا شرکت در يک دوره تابستاني، به همراه پوشيدن يونيفرم‌هاي نظامي، تيراندازي در صحراهاي اسراييل و سردادن آهنگ‌هاي وطن‌پرستانه اسراييلي، مي‌تواند به حل کدام يک از چالش‌هاي فراروي دولت اسراييل، کمک نمايد؟ هيچ‌کس پاسخ اين سؤال را نمي‌داند.

منبع: www.Truthdig.com

به نقل از: ماهنامه سیاحت غرب، شماره 54
 
 
 
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.