صفحه نخست arrow مقالات arrow امام مهدي (َعج) arrow خلاصه‌اى از سخنرانى آية الله امامى كاشانى به مناسبت نيمه شعبان در مسجد جمكران
spacer
«مؤسسة فرهنگي موعود عصر(عج)»، معجم مؤلّفين مهدوي را به‌زودي منتشر مي‌کند.
ادامه مطالب ...
 
advertisement.png, 0 kB
Advertisement
spacer
spacer

عضویت در خبرنامه

جستجوگر سايت

جستجوگر گوگل


جست‌وجو در سايت موعود

مطالب مرتبط

addtomyyahoo4Subscribe in NewsGator OnlineAdd to My AOL
Subscribe with BloglinesAdd to netvibes
Add to Google

 
خلاصه‌اى از سخنرانى آية الله امامى كاشانى به مناسبت نيمه شعبان در مسجد جمكران چاپ پست الكترونيكي
۱۹ فروردين ۱۳۸۴


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم

قال العظيم: «هو الذى ارسل رسوله بالهدى و دين الحق ليظهره على الدين كله و لو كره الكافرون»

ولادت محبوب انسانهاى حقجو رابه شما عزيزان تهنيت عرض مى‌‌كنم، به‌‌ارادتمندانى كه در اين مسجد گرانقدر(مسجد جمكران) در اين شب عزيز،گرد هم آمده‌‌ايد; بحثى كه امشب فكركرده‌‌ام حضور شما عرض كنم معناى‌‌لغت «مهدى‌‌» در احاديث است. البته‌‌مهدى در لغت‌‌به معنى هدايت‌‌شده‌‌است. ولى بحث اين است كه چرا امام‌‌عصر ما، ارواح العالمين فداه، را مهدى‌‌گفته‌‌اند؟ در كتب اهل سنت‌‌بحث ازوجود اقدس حضرت مهدى، عليه‌‌السلام، زياد مطرح شده است آنچه‌‌بنده احصا كرده‌‌ام در اين كتب حدودشصت و يك عنوان در اين زمينه آمده‌‌است. يكى از آنها عبارتست از اينكه «لم‌‌سمى المهدى مهديا; چرا مهدى را مهدى‌‌ناميده‌‌اند» ابن حماد مروزى در كتاب‌‌«فتن‌‌» و همينطور ساير علماى اهل‌‌سنت در كتابهاى خود حديثى را نقل‌‌مى‌‌كنند مبنى بر اينكه او را مهدى‌‌ناميده‌‌اند چون هدايت مى‌‌شود به خفاياو پنهانيها و رواياتى ديگر از اهل سنت‌‌نقل شده است كه وى الواح موسى،عليه‌‌السلام، را كه وحى در آن نوشته‌‌شده از محلى كه در آن پنهان است‌‌بيرون مى‌‌آورد و به وسيله آن با اهل‌‌تورات احتجاج مى‌‌كند; همينطور انجيل‌‌و زبور را بيرون مى‌‌آورد و با آنهانصارا و اهل زبور را مجاب نموده پيروخود مى‌‌سازد. خلاصه همانطور كه درروايات ما (شيعه) هم آمده است گنجهارا از زمين خارج مى‌‌كند. .. خداوند او رابه رموز و اسرار عالم هستى هدايت‌‌مى‌‌كند.

در دعاى مخصوص شب نيمه‌‌شعبان خوانده‌‌ايد كه:

اللهم بحق ليلتنا هذه و مولودها... فتمت كلمة ربك صدقاو عدلا. كلمه تو اى خدا، امشب پايان نپذيرفت»

يعنى انسانى كه به همه اسرار عالم‌‌اطلاع پيدا مى‌‌كند قدم به هستى نهاد.

نكته اينجاست كه چرا اين بزرگواراينطور است؟ چون هدف خلقت همين‌‌است، خداوند عالم را بر اساس هدفى‌‌آفريد، هدف را همه انبيا بيان كردند وهمه گفتند اين هدف وقتى كامل مى‌‌شودكه آخرين كلمه هستى تحقق پيدا كند وآن وجود اقدس حضرت مهدى،عليه‌‌السلام، است، همه بشارت داده‌‌اندكه او مى‌‌آيد و نهانها را آشكار مى‌‌كند وبشر را به حقيقت رهنمون مى‌‌شود.

از آن حضرت دو خطبه نقل شده‌‌است‌‌يك خطبه وقتى است كه حضرت‌‌مسيح، عليه‌‌السلام، به محضر امام‌‌زمان، عليه‌‌السلام، وارد مى‌‌شود درحاليكه آن حضرت وضو گرفته‌‌اند وآب وضو از محاسن مباركشان‌‌مى‌‌چكد و به كعبه تكيه مى‌‌دهد. مسيح‌‌دست مصافحه در دست او مى‌‌گذارد،امام، عليه‌‌السلام، خطاب به حضرت‌‌مسيح مى‌‌فرمايند: «تقدم نصلى بك‌‌»يعنى در جلو بايست تا به تو اقتدا كنيم.حضرت مسيح در جواب عرض مى‌‌كند:اين حق توست كه نماز بخوانى و ما به‌‌تو اقتدا كنيم و بدين ترتيب حضرت‌‌مسيح به آن حضرت اقتدا مى‌‌كند. اين‌‌خطبه را اهل سنت در كتابهاى خود نقل‌‌كرده‌‌اند اينجا مناسب است كه اين نكته‌‌را متذكر شوم كه اين مطالب جاى‌‌ترديدى ندارد. با بعضى از فلاسفه‌‌مسيحى در اروپا صحبت مى‌‌كرديم‌‌آنها دو نكته را مى‌‌گفتند كه به آن اعتقادكامل هم داشتند چراكه اين دو نكته‌‌برايشان مستند و مستدل بود يك نكته‌‌اينكه مى‌‌گويند: مسيح زنده است دوهزار سال است كه در آسمانهاست ودر زندگى ما حضور دارد; يعنى رفتارو كردار ما را مى‌‌بيند. نكته دوم كه‌‌جالبتر است اينكه مى‌‌گويند زندگى ما به‌‌يمن حيات اوست‌‌يعنى مسيح،عليه‌‌السلام، از خداى، جل و علا، فيض‌‌وجود و كمال را دريافت مى‌‌كند و به‌‌بشر مى‌‌دهد او واسطه فيض است...بنابراين جايى براى شك و بحث ازاينكه يك نفر چطور مى‌‌تواند چند قرن‌‌زندگى كند باقى نمى‌‌ماند... اين خطابه‌‌در كتاب «فتن‌‌» ابن حماد مروزى (كه درعصر عسكريين، عليه‌‌السلام، زندگى‌‌مى‌‌كرد) به سند صحيح آمده است واينگونه شروع مى‌‌شود:

حدثنا سعيد بن عثمان عن‌‌جابر [جابر جعفى] عن ابى جعفر[امام باقر، عليه‌‌السلام]... ثم يظهرالمهدى بمكة عند العشاء و معه‌‌رايت رسول الله، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله‌‌وسلم، و قميصه وسيفه.

و هنگام نماز عشا در مكه ظهورمى‌‌كند در حاليكه پرچم رسول خدا دردست او و پيراهنش بر تن او و شمشيرش‌‌بر كمر اوست.

قابل تذكر است كه در روايات شيعه‌‌وارد شده است كه پرچم و پيراهن وعمامه پيامبر، صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، وشمشير اميرالمؤمنين، عليه‌‌السلام، بااوست اين اختلاف جزيى مهم نيست‌‌اصل مساله را فريقين (شيعه و سنى) هر دو بيان كرده‌‌اند. در ادامه آن خطبه‌‌هست كه او داراى علامتهاى خاصى‌‌است:

فاذا صلى العشا نادى باعلى‌‌صوت اذكركم الله ايها الناس‌‌مقامكم بين يدى ربكم...

وقتى نماز عشا را تمام كند با صداى‌‌بلند ندا سر مى‌‌دهد كه اى مردم! شما راتوجه مى‌‌دهم به جايگاهتان در نزدپروردگار; يعنى شما در محضر خداوندقرار گرفته‌‌ايد.

در بعضى روايات هست كه‌‌«يسمعون كلامه و يرون مقامه و هوفى مكانه‌‌»...; يعنى در حاليكه آن‌‌حضرت در كنار كعبه هستند مردم‌‌جهان سخن او را مى‌‌شنوند و او را درهمان جايى كه هست مى‌‌بينند،مى‌‌فرمايد خداوند پيامبران را فرستادو كتاب نازل كرد و به شما دستور دادكه چيزى را شريك براى خدا قرارندهيد.

و ان تحافظوا على طاعته وطاعة رسوله و ان تحيوا ما احيى‌‌القرآن و تميتوا ما امات...

وظيفه شما اين است كه همواره ازخدا و رسولش اطاعت كنيد و آنچه را كه‌‌قرآن زنده كرده است زنده كنيد و آنچه راكه قرآن از بين برده است از بين ببريد...

فكونوا اعوانا على الهدى و وزراء على التقوى

پشتيبان هدايت و وزيران تقواباشيد.

بعد مى‌‌فرمايد:

فيظهر فى ثلاثماة و ثلاثة عشر رجاء

پس با سيصد و سيزده نفر ظهور مى‌‌كند.

آنها معرفت ولايت را چشيده‌‌اند،شبها براى عبادت بيدارند و روزها دربرابر دشمنان جق چون شير ايستادگى‌‌مى‌‌كنند; بعد ادامه داد كه:

يخرج من كان فى السجن من بنى هاشم

افرادى از بنى هاشم را كه در زندان گرفتارند نجات مى‌‌دهد و....

يك خطابه ديگرى هم حضرت‌‌دارند كه در آن مى‌‌فرمايند:

... يا اهل العالم من اراد ان‌‌ينصر آدم و شيث ها انا آدم وشيث...

هر كس مى‌‌خواهد آدم و شيث را يارى‌‌كند منم آدم، منم شيث...

يك نكته اينكه مى‌‌گويند: بابعضى از فلاسفه مسيحى‌‌در اروپا صحبت مى‌‌كرديم‌‌آنها دو نكته را مى‌‌گفتند كه‌‌به آن اعتقاد كامل هم‌‌داشتند مسيح زنده است‌‌دو هزار سال است كه درآسمانهاست و در زندگى‌‌ما حضور دارد; يعنى‌‌رفتار و كردار ما را مى‌‌بيند.نكته دوم كه جالبتر است‌‌اينكه مى‌‌گويند زندگى مابه يمن حيات اوست‌‌حب مهدى را نوشيدن غيرحب او داشتن است، اين‌‌نمى‌‌شود مگر با ورع، باتقوا، تنها راه و جاده باز كه‌‌ما را به آن حضرت‌‌مى‌‌رساند راه تقواست وتنها دره‌‌اى كه ما را ساقطمى‌‌كند و از رسيدن به اوباز مى‌‌دارد دره و پرتگاه‌‌گناه است.

و به اين ترتيب همه انبيا و اوليا را ذكر مى‌‌كند.

در احاديث اهل سنت چنين آمده‌‌است: در حاليكه 313 نفر در گرد وى‌‌جمع شده‌‌اند «يقول للناس الذين‌‌يشربون حبه ولا يذكرون غيره‌‌»;حضرت با مردم سخن مى‌‌گويد; كدام‌‌مردم؟ به آنهايى كه حب مهدى رانوشيده‌‌اند اينها غير از 313 نفرند; چون‌‌آنها وزيرانند; اين عبارت مى‌‌گويدمردمى پيرو حضرت خواهند شد كه‌‌حب او را نوشيده باشند حالا ببينيم مااز آن گروه هستيم؟ آيا يك جرعه‌‌اى ازحب او نوشيده‌‌ايم؟ در اين شب ولادت‌‌آن حضرت به خود نگاه كنيم ببينيم آياحب مهدى در دل ما هست؟ ببينيم درمقايسه بين رضاى خدا و رضاى هواى‌‌نفس، كدام را اختيار مى‌‌كنيم؟ عنان‌‌زندگى را به دست‌‌خدا مى‌‌دهيم ياشيطان؟ اينجاست كه چون وى «يهدى‌‌الى امر خفى‌‌» است، از اعماق دل ماخبر دارد كه آيا حب او را نوشيده‌‌ايم يانه؟ اگر فكر گناه ذهن ما را به سوى‌‌خود ببرد و زندگى آلوده ما را به خودجذب كند; آيا مى‌‌شود گفت‌‌حب امام‌‌عصر، عليه‌‌السلام، با ماست؟ عشق به‌‌او بايد نشانه داشته باشد ببينيم در ماآن نشانه‌‌ها هست؟

البته من اميدوارم اين جوانهاى ماكه به مسجد جمكران مى‌‌آيند و اينگونه‌‌نماز مى‌‌خوانند و توجه به امام زمان‌‌دارند همين عزيزان هستند كه‌‌«يشربون حبه‌‌» ولى بايد مغرورنشويم بلكه برگرديم به خودمان كه اگرحب او را نوشيده باشيم آن ما رامى‌‌سازد، عدالت و تقوا به ما مى‌‌دهدالبته حب مهدى را نوشيدن غير حب اوداشتن است، اين نمى‌‌شود مگر با ورع،با تقوا، تنها راه و جاده باز كه ما را به آن‌‌حضرت مى‌‌رساند راه تقواست و تنهادره‌‌اى كه ما را ساقط مى‌‌كند و ازرسيدن به او باز مى‌‌دارد دره و پرتگاه‌‌گناه است. با نماز درست، نماز اول وقت، نمازجماعت و نماز نافله شب و راز ونياز و استغفار مى‌‌شود حب او را نوشيد.

حضرت امام هشتم، عليه‌‌السلام،فرمودند هر كس در نماز وتر هفتادمرتبه ذكر «استغفر الله و اتوب‌‌اليه‌‌» را بگويد خداوند او را از«مستغفرين بالاسحار» قرار مى‌‌دهد،بياييم از استغفار كنندگان درسحرگاهان باشيم از او استمداد كنيم،چون او راه را باز مى‌‌كند مشكلات رابرطرف مى‌‌كند، نظام ما را حفظ مى‌‌كندو آن را به نظام خود آن حضرت وصل‌‌مى‌‌كند... بشر خود را فراموش كرده‌‌است دنيا در ياس و اضطراب و دلهره‌‌و... به سر مى‌‌برد.

خداوند در هر مقطعى كه بشر به‌‌اين نقطه رسيده انسانهاى كاملى رافرستاده حالا يك دست است كه دست‌‌خداست و آن دست امام عصر،عليه‌‌السلام، است، دست ديگرى نيست‌‌اگر توسل هست‌‌به اوست اگر درمسجدالحرام پرده كعبه را مى‌‌گيريم‌‌بايد بگوييم يا مهدى، در حرم پيامبر،صلى‌‌الله‌‌عليه‌‌وآله، در كنار قبر زهرا، عليهاالسلام، در مقابل اميرالمؤمنين،عليه‌‌السلام، و... بايد بگوييم يا حجة‌‌بن‌‌الحسن‌‌العسكرى، چون خود انبيا واولياى ما را به او ارجاع داده‌‌اند...

اين عرض ارادتى بود به تو در اين‌‌پايگاهى كه مورد لطف توست در كنارانسانهايى كه ان شاء الله حب تو رانوشيده‌‌اند تو به اينجا عنايت دارى اين‌‌عرض ارادت را از همه ما بپذير...

خدايا به حقيقت امام عصر،عليه‌‌السلام،... قسمت مى‌‌دهيم ظهورش‌‌را نزديك بفرما به ما توفيق خدمت‌‌به آن‌‌حضرت را مرحمت‌‌بفرما... والسلام‌‌بخشى از كتابهاى منتشر شده توسط انتشارات مسجد مقدس جمكران‌‌درباره امام زمان، عليه‌‌السلام، كه به اهتمام و كوشش واحد تحقيقات‌‌و مركز مطالعات صاحب‌‌الزمان، عليه‌‌السلام، تهيه، تاليف، ترجمه و تنظيم شده است:
1. نجم الثاقب تاليف: مرحوم حاج ميرزا حسن طبرسى نورى

2. عقد الدرر فى اخبار المنتظر تاليف: يوسف بن يحيى على بن عبد العزيز المقدسى الشافعى السلمى

3. مهدى موعود ترجمه جلد سيزدهم بحار - تاليف: مرحوم علامه مجلسى

4. در جستجوى قائم، عليه‌‌السلام تاليف: سيد مجيد پورطباطبايى

5. ياد مهدى تاليف محمد خادمى شيرازى

6. در جستجوى نور تهيه و تنظيم: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

7. غيبت، ظهور و امامت تاليف: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

8. حضرت مهدى فروغ تابان ولايت تاليف: محمد محمدى اشتهاردى

9. كرامات المهدى گردآورنده: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

10. ناپيدا ولى با ما تاليف: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

11. انتظار بهار و باران تاليف: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

12. امامت و غيبت از ديدگاه علم و كلام تاليف: سيد مرتضى علم الهدى ترجمه: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

13. خوشه‌‌هاى طلايى به اهتمام: محمدعلى مجاهدى (پروانه)

14. تاريخچه مسجد مقدس جمكران (به 4 زبان) به اهتمام: واحد تحقيقات مسجد مقدس جمكران

15. مهدى موعود (ترجمه جلد 13 بحار الانوار) ترجمه، محمد ولى اروميه‌‌اى

16. لقمان مهدويت تاليف: آية‌‌الله صافى گلپايگانى

17. ... و آن كه ديرتر آمد تاليف: الهه بهشتى

18. سرود سرخ انار تاليف: الهه بهشتى

19. مفرد مذكر غايب تاليف: على مؤذنى

20. انتظار و انسان معاصر تاليف، حجة‌‌الاسلام عزيزالله حيدرى

21. سيماى‌‌امام‌‌مهدى، عليه‌‌السلام، درآيينه شعر عربى تاليف: دكتر محمود عبدالهى

 
ماهنامه موعود شماره 12
 
< قبل   بعد >
spacer

spacer

Creative Commons License
(cc) 2020 Mouood Researching Institute. This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.
هرگونه استفاده از محتويات اين پايگاه اطلاع رساني، در هر کجاي دنيا، تنها براساس مفاد توافقنامه Creative Commons 3.0، مجاز است.
(ح) 1386 تمامي حقوق اين پايگاه اطلاع رساني، متعلق به مؤسسه فرهنگي موعود است.